Zaledwie kilka dni temu Dr Disrespect został zbanowany przez Twitcha, a dziś pora na kolejną „grubą rybę”. Tym razem platforma streamingowa zbanowała tymczasowo konto Donalda Trumpa.

Bany Twitcha często wzbudzają kontrowersje i rozgrzewają dyskusje. Ogromne zamieszenie spowodował przede wszystkim ostatni permanentny ban na konto Dr Disrespecta – jednego z największych streamerów na świecie. Zawieszenia kanałów streamerów są mimo wszystko powszechne, mało kto jednak spodziewał się bana na konto prezydenta Stanów Zjednoczonych – Donalda Trumpa.

Firma wystosowała nawet oficjalne oświadczenie, które brzmi:

Nienawistne zachowanie jest niedozwolone na Twitchu. Według naszej polityki konto Prezydenta Trumpa zostało tymczasowo zawieszone za komentarze pojawiające się na transmisji, a treści naruszające nasz regulamin zostały usunięte.

Na łamach portalu The Verge Twitch dodał również:

Jak nikt inny politycy na Twitchu muszą przestrzegać naszych zasad. Nie zrobimy dla nich wyjątku, będziemy podejmowali odpowiednie środki w walce z zgłoszonym kontentem, który godzi w nasz regulamin.

Czego dokładnie dotyczyły i czym są usunięte treści? Mowa o retransmisji przemówienia Trumpa z 2016 roku. Obecny prezydent USA powiedział na nim:

Z Meksyku nie przyjeżdżają najlepsi obywatele tego kraju. Oni wysyłają do nas ludzi mających wiele problemów, które przyprowadzają do naszego kraju. Przemycają narkotyki. Ściągają do USA przestępstwa. Są gwałcicielami. Podejrzewam, że niektórzy to dobrzy ludzie. Rozmawiałem jednak ze strażą graniczną, powiedzieli mi, kto tak naprawdę przechodzi przez granicę. Do USA nie przybywają właściwi ludzie.

Banicja konta prezydenta nadeszła dokładnie tydzień po tym, jak platforma streamingowa ogłosiła walkę z tego typu treściami. Od tamtej pory zwiększono moderację i analizę zgłoszonych materiałów. Fragment retransmisji przemówienia Trumpa został zgłoszony jako mowa nienawiści i rasistowski język.

Konto Donalda Trumpa na Twitchu istniało od października zeszłego roku jako część kampanii prezydenckiej przed zbliżającymi się wyborami w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe Twitch nie jest jedynym dużym portalem internetowym, który zbanował treści związane z Donaldem Trumpem. Tą drogą podążył również Reddit, który usunął nitkę r/The_Donald zawierającą ponad 2000 subnitek. Twitter również zaczął oznaczać tweety prezydenta jako dezinformację.