Ostateczne zestawienie DH SC2 Masters Summer Europe ukazało nowy, być może chwilowy, układ sił na europejskiej scenie kosmicznego RTS-a. W Bezpośredniej czołówce zabrakło Joony „Serrala” Sotali.

Esport zbudowany wokół StarCrafta II, choć zazwyczaj poza wzrokiem szerokiego grona odbiorców, trwa w najlepsze. Na początku czerwca rozegrano europejską edycję turnieju DreamHack Masters Summer Europe, turniej o niemałej puli nagród wynoszącej przeszło 70 tys. dolarów. Przedstawiciele krajów Starego Kontynentu nie mierzyli się jednak wyłącznie o sowicie opłacane czeki, lecz także o miejsce w finałach sezonu.

Udział w turnieju wzięło trzydziestu dwóch zawodników. Połowa z nich, zajmująca najwyższe lokaty rankingu ESL Pro Tour, znalazła się w nim poprzez zaproszenie. Pozostali zaś musieli wykazać się umiejętnościami w trakcie otwartych kwalifikacji. Ostatecznie pozwoliło to uzyskać mieszkankę zarówno wieloletnich bywalców sceny, wraz z aspirującymi do miana profesjonalisty zawodnikami. Pośród całego grona uczestników nie zabrakło także Polaków – Elazera, Krystianera, MaNy, souLa, ArTa oraz Geralda.

Początkowo gracze zostali rozdzieleni do ośmioosobowych grup, w ramach których toczyli bój w formacie Round Robin. Najlepsza czwórka z każdej z nich awansowała do play-offów, gdzie drabinką podwójnej eliminacji mieli podążać aż po trofeum. Reprezentanci Polski w zaciętym wyścigu nie zdołali dotrzymać tempa swoim rywalom. Najdalej z biało-czerwonych dotarł przedstawiciel x-kom AGO – zajął miejsce 5-6. oraz zgarnął przeszło trzy tysiące dolarów.

Zgodnie z oczekiwaniami w czołówce ujrzeliśmy Clema oraz Reynora. W klasycznym europejskim tercecie zabrakło jednak Joony „Serrala” Sotali, który zajął bliźniacze miejsce do Elazera, wypadając poza podium. Przyczyną takiego stanu rzeczy były dwie porażki – jedna na Włocha spod szyldu Team QLASH, druga zaś przeciwko Julianowi „Lambo” Brosigowi. Ostatnie, czwarte miejsce premiowane miejscem w finałach sezonu przypadło zaś w udziale HeroMariNe’owi.

Turniej DH SC2 Masters Summer Season Finals rozpocznie się już pierwszego lipca. W rywalizacji udział wezmą najlepsi zawodnicy z całego globu, a paradoksalnie pula nagród zostanie zmniejszona o przeszło jedną trzecią. Stawką jest jednak sam prestiż zawodów oraz kolejne punkty EPT zbliżające zawodników do udziału w mistrzostwach świata.