Nadszedł smutny dzień dla wszystkich fanów koreańskiej sceny StarCrafta II. Korean e-Sports Association ogłosiło zakończenie prestiżowej ligi Proleague, której rozgrywki podziwiać mogliśmy od wielu lat.

Dzisiaj, we wczesnych godzinach porannych świat obiegła wieść mówiąca o tym, że Korean e-Sports Association postanowiła zakończyć organizację Proleague. Zakończenie trwającej ponad 10 lat ligi esportowej jest bez wątpienia ciosem dla całej społeczności StarCrafta. Oficjalne oświadczenie wydane przez KeSPA dostępne jest ich na profilu w serwisie Facebook w języku angielskim – KLIK.

Sytuacja wywołała ogromne zamieszanie wokół całej koreańskiej sceny StarCrafta. Według doniesień niektóre z drużyn występujących w Proleague się rozwiązało, a poszczególni gracze przechodzą na emeryturę. Pojawia się również wiele teorii na temat dalszych kroków KeSPA, jedną z ciekawszych wygłosił Christopher „Montecristo” Mykles, który podejrzewa, że organizacja skupi swą uwagę na prężnie rozwijającej się scenie gry Overwatch.

Pośród osób zainteresowanych przyszłością StarCrafta wiele mówi się o zdjęciu blokady regionalnej, która uniemożliwia występować w zachodnich turniejach graczom z Korei. Takie rozwiązanie może jednak sprawić powrót do czasów, gdzie w finale europejskich imprez występowało dwóch Koreańczyków, a popularnie zwani foreignerzy odpadać będą w przedbiegach.