zamknij stream Stream

ESL One Cologne 2016: Przegląd grupy B

02.07.2016 Krzysztof Ernest
ESL one

ESL One Cologne 2016 coraz bliżej! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was serię artykułów, mającą na celu przybliżenie wszystkich uczestników największego turnieju CS:GO!

Wczoraj zaprezentowaliśmy Wam grupę A nadchodzącego ESL One Cologne 2016, dziś przyszedł czas na kolejnych czterech uczestników, którzy zmierzą się ze sobą w ramach grupy B. Weterani z Natus Vincere, legendarna formacja Ninjas in Pyjamas, wschodzące gwiazdy z OpTic Gaming i FlipSid3 Tactics z markeloffem na czele – komu uda się awansować do fazy pucharowej?

Pojedynki inaugurujące grupę B:

 • CIS Natus Vincere vs Ukraine FlipSid3 Tactics
 • Sweden Ninjas in Pyjamas vs Canada OpTic Gaming

Natus VincereNaVi_logo

 • Slovakia Ladislav „GuardiaN” Kovács
 • Ukraine Ioann „Edward” Sukhariev
 • Russian Federation Denis „seized” Kostin
 • Russian Federation Egor „flamie” Vasilyev
 • Ukraine Danylo „Zeus” Teslenko
 • Ukraine Sergey „starix” Ischuk – trener

Weterani sceny Counter-Strike'a, nie tylko Global Offensive, ale również pierwszej odsłony tego FPSa. Z legendarnego składu 1.6 pozostało dwóch graczy, trzeci przeszedł do roli trenera. Początkowo reprezentanci Natus Vincere niechętnie patrzyli na nową wersję popularnej strzelanki, swój pierwszy duży sukces osiągnęli dopiero dwa lata po wydaniu Counter-Strike: Global Offensive. Wtedy w wielkim finale dziewiątego sezonu StarLadder StarSeries pokonali Ninjas in Pyjamas z wynikiem 3:0.

Swoją drogę na szczyt Natus Vincere torowało jeszcze przez kolejny rok, eksperymentując z nowymi zawodnikami, co nie dawało jednak zamierzonego efektu. Znaczącej zmiany dokonano dopiero w marcu 2015 roku, kiedy to Sergey „starix” Ischuk zakończył aktywną grę i przesunął się do roli trenera, dalej pozostając w ukraińskiej organizacji. Wtedy do drużyny dołączył młody, ale dobrze zapowiadający się Egor „flamie” Vasilyev.

Od tamtej pory reprezentanci Natus Vincere osiągają drużynowo często najwyższe lokaty, niejednokrotnie pokonując ciężkich rywali w drodze na szczyt. Zdołali wygrać między innymi Electronic Sports World Cup 2015, Intel Extreme Masters Season X San Jose, czy DreamHack Leipzig 2016. Podczas ostatniego majora Na'Vi zajeło drugie miejsce, przegrywając w finale z Luminosity Gaming.

Widać, że Natus Vincere nie może wrócić do dawnego rytmu, odkąd fundament tego zespołu – GuardiaN musiał zmierzyć się z kontuzją nadgarstka, która wykluczyła go początkowo z rozgrywek na MLG Columbus 2016, lecz w ostatnich, najważniejszych meczach Kovács powrócił, by pomóc swojej drużynie w osiągnięciu najlepszych wyników. Jeżeli do turnieju w Kolonii przygotowali się wystarczająco i akurat trafią z formą, bez wątpienia są faworytami na jedno z najlepszych lokat podczas całego ESL One Cologne 2016.

Patrząc na statystyki, reprezentanci Natus Vincere najlepiej radzili sobie na mapach Train, Overpass, Dust2 i Cobblestone, więc pewnie będą starali się wybierać te lokacje. Jednak bez wątpienia przygotowali dla swoich rywali jakieś niespodzianki, więc możemy oczekiwać na sporą dawkę emocji w ich starciach.

