Rozpoczęte w ubiegły czwartek finały europejskich kwalifikacji WESG znalazły się na półmetku. Swoje grupy w pierwszej, zakończonej fazie turnieju, zdominowali zawodnicy pochodzący z Polski – Nerchio i Elazer.

Za sprawą finału europejskich kwalifikacji World Electronic Sports Games Kijów stał się na ten weekend światową stolicą StarCrafta II. Do stolicy Ukrainy zjechali najlepsi zawodnicy, którzy zostali wyłonieni z regionalnych eliminacji online.

Pośród 20 graczy walczących o lwią część z puli wynoszącej blisko 27 000 USD oraz o zakwalifikowanie się do turnieju w Chinach standardowo nie mogło zabraknąć naszych rodaków. Polskę reprezentują Artur „Nerchio” Bloch oraz Mikołaj „Elazer” Ogonowski, którzy podczas zmagań w Kijowie odnieśli już pierwsze sukcesy.

Nerchio trafił do grupy C, natomiast Elazer do grupy D i od początku rozgrywek w formacie Round-Robin obaj byli zmorą swoich rywali. Ostatecznie Artur uległ jedynie pod naporem Jensa „Snute” Aasgaarda, natomiast Elazer pozostał niepokonany. Pełne zestawienie wszystkich grup prezentuje się następująco (awansuje trzech najlepszych graczy):

Grupa A:

 1. Serbia Beastyqt
 2. Germany ShowTime
 3. Netherlands Harstem
 4. France Dayshi
 5. Spain IBIMarine

Grupa B:

 1. Sweden Namshar
 2. Finland Serral
 3. Ukraine Bly
 4. Germany GungFuBanDa
 5. Russian Federation Revolver

Grupa C:

 1. Poland Nerchio
 2. France MarineLord
 3. United Kingdom DeMuslim
 4. Norway Snute
 5. Czech Republic Tomikus

Grupa D:

 1. Poland Elazer
 2. Romania NightEnd
 3. Ukraine Kas
 4. Denmark Lillekanin
 5. Russian Federation Strange

Za zajęcie pierwszych miejsc w swoich grupach, Polacy trafili bezpośrednio do ćwierćfinałów i ich następni przeciwnicy zostaną wyłonieni spośród graczy, którzy zdołali awansować do kolejnego z etapu z drugich i trzecich miejsc. Elazer zmierzy się Tobiasem „ShowTime” Sieberem lub Aleksandrem „Bly” Svusuykiem. Natomiast o możliwość walki z Nerchiem zetrą się Kevin „Harstem” de Koning oraz Joona „Serral” Sotala.

Rozpoczecie rozgrywek trzeciego dnia imprezy (08.10) zaplanowano na godzinę 10:00. Tak wielkie wydarzenie nie mogło obejść się bez polskiego komentarza, które wszystkim chętnym dostarczy Emil „EmStarcraft” Wieczorek.