Największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów ujawnił, że w przyszłym roku wypuści na rynek karty graficzne własnej produkcji.

Intel potwierdza planowany od dawna ruch. Firma znana z produkcji głównie CPU stworzy dedykowaną linię kart graficznych, które mają służyć głównie graczom. Na pierwsze efekty nie będziemy musieli czekać zbyt długo – pierwsze produkty pojawią się na rynku jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku. Premiera, przynajmniej ta papierowa, ma odbyć się jeszcze na targach CES 2022 w Las Vegas.

Na ten moment zapowiedziano cztery serie kart graficznych, a każda z nich będzie nosić nazwę wywodzącą się z klas znanych z gier RPG. Najszybciej zobaczymy serię Alchemist, zaś po niej pojawią się Battlemage, Celestial oraz Druid. Z nieoficjalnych informacji wynika, że najmocniejszy wariant ma być zbliżony mocą do RTX 3080. Porównanie do NVIDII jest tutaj nieprzypadkowe, wszak Intel w swoich kartach graficznych za zaimplementować technologie będące odpowiedzią do ray-tracingu oraz DLSS znanych u „zielonych”.

Więcej informacji mamy otrzymać podczas konferencji HOT CHIPS, która odbędzie się 22-24 sierpnia. Na ten moment ujawniono jedynie zwiastun, który w teorii ma prezentować możliwości nowych układów graficznych, jednakże brakuje w nim kluczowych informacji jak ustawień graficznych, platformy testowej czy chociaż wyświetlanych klatek na sekundę.