Ninjas in Pyjamasnip

 • Sweden Christopher „GeT_RiGhT” Alesund
 • Sweden Patrik „f0rest” Lindberg
 • Sweden Adam „friberg” Friberg
 • Sweden Richard „Xizt” Landström
 • Sweden Jacob „pyth” Mourujärvi
 • Sweden Björn „THREAT” Pers – trener

Drużyna z niesamowitą historią pod wodzą organizacji założonej w 2000 roku. Prawie każdy z zawodników może pochwalić się sukcesami nie tylko w obecnej odsłonie Counter-Strike'a, ale również za czasów, kiedy grali jeszcze w wersję 1.6. W momencie przejścia na Counter-Strike: Global Offensive, dokładniej w 2012 roku, drużyna Ninjas in Pyjamas była najlepszym zespołem przez prawie rok. Do kwietnia 2013 roku Szwedzi dominowali każdego, kto tylko raczył stanąć na ich drodze.

Szwedzki zespół może również pochwalić się obecnie rzadko spotykaną stabilnością. Od momentu rozpoczęcia przygody na nowej wersji gry formacja zmieniała zawodników tylko na jednej pozycji. Eksperymenty zaczęły się wtedy, gdy zakończenie kariery ogłosił Robin „Fifflaren” Johansson, a dokładniej w listopadzie 2014 roku. Wtedy przez drużynę przewinęli się tacy zawodnicy jak Mikail „Maikelele” Bill czy Aleksi „allu” Jalli. Ostatecznie piątym zawodnikiem od końca ubiegłego roku został Jacob „pyth” Mourujärvi, który pozostał na swojej pozycji do dnia dzisiejszego.

Jeżeli chodzi o historię Ninjas in Pyjamas na turniejach rangi major, to mogą oni pochwalić się tym, że zawsze uczestniczyli w najbardziej prestiżowych rozgrywkach, dostępnych na scenie Counter-Strike'a. Między innymi w 2014 w Kolonii pokonali w wielkim finale faworytów turnieju – fnatic, inkasując 100 tysięcy dolarów! Ostatnim wielkim sukcesem szwedzkiej formacji jest zajęcie pierwszego miejsca podczas DreamHack Master Malmö 2016, gdzie w finale rozprawili się z Natus Vincere, obecnie grupowym rywalem na ESL One Cologne 2016.

Szwedzi na pewno będą chcieli zakwalifikować się do fazy pucharowej, więc nie będą odpuszczać nawet na chwilę. Na początek zmierzą się z zespołem OpTic Gaming, z którym łatwo rozprawili się podczas ELEAGUE. Ninjas in Pyjamas może pochwalić się dobrymi wynikami na takich lokacjach jak Overpass, Cobblestone czy Train. Według statystyk, najgorszą opcją dla NiPu może być Mirage, chociaż mogli oni przygotować coś specjalnego, więc pozostaje nam czekać na ich pierwsze mecze.

OpTic GamingOpTic

 • Canada Keith „NAF” Markovic
 • Canada Peter „stanislaw” Jarguz
 • Canada Damian „daps” Steele
 • Spain Óscar „mixwell” Cañellas
 • United States Will „RUSH” Wierzba
 • Sweden Jonatan „Devilwalk” Lundberg – trener (jednak nie będzie mógł wspierać zawodników w czasie gry, ze względu na zbyt późny czas wysłania zgłoszenia, Jonatan do zespołu dołączył stosunkowo niedawno)

Historia zawodników w OpTic Gaming sięga początku bieżącego roku, kiedy to marka znana głównie z gry Call of Duty postanowiła zainwestować w Counter-Strike'a. Wtedy przygarnęli oni pod swoje skrzydła byłych zawodników Counquest, którzy najpierw postanowili pożegnać się z Ronnie „ryx” Bylicki, by następnie dołączył do nich Peter „stanislaw” Jarguz – Kanadyjczyk o polskich korzeniach.

W obecnym składzie OpTic Gaming pozostało czterech zawodników, którzy początkiem bieżącego roku dołączyli do amerykańskiej organizacji. W kwietniu z drużyną pożegnał się Shahzeeb „ShaZaM” Khan, którego w późniejszym czasie zastąpił Hiszpan Óscar „mixwell” Cañellas, który w tym składzie pozostał do dnia dzisiejszego.

