Z uwagi rozpoczynającego się dziś Intel Extreme Masters Katowice przygotowaliśmy subiektywne zestawienie zawodników, którzy naszym zdaniem mogą namieszać podczas turnieju StarCrafta II.

Poznanie odpowiedzi na pytanie zadane w tytule artykułu jeszcze przed rozpoczęciem turnieju Intel Extreme Masters z całą pewnością marzy się nie tylko sympatykom esportowej bukmacherki. Co roku Katowice zamieniają się w pole bitwy dla najznakomitszych gladiatorów StarCrafta II. Przedstawiamy subiektywne zestawienie zawodników, którzy naszym zdaniem mają szansę wedrzeć się na podium finałów dwunastego sezonu IEM.

Artur "Nerchio" Bloch

Stawkę otwiera, a jakże, Artur „Nerchio” Bloch. Jedyny polski esportowiec z grona Red Bull Athletes, a do niedawna także reprezentant EURONICS Gaming. Jeden z najbardziej utytułowanych Zergów ze Starego Kontynentu, który w ciągu ostatnich dwóch lat wielokrotnie stawał na podium wielu turniejów. Za ostatni udany występ można uznać rozegrany miesiąc temu WCS Leipzig, gdzie dotarł do ćwierćfinałów, a porażkę odniósł z rąk Joona „Serral” Sotali, czyli bezpośredniego zwycięzcy zawodów.

Historia występów Artura na Śląsku sięga 2013 roku, gdy jeden z przystanków siódmego sezonu Intel Extreme Masters zawitał do katowickiego Spodka. Jego największy sukces przed polską publicznością odnotowano jednak dwa lata temu, kiedy dotarł aż do półfinału, gdzie poległ przeciwko Choiowi „Polt” Seong Hunowi. Warto odnotować, iż Terran grający wówczas dla CM Storm sięgnął po trofeum i nagrodę pieniężną w wysokości 35 000 USD.

Tym razem przygoda Artura z Katowicami rozpocznie się bezpośrednio od fazy grupowej z uwagi na zakwalifikowanie się do turnieju poprzez rozgrywane online eliminacje. Na chwilę obecną Nerchio poznał dwóch rywali, którymi są Kim „Impact” Joon Hyuk oraz Lee „Rogue” Byung Ryul. Obecność dwóch Koreańczyków może budzić przerażenie, jednakże warto wspomnieć, iż zawodnik TitanEX1 jeszcze nigdy nie zdołał sprowadzić Polaka do parteru.

Lee "Rogue" Byung Ryul

Zwycięzca zeszłorocznych Mistrzostw Świata, przystanku dwunastego sezonu Intel Extreme Masters w Szanghaju, a także 2017 AfreecaTV GSL Super Tournament 2. Mowa oczywiście o Lee „Rogue” Byung Ryulu, reprezentancie Jin Air Green Wings.

Druga połowa ubiegłego roku zdecydowanie należała do koreańskiego Zerga. Seria zwycięstw zwieńczona zdobyciem tytułu Mistrza Świata jest czymś, co marzy się każdemu profesjonalnemu zawodnikowi StarCrafta II. Wraz z początkiem stycznia passa sukcesów Rogue jednak od niego odeszła, czego idealnym przykładem jest niepowodzenie już w pierwszych grupach 2018 Global StarCraft II League Season 1: Code S.

Walkę podczas Intel Extreme Masters Katowice rozpocznie w grupie C, gdzie zmierzy się z między innymi Arturem „Nerchio” Blochem i Kimem „Impact” Joon Hyuk'iem. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki, bezpośrednim rywalem będzie Polak, jednakże zdecydowanie udział Kima w tak zaawansowanym etapie turnieju nie może być przypadkiem.

Sasha "Scarlett" Hostyn

Pojawienie się Kanadyjki w tym zestawieniu nie powinno nikogo dziwić; choć Sasha Hostyn na scenie obecna jest od wielu lat, to ostatnie miesiące definiują jej najlepsze osiągnięcia w całej karierze. Rok rozpoczęła od nieudanego występu podczas WCS Leipzig, jednakże swą wartość udowodniła podczas rozgrywek w ramach 2018 Global StarCraft II League Season 1: Code S.

Niezwykle ważnym osiągnięciem było także zdobycie trofeum podczas organizowanego przy współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim Intel Extreme Masters w PyeongChangu. Na drodze do spektakularnego zwycięstwa pokonała szereg światowej klasy zawodników, jak chociażby Mikołaja „Elazer” Ogonowskiego, Joona „Serral” Sotalę, a także w wielkim finale Kima „sOs” Yoo Jina.

Droga do ewentualnego sukcesu w Katowicach nie będzie łatwa. Scarlett nie jest częścią grona zawodników, którzy zdobyli ciepłe miejsce bezpośrednio w fazie grupowej turnieju. Jej przygoda rozpocznie się więc od open bracketu, gdzie jej pierwszym rywalem będzie Szymon „Guru” Nieciąg. Polak nie jest jednak największym zagrożeniem – w przypadku zwycięstwa z zawodnikiem spod szyldu IsIMBA, wysoce prawdopodobne jest starcie przeciwko Kangowi „Solar” Min Soo.

Kim "sOs" Yoo Jin

Protoss spod szyldu Jin Air Green Wings, Mistrz Świata 2013 roku, triumfator podczas Intel Extreme Masters Katowice 2014, a także najlepiej zarabiający gracz StarCrafta II na świecie. To i wiele innych można powiedzieć o Kimie „sOs” Yoo Jinie, który zawalczy o ponowny sukces w sercu Śląska.

SOs na scenie obecny był od zawsze. Daje o sobie znać nieprzerwanie od wielu lat, cały czas sięgając po wysokie lokaty w ogólnoświatowych turniejach. W ciągu ostatnich miesięcy pokazał się z dobrej strony przy okazji minionego Intel Extreme Masters PyeongChang, gdzie doszedł do wielkiego finału, a także podczas rozgrywek Global StarCraft II League.

Za sprawą świetnego występu podczas kwalifikacji serwera koreańskiego, Kim rozpocznie przygodę z odbywającymi się w Katowicach zawodami bezpośrednio od fazy grupowej, gdzie będzie jednym z rywali Mikołaja „Elazer” Ogonowskiego. Będzie to niesamowicie interesująca rywalizacja, albowiem w oficjalnych meczach zawodnicy spotkali się zaledwie raz, a miało to miejsce niemal dwa lata temu. Możemy być jednak pewni, że sOs będzie zdeterminowany do osiągnięcia kolejnego spektakularnego zwycięstwa.

Mikołaj "Elazer" Ogonowski

Zestawienie zamyka kolejny reprezentant białoczerwonych, czyli Mikołaj „Elazer” Ogonowski. Według wielu objawienie ostatnich lat sceny StarCrafta II, a także bezapelacyjnie ścisła czołówka nie tylko Polski, lecz także całej Europy czy świata. Choć po wybitnym występie na Mistrzostwach Świata w 2016 roku długo pozostawał bez drużyny, od ponad sześciu miesięcy widzimy go w barwach Team QLASH.

Dwutysięczny osiemnasty rozpoczął z przytupem; podobnie do Artura, dotarł do ćwierćfinałów WCS Leipzig, a następnie zapewnił sobie miejsce na Intel Extreme Masters w PyeongChangu. Świetna dyspozycja w Korei Południowej pozwoliła na odnotowanie kolejnego świetnego wyniku, gdzie tym razem poległ z ręki Scarlett tuż przed wielkim finałem.

Turniej w Katowicach dla Mikołaja zacznie się od fazy grupowej, gdzie jego oponentami są dwaj koreańscy Protossi: Kim „Classic” Doh Woo oraz Kim „sOs” Yoo Jin. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż zgodnie ze statystykami dostępnymi na portalu Aligulac, Elazer posiada wysoki, wynoszący 67% zwycięstw przeciwko rasie swoich rywali.

Słowem podsumowania

Rozgrywany w Katowicach turniej zrzesza wielu utalentowanych zawodników, jednakże chcąc wymienić ich wszystkich, powyższy tekst byłby niekończącym się wywodem. W ramach rozpoczynającego się dziś Intel Extreme Masters na polu boju zobaczymy znacznie większą ilość Polaków, a także znanych osobistości jak, chociażby Joona „Serral” Sotala, Koh „GumiHo” Byung Jae, czy niemalże wyniesiony do miana legendy Lee „INnoVation” Shin Hyung.

Wielkiego zwycięzcę IEM Katowice poznamy w najbliższą niedzielę. Szczęśliwiec, który dotrze na szczyt, otrzyma nagrodę w wysokości 150 000 USD. Począwszy od 2013 roku, w Spodku triumfowali wyłącznie zawodnicy z Korei Południowej. Kto wie, może tym razem puchar nad głowę wzniesie ktoś z grona foreignerów? Przekonamy się już wkrótce.