Najnowszy komunikat ze strony Blizzard Entertainment nie pozostawia żadnych złudzeń – StarCraft II traci znaczną część wsparcia ze strony dewelopera. Czy zmiany znacząco wpłyną na rozwój tytułu?

StarCraft, nie bójmy się tego stwierdzenia, to tytuł z najdłuższą esportową historią na świecie. Wieloletnie dziedzictwo StarCrafta: Brood War od przeszło dziesięciu lat kontynuowane jest przez drugą odsłonę kosmicznego RTS-a. Tytuł przez dekady służył budowie wielu wspaniałych wydarzeń, jednak wszystko co dobre, zmierza ku końcu. Wydany przez Blizzard Entertainment komunikat kładzie kres części dotychczasowego wsparcia dewelopera wobec gry.

Strategia czasu rzeczywistego od lat nie cieszyła się zainteresowaniem twórcy równie wielkim, jakiego oczekiwała społeczność. I trzeba przyznać, że będzie jeszcze gorzej. W przekazie okraszonym miłymi słowami i pochwałami wobec serii dowiedzieliśmy się o zakończeniu produkcji dodatkowej zawartości dostępnej do kupienia wewnątrz gry. W połączeniu z częściowym modelem Free to Play – płatny pozostaje wyłącznie dostęp do kampanii – oznacza to niemal całkowite zaprzestanie monetyzowania tytułu. Ponadto anulowana została aktualizacja zaplanowana na czwarty kwartał tego roku, która miała wprowadzić spore zmiany w balansie rozgrywki. Na pocieszenie obiecano podtrzymanie zmian sezonowych, które uwzględniały między innymi nowe mapy.

Pomimo zapowiedzi wprowadzania zmian w przyszłości zależnie od zapotrzebowania, na chwilę obecną oznacza to niemal całkowite odcięcie się Blizzarda od tytułu. Brak dużych update'ów może doprowadzić do stagnacji w rozgrywce pod względem układu sił pomiędzy poszczególnymi rasami.  Z pozoru nieznacząca zmiana o zaprzestaniu produkcji dodatkowej zawartości  świadczy o porzuceniu pomysłu Warchesta, który kupowany przez społeczność w dużej mierze finansował działania esportowe. Te mają jednak funkcjonować przynajmniej do 2023 roku za sprawą współpracy z ESL.

Czy przyszłość SC2 rzeczywiście maluje się w tak ciemnych barwach, jak jest to przedstawiane? Przekonamy się wraz z biegiem czasu.