Ubiegłej nocy zakończył się ostatni przed Katowicami przystanek dwunastego sezonu Intel Extreme Masters. W koreańskim PyeongChang zatriumfowała zawodniczka spod szyldu Team expert – Sasha „Scarlett” Hostyn!

Droga Sashy „Scarlett” Hostyn do Intel Extreme Masters PyeongChang, czyli turnieju StarCrafta II z pulą nagród wynoszącą 150 000 USD rozpoczęła się za sprawą północnoamerykańskich kwalifikacji. Na ich przestrzeni wyłoniono dwie pary zawodników, które następnie walczyły podczas tzw. NA Tie-breaker'ów w dzień rozpoczęcia imprezy.

Sprawne zwycięstwo przeciwko Pablowi „Cham” Blancowi przeniosło Scarlett do rundy szesnastu zawodników, gdzie jej pierwszym rywalem okazał się Li „TIME” Peinan. Chiński Terran nie stanowił wyzwania dla Kanadyjki, która na przestrzeni spotkania w formacie Best-Of Five straciła zaledwie jedną mapę.

Z każdym posunięciem w drabince turniejowej, Sasha zaczęła napotykać coraz bardziej wymagających rywali. Kolejnym rywalem zawodniczy spod bandery Team expert okazał się Joona „Serral” Sotala, czyli zwycięzca odbytego zaledwie dwa tygodnie temu WCS Leipzig. Finlandczyk z całą pewnością był głodny następnego triumfu, lecz jego plany zostały bardzo szybko pokrzyżowane przez zergowską zawodniczkę.

Scarlett wynikiem 3-1 pokonała Serrala i trafiła do półfinału, gdzie zmierzyła się z Mikołajem „Elazer” Ogonowskim. Polak uznał wyższość przeciwnika, zdobywając zaledwie jedną mapę, co oznaczało koniec przygody z IEM PyeongChang. Za osiągnięcie 3-4. miejsca Elazer inkasuje 12 500 USD, tym samym zostając drugim najlepiej zarabiającym zawodnikiem StarCrafta II w Polsce.

Wielki Finał turnieju przyniósł starcie Scarlett z Kimem „sOs” Yoo Jinem w formacie Best-Of Seven. Najlepiej zarabiający zawodnik StarCrafta II przez wielu był postawiony w roli faworyta w walce przeciwko kanadyjskiemu Zergowi. Prawda okazała się jednak zupełnie inna. Już trzy pierwsze mapy – Catalyst, Neon Violet Square oraz Blackwater – trafiły na konto Sashy Hostyn. Koreańczyk próbował odwrócić losy spotkania do ostatniej chwili; udało mu się zdobyć jeden punkt, lecz już podczas kolejnego starcia zawodniczka Team expert zdołała domknąć spotkanie.

Zwycięstwo w najważniejszym meczu Intel Extreme Masters PyeongChang zostało nagrodzone pięćdziesięcioma tysiącami dolarów. Był to pierwszym triumf Scarlett w ogólnoświatowym turnieju na przestrzeni jej całej kariery. W pomeczowym wywiadzie wyznała, iż jej planem na 2018 rok jest zakwalifikowanie się do WCS Global Finals, czego z całego serca jej życzymy.