W szokującym obrocie wydarzeń podczas trwającej Valorant Game Changers Series 3, Noot Noot, uczestnicząca drużyna, została zmuszona do rezygnacji z kluczowego meczu przeciwko Complexity GX3. Konkurencyjne orzeczenie zostało wydane przez system Anti-Cheat Riot, który wykrył oszustwo jednego z graczy Noot Noot podczas playoffów.

Dochodzenie Riot ujawnia naruszenie uczciwości konkurencji

Ogłoszenie pojawiło się za pośrednictwem oficjalnego konta Valorant NA na Twitterze, ujawniając, że Riot Anti-Cheat potwierdził naruszenie integralności konkurencji przez Noot Noot. Zgodnie z zasadami i przepisami Game Changers, drużyny, które naruszyły integralność meczu, tracą mecz. Riot Games obiecało przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie na pełną skalę.

Dyskwalifikacja Noot Noot rodzi pytania o poprzednie wyniki

Przed wydaniem orzeczenia seria pomiędzy Noot Noot i Complexity GX3 była remisowa 1-1. Jednak przed trzecią mapą nastąpiła nieoczekiwana dwugodzinna przerwa, podczas której ogłoszono konkurencyjne orzeczenie Riot przeciwko Noot Noot, co spowodowało ich przepadek i dyskwalifikację z turnieju. Pojawiły się pytania dotyczące wcześniejszych zwycięstw Noot Noot i ich podróży przez otwarte kwalifikacje.

Gracz Malibu oskarżony o oszukiwanie i odpowiada na zarzuty

Podczas gdy Riot nie określił zaangażowanego gracza, malibu Noot Noot został zidentyfikowany jako oskarżony. Konto zespołu na Twitterze zareagowało na dyskwalifikację, stwierdzając: „Niestety nasz bieg Game Changer Series 3 kończy się, ponieważ zostaliśmy zdyskwalifikowani przez Riot. Nie mamy informacji, dlaczego tak się stało, czekamy na więcej informacji”.

Koledzy z drużyny wyrażają zaskoczenie i brak wiedzy na temat oszukiwania

Gracz Noot Noot, xann, wyraził zaskoczenie zarzutami przeciwko malibu. xann wspomniał: „Spotkałem malibu dosłownie dwa tygodnie przed Game Changers Series 3 i ani razu nie wydawało się, że oszukują”. Zespół, pozornie zaskoczony, podkreślił swój brak wiedzy na temat działań malibu i oskarżeń.

Opublikowano kompleksowe orzeczenie Riot i wyniki dochodzenia

W kolejnej aktualizacji z 17 stycznia Riot Games opublikowało kompleksowe orzeczenie dotyczące rywalizacji i wyniki dochodzenia w sprawie malibu i Jamesa „Summertime” Edwardsa. Malibu otrzymał stały zakaz jakiegokolwiek stowarzyszenia lub przynależności do zespołu w zawodach sankcjonowanych przez Riot za dostarczanie fałszywych informacji, granie na koncie innego gracza i obchodzenie zakazu sprzętowego. Summertime otrzymała rocznego bana za dostarczenie organizatorowi turnieju fałszywego zdjęcia Malibu i próbę udzielenia jej pomocy w dostarczeniu fałszywych informacji.

Skutki i przyszłe konsekwencje

Dyskwalifikacja Noot Noot i późniejsze bany nałożone na Malibu i Summertime wywołały falę wstrząsów w społeczności Valorant. Incydent ten budzi obawy co do uczciwości zawodów e-sportowych i środków wymaganych do utrzymania uczciwej gry. W miarę postępów VCT Game Changers Series 3, skutki tego incydentu niewątpliwie wpłyną na trwające dyskusje na temat oszukiwania w profesjonalnych grach.