Major zbliża się do nas wielkimi krokami. Zostało do niego mniej niż tydzień, więc najwyższy czas zacząć się do niego przygotowywać. Dlatego zaczynamy przeglądy poszczególny grup!

Postanowiliśmy stworzyć dla was serię artykułów, które mają na celu przedstawienie wszystkich szesnatu drużyn biorące udział w nadchodzącym majorze. Tradycyjnie zaczniemy od grupy A, czyli:

 • United States Counter Logic Gaming
 • Denmark Astralis
 • Russian Federation Gambit Gaming
 • Denmark Team Dignitas

Pojedynki rozpoczynające grupę:

 • United States CLG vs. Russian Federation Gambit
 • Denmark Astralis vs. Denmark dignitas

CLG-logo

Counter Logic Gaming

 • United States Tarik „tarik” Celik (57,7 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • United States James „hazed” Cobb (profil prywatny)
 • United States Stephen „reltuC” Cutler (66,2 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • United States Kenneth „koosta” Suen (profil prywatny)
 • Bosnia and Herzegovina Faruk „pita” Pita (profil prywatny)

Historia tego zespołu sięga jeszcze 2014 roku, kiedy to grali oni pod nazwą mouseSpaz. Wraz z nadejściem kolejnego roku, zawodnicy rozpoczęli pisać swoją nową historię, co przypieczętowali dołączeniem do organizacji Counter Logic Gaming. Z każdym dniem budowali oni coraz mocniejszą drużynę, co udowodnili uczestnictwem na trzech turniejach rangi Major w 2015 roku.

W obecnym składzie pozostało trzech zawodników, którzy grają od początku CLG, a są nimi tarik, hazed oraz reltuC. Prócz nich do organizacji Counter Logic Gaming dołączyli w styczniu 2015 roku tacy zawodnicy jak Peter „ptr” Gurney oraz Pujan „FNS” Mehta. ptr jako pierwszy rozstał się ze swoimi kolegami, a zrobił to końcem kwietnia 2015 roku, FNS opuścił skład w połowie grudnia.Obecnie organizacja poszukuje piątego zawodnika, który uzupełniłby lukę po Jacobie „FugLy” Medina. Nie tak dawno CLG dokonało zamiany z Team Liquid. Ekipa tarika pożegnała się z Joshua „jdm64” Marzano, a przywitała kooste. Obecnie rolę stand-ina pełni trener zespołu Faruk „pita” Pita.

W roku 2015 majory nie były ich najmocniejszą stroną. Fakt, uczestniczyli we wszystkich z nich (ESL One Katowice 2015, ESL One Cologne 2015, DreamHack Open Cluj-Napoka 2015) i za każdym razem zajmowali miescje 9-12. W tegorocznym turnieju wspieranym przez Valve'a, czyli MLG Columbus 2016 wybili się z tego schematu i znaleźli się w zaszczytnej najlepszej ósemce. Zajęli miejsce 5-8 dzięki zwycięstwom z EnVyUs i Gambit Gaming. W ćwierćfinałach ulegli swoim rodakom z Team Liquid, co zakończyło ich przygodę z MLG.

W nadchodzącym majorze ESL One Cologne 2016 nie można się spodziewać od amerykańskiej drużyny zbyt wiele. Ostatnie roszady w ich składzie na pewno nie wpłyną pozytywnie na ich grę. Dodatkowo FugLy przyznał, że tarik nie jest zadowolony z grania w szeregach CLG i starał się o przejście do Cloud9. Na to wszystko brak piątego zawodnika, przez co ich trener musi wypełnić tę lukę. To wszystko wskazuje na to, że nie ugrają zbyt wiele, choć kto wie… Może zaskoczą przeciwników, którzy ich zlekceważą.

gambit

Gambit Gaming

 • Russian Federation Dmitry „hooch” Bogdanov (68,8 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Russian Federation Mihail „Dosia” Stolyarov (108,0 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Kazakhstan Rustem „mou” Tlepov (88,1 godzin grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Kazakhstan Dauren „AdreN” Kystaubayev (87,4 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Russian Federation Ivan „spaze” Obrezhan (88,4 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Kazakhstan Alexandr 'beAst” Yakovlev – trener

Bardzo młoda drużyna, która 8 stycznia tego roku została przyjęta pod skrzydła Gambit Gaming. Wcześniej znani jeszcze jako HS.GG wygrali kwalifikacje do minora dla regionu Wspólnoty Państw Niepodległych (CIS). Następnie mieli serię sukcesów – pierwsze miejsce na minorze dla regionu CIS, zakwalifikowanie się na majora MLG Columbus 2016 oraz dostanie się przez otwarte eliminacje do kwalifikacji na DreamHack Malmö. To dość sporo na tak młody skład. Jednak potem ich dobra passa się skończyła.

Od przejścia pod banderę Gambit Gaming w zespole była jedna, lecz bardzo znacząca zmiana. W połowie kwietnia odszedł od nich fin – Jan „wayLander” Rahkonen. Dwudziestodwulatek miał kluczową rolę podczas MLG Columbus 2016 w meczu z EnVyUs, gdzie wykręcił zawrotne 30 fragów do 16 śmierci i ponad 100 obrażeń na rundę. Zastąpił go młody, lecz doświadczony Ivan „spaze” Obrezhan, który wcześniej reprezentował drużyny PiTER i Method.

Po tej niesamowitej grze wayLandera dostali szansę na awans z grupy, jednak zaprzepaścili ją przegrywając z wyżej opisanym Counter Logic Gaming. Był to jedyny major w jakim brali udział, jednak teraz będą mogli pokazać się od lepszej strony. Awansowali do ESL One Cologne 2016 przegrywając w kwalifikacjach tylko jedną mapę, czyli z lepszym wynikiem niż chociażby G2, którzy zanotowali dwie przegrane.

Jak to powiedział Kuba „KubiK” Kubiak, Gambit Gaming to mistrzowie spięcia. Potrafią dać z siebie 100% jeśli widzą, że mecz jest wysokiej wagi. Dodatkowo ekipa ta radzi sobie o wiele lepiej w meczach offline, a nie tych rozgrywanych „przez internet”. Mogą oni namieszać w grupie jednak nie spodziewałbym się niczego więcej w dalszych etapach turnieju. Będą zapewne próbowali mierzyć się ze swoimi rywalami na Cache'u lub Cobblestonie, ponieważ radzą sobie na tych mapach nadzwyczaj dobrze.

Team DignitasDignitas

 • Denmark Mathias „MSL” Lauridsen (profil prywatny)
 • Denmark Jesper „tenzki” Mikalski (74,2 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Denmark Kristian „k0nfig” Wienecke (55,3 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Norway Ruben „RUBINO” Villarroel (54,3 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Denmark René „cajunb” Borg (44,0 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Denmark Casper „ruggah” Due – trener

Zespół z bardzo zawiłą historią. Zawodnik, który gra najdłużej w powyższym składzie to MSL. Jest on członkiem duńskiej drużyny od marca zeszłego roku. Następnie tydzień przed majorem DreamHack Cluj-Napoka 2015, ówczesny skład zdecydował się zamienić schneidera na tenzkiego ze względu na problemy z komunikacją ze Szwedem. Kolejnych dwóch obecnych graczy czyli k0nfig i RUBINO wypełnili lukę po aizym oraz Pimpie na początku listopada 2015. Przez długi czas Ci gracze wraz z Kjaerbye'im odnosili sukcesy na scenie międzynarodowej i z turnieju na turniej wyglądali coraz lepiej. Jednak gdy Astralis znalazło się w tzw. „dołku” zabrali drużynie dignitas ich najlepszego strzelca Kjaerbyego w zamian za cajunb.

Wymiana tych zawodników dość mocno odbiła się na duńskiej formacji. Osiemnastoletni Markus „Kjaerbye” Kjærbye był motorem napędowym tego zespołu i nie raz ratował go z tarapatów. Często gra opierała się właśnie na nim. Jednak zyskali oni bardzo doświadczonego weterana sceny, który może pomóc uporządkować im grę i wypracować styl, który nie opiera się na jednym zawodniku, a współpracy wszystkich, tak jak to miało miejsce w Astralis.

W roku 2015 zagrali na jednym majorze, gdy w składzie byli jeszcze aizy i Pimp. Nie popisali się wtedy umiejętnościami, gdyż przegrali z EnVyUs 16:6 i z CLG 16:14. Zajęli miejsce 12-16 przez co zmuszeni zostali do grania kwalifikacji do następnego majora. MLG Columbus 2016 okazał się być nie dla nich, ponieważ w turnieju eliminacyjnym nie wygrali żadnego meczu. Ograni zostali przez Renegades i Cloud9. Aby dostać się do ESL One Cologne 2016 przebyli najdłuższą z możliwych dróg, jednak z pozytywnym skutkiem co świadczy o postępie w ich grze. Na swojej drodze musieli pokonać takie drużyny jak Team Orbit, TyLoo, GODSENT (wtedy Ancient), Renegades czy Epsilon.

W Team Dignitas drzemie ukryty potencjał i siła. Nie raz zaskakiwali swoich przeciwników i wygrywali z topowymi drużynami. Na pewno ich głównym celem będzie dostanie się do top8 aby zagwarantować sobie pewne miejsce w kolejnym turnieju z tytułem major. Jeżeli dobrze się przygotowują do tego turnieju, a na pewno próbują to robić, powinni osiągnąć ten cel. Ich głównym celem podczas treningu zapewne będzie poprawa gdy na Cache'u, która bardzo mocno u nich kuleje. Powalczyć będą mogli na pewno na Cobblestonie i Overpassie, ponieważ mają duży procent wygranych na obydwu mapach.

AstralisAstralis_logo

 • Denmark Finn „karrigan” Andersen (58,2 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Denmark Andreas „Xyp9x” Højsleth (49,1 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Denmark Nicolai „dev1ce” Reedtz (46,0 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Denmark Peter „dupreeh” Rasmussen (57,4 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Denmark Lukas „gla1ve” Rossander (62,7 godzin w grze w ostatnich 2 tygodniach)
 • Denmark Danny „zonic” Sørensen – trener

Fundamentem tego zespołu są dupreeh, dev1ce oraz Xyp9x, którzy uczestniczyli pod banderą CPH Wolves w DreamHack Winter 2013, we wszystkich majorach w roku 2014 jako dignitas, wszystkich majorach roku 2015 jako TSM, a teraz uczestniczyli już podczas MLG Columbus 2016 i będą brali udział w ESL One Cologne 2016 jako Astralis. Weterani sceny, którzy ze względu na trudności w komunikacji z amerykańską organizacją Team SoloMid odeszli od niej i szukali innego sponsora. Po długich poszukiwaniach, na początku tego roku zdecydowali się na bardzo odważny krok i stali się niezależni zakładając własną organizację.

karrigan gra ze wcześniej wymienioną trójką również bardzo długo, bo od lutego 2014 roku. Wraz z nimi nie może grać ich nowy nabytek czyli Markus „Kjaerbye” Kjærbye, ponieważ uczestniczył on w kwalifikacjach do tego turnieju pod banderą dignitas, a przepisy majora zabraniają takich zmian. Taka wymiana na pewno osłabi tę drużynę, jednakże Astralis informowało o tym, że Lukas będzie zmiennikiem Markusa już dawno, więc może całe przygotowania i treningi do majora odbyły się właśnie z nim.

Duńskiej drużynie jeszcze nigdy nie udało się wygrać turnieju, w którym pula nagród przekroczyła $250.000. Ich fani mówią o klątwie półfinałów, ponieważ Astralis zawsze mimo dobrej gry we wcześniejszych fazach turnieju, potocznie mówiąc „krztuszą” się będąc o krok od finału. Majory w 2015 roku kończyły się dla nich różnie. Na pierwszym z nich, który odbył się w Katowicach, zajęli 5-8 miejsce po przegranej z Ninjas in Pyjamas w ćwierćfinałach. W następnym turnieju wspieranym przez Valve'a, w Kolonii, zaszli o krok dalej. Po gładkiej wygranej z Team Kinguin w ćwierćfinałach, przegrali z EnVyUs. W Kluż-Napoka znów odpadli w ćwierćfinałach i ponownie przegrali z NiPem, oddając im dwie mapy. W tegorocznym majorze również zadziałała „klątwa”. W ćwierćfinałach pokonali Fnatic, które wtedy było faworytem całego turnieju, a następnie przegrali z Na'Vi.

Są zdecydowanymi faworytami grupy A i wiele osób zapewne nie wyobraża sobie innego scenariusza dla nich niż wyjście z pierwszego miejsca. Jeżeli gla1ve stanie na wysokości zadania i nie będzie odstawał z grą od reszty zespołu to mogą powalczyć o podium w tym turnieju. Muszą jednak najpierw pokonać barierę psychiczną, która nie pozwala im przebrnąć przez ćwierćfinały lub półfinały. Zdecydowanie będą celować w takie mapy jak Mirage, Cache i Overpass, ponieważ na nich radzą sobie najlepiej. Najgorzej czują się na Cobblestonie, co może okazać się zgubne w tej grupie, dlatego muszą pamiętać o banowaniu tej mapy.

A już jutro czeka na was przegląd grupy B, który będzie równie obszerny i szczegółowy!