Jednym z największych sukcesów OpTic jest zwycięstwo w ELEAGUE Road to Vegas, gdzie kanadyjska formacja zdołała pokonać polski zespół, wtedy jeszcze reprezentujący barwy Lounge Gaming. Dzięki temu zwycięstwu Kanadyjczycy zainkasowali 30 tysięcy dolarów. Prócz tego, wystąpili oni w pierwszym sezonie ELEAGUE, lecz odpadli już w fazie grupowej, ulegając między innymi Ninjas in Pyjamas, swojemu grupowemu rywalowi na ESL One Cologne 2016.

Major w Kolonii będzie pierwszym tego typu turniejem dla całej piątki, więc ciężko określić, jak potoczą się ich losy. Jeżeli nie dadzą się poddać emocjom, to być może uda im się zaskoczyć któregoś ze swoich grupowych rywali. Na pewno nietypową sprawą jest fakt, że OpTic prawie wcale nie gra mapy Dust2, więc jeżeli trafią oni na tą lokację, to sprawa może być już przesądzona od samego początku.

FlipSid3 TacticsFlipsid3_Tactics

 • Ukraine Aleksandr „Shara” Gordeev
 • Finland Jan „wayLander” Rahkonen
 • Ukraine Yegor „markeloff” Markelov
 • Russian Federation Georgi „WorldEdit” Yaskin
 • Ukraine Andrey „B1ad3” Gorodenskiy

Historia tego składu sięga jeszcze 2014 roku, kiedy to B1ad3 oraz WorldEdit reprezentowali barwy Courage Gaming. Ich losy potoczyły się tak, że rozstali się oni ze swoim pracodawcą i rozpoczęli poszukiwania nowej organizacji, najpierw pod tagiem Hashtag, następnie ogłosili, że będą grać jako dAT Team. W lutym 2015 roku przygarnęła ich amerykańska organizacja FlipSid3 Tactics i wspiera ich do teraz. Z tamtego składu pozostało trzech zawodników, którzy do dnia dzisiejszego reprezentują barwy F3.

Od tamtego czasu z zespołu odszedł między innymi Oleksandr „s1mple” Kostyliev, który szeregi formacji opuścił pół roku po tym, jak jego drużyna znalazła organizację. Wtedy rozpoczęło się poszukiwanie piątego zawodnika, którym po wielu eksperymentach został Aleksandr „Shara” Gordeev. W kwietniu bieżącego roku szeregi formacji opuścił Vladislav „bondik” Nechiporchyuk i od tamtego czasu rolę stand-ina pełnił mieszkaniec Finlandii Jan „wayLander” Rahkonen, który oficjalnie podpisał kontrakt dwa miesiące później.

Podczas ostatniego Majora, tj. MLG Columbus 2016, drużyna FlipSid3 Tactics odpadła już w fazie grupowej, najpierw przegrywając z Ninjas in Pyjamas, później ulegając mousesports po pięciu dogrywkach (chyba każdy pamięta tamto spotkanie). Przez sam fakt uczestnictwa na Majorze, ukraińska formacja zapewniła sobie udział w zamkniętych kwalifikacjach do ESL One Cologne 2016. Dzięki trzem zwycięstwom ekipa markeloffa awansowała na kolejny turniej o takiej randze.

Jak oceniać szanse FlipSid3 na wyjście z grupy? Na pewno nie będą mieli łatwego zadania, bowiem rywale tacy jak Natus Vincere czy Ninjas in Pyjamas nie będą chcieli przegrać żadnego meczu. Jeżeli chodzi o statystyki, to najlepszym rozwiązaniem dla F3 będzie gra na mapie Mirage, na której dotychczas radzili sobie najlepiej. Słabą opcją może być wybór Cobblestone'a, który najrzadziej padał łupem F3.

Jeżeli przegapiliście nasz przegląd grupy A, to zachęcamy Was do sprawdzenia tamtego artykułu. A już jutro przedstawimy Wam uczestników grupy C. Dla przypomnienia, ESL One Cologne rozpoczyna się już 5 lipca, a przygotowany przez nas przewodnik znajdziecie tutaj.

Inne tego autora