ESIC (Esports Integrity Commission) wydało oświadczenie w sprawie graczy Akuma. Partnerzy komisji dostali zalecenia aby nie zapraszać graczy do swoich rozgrywek.

Afera dotycząca zawodników Akuma wciąż nie cichnie. Jeszcze niedawno pisaliśmy o liście otwartym wystosowanym przez uczestników EPIC League CIS 2021, którzy domagali się śledztwa w sprawie podejrzanych zwycięstw ukraińskiego zespołu, a dziś Esports Integrity Commission wydała oświadczenie w sprawie potencjalnego ustawiania meczów.

Włodarze komisji otrzymali dowody świadczące o tym, że Oleksandr Shyshko właściciel organizacji Project X, z której powstał obecny skład Akumy, posiada aktywne konto do obstawiania meczów CS:GO i używał go dość często w ostatnim czasie. Wielokrotnie wykonywał podejrzane zakłady na mecze Project X oraz, co najdziwniejsze, celnie obstawił zwycięstwo Akumy w meczu przeciwko Virtus.pro, który wzbudził ogromne kontrowersje w środowisku Counter-Strike'a.

Dlatego też ESIC zaleca swoim partnerom aby nie zapraszali zespołu Akuma do swoich rozgrywek – zarówno drużyny pod obecną postacią, jak i po możliwych zmianach w składzie. Dodatkowo zaleca się aby nie współpracować z zespołami, za którymi będzie stał Oleksandr Shyshko. Decyzja może się zmienić jeśli Valve zdecyduje się ich uniewinnić lub nałożyć jeszcze bardziej surową karę. Komisja podkreśla, że ma na to twarde dowody, lecz nie wydaje jeszcze jednogłośnej kary, a jedynie zalecenia.

Więcej do przeczytania w oficjalnym oświadczeniu: