Recepta na sukces na scenie VALORANTA wydaje się być prosta – sięgnij po graczy z przeszłością w Fortnite. Ci zdobyli już mistrzostwo świata, Europy i VCT Masters.

Słysząc o graczach Fortnite, którzy przenieśli się na VALORANTA natychmiast myślimy o dwójce naszych rodaków – zeeku i starxo. Polacy choć przez długi czas byli lekko wyśmiewani ze względu na swoją przeszłość w „cukierkowym” Battle Royale’u, to pod koniec zeszłego roku sensacyjnie sięgnęli po mistrzostwo świata, pokonując na swojej drodze najlepszy ekipy świata.

Rok 2022 nie należy już jednak do Acend, a tym bardziej samego zeeka, które miesiąc temu został odsunięty na ławkę rezerwowych organizacji. Przez ostatnie miesiące na europejskiej scenie VALORANTA króluje natomiast inny zawodnik z przeszłością w Fortnite – Zyppan, reprezentujący barwy FunPlus Phoenix.

Zyppan na dobrą sprawę ma jeszcze bogatszą karierę w Fortnite niż zeek, czy tym bardziej starxo. Szwed był o krok od awansu na World Cupa w formacie Duo, zajmując w kwalifikacjach 8. pozycję z Ritzem. Potem zagrał także na finałach Winter Royale'a oraz FNCS: Trio z LeftEyem i RedRushem – późniejszym triumfatorem tych prestiżowych rozgrywek.

To w VALORANCIE Zyppan odniósł, a w zasadzie odnosi największe sukcesy. W pierwszym kwartale 2022 roku Szwed wraz z FPX wspomaganym przez baddyegoG zdobył mistrzostwo Europy, wygrywając VCT Challengers: EMEA. Niestety przez problemy wizowe zespół nie mógł polecieć na VCT Masters na Islandię.

W kolejnym Stage’u VCT Challengers FPX ponownie stanęło do walki o tytuł, lecz na ostatniej prostej uległo Fnatic w wielkim finale. Mimo to ekipa ANGE1A jako jedna z trzech europejskich formacji wyleciała na VCT Masters do Kopenhagi. Tam przed wielotysięczną publicznością gracze FunPlus Phoenix dołożyli do swojej gabloty kolejne trofeum, wygrywając najbardziej prestiżowy po VCT Champions turniej.

W przeciągu dwóch lat byli gracze Fortnite dokonali więc tego, co nie udało się m.in. zawodnikom z przeszłością w CS:GO, mimo że jest ich przecież na scenie VALORANTA znacznie więcej.  zeek i starxo zdołali wygrać mistrzostwo świata, a Zyppan dwa pozostałe najcenniejsze trofea.