ESL Pro Tour w StarCrafta II powraca na lata 2021/2022. Ambitny plan ESL Gaming odsłania zamiary powrotu do regularnych rozgrywek z osobistym udziałem zawodników oraz kluczowe zmiany w rozgrywkach.

Ostatnie miesiące wymusiły przeniesienie esportowych zmagań w ramach strategii czasu rzeczywistego wprost na serwery. Sytuacja epidemiczna pokrzyżowała plany organizacji wielu eventów, a gracze brali udział w turniejach wprost z zacisza własnego domu.

Sytuacja może ulec zmianie już w latach 2021/2022. ESL Gaming oraz DreamHack opracowały plan rozgrywek StarCrafta II na cały przyszły rok. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, zawody mają odbywać się z udziałem zawodników. Mimo wszystko organizatorzy zaznaczają, że w przypadku pogorszenia sytuacji zdrowotnej na świecie, rywalizacja ponownie powróci wyłącznie do sieci.

Cykl turniejów kosmicznego RTS-a rozpocznie się od DreamHack StarCraft 2 Masters zaplanowanego na maj 2021. Jego zwieńczenie będzie miało miejsce w lutym 2022 podczas Intel Extreme Masters Katowice. W stolicy Śląska zawodnicy mają zagrać o nagrodę główną wynoszącą pół miliona dolarów.

ESL Gaming zdecydowało się także na zdjęcie blokady regionalnej. Oznacza to, że gracze z Korei Południowej ponownie będą mogli grać w turniejach oryginalnie dedykowanych zachodnim graczom. Blokada została nałożona w 2015 roku celem uniknięcia całkowitej dominacji sceny przez graczy z Azji.

Nadchodzące rozgrywki StarCrafta II zapowiadają się niezwykle interesująco. Charakter globalny wszystkich zawodów oznacza znaczne zwiększenie konkurencyjności. Ostatnie lata jasno pokazują, że niektórzy z europejskich zawodników dorównali Koreańczykom, przez co rywalizacja nabierze jeszcze większych rumieńców.