Blizzard przerywa milczenie na temat przyszłości StarCrafta II. Uspokajając nerwy wielu osób, kosmiczny RTS nie zniknie ze sceny esportu, jednak przebieg rywalizacji ulegnie ogromnym zmianom.

Wraz z zakończeniem zeszłorocznych zmagań w ramach StarCrafta II, zgromadzona wokół tytułu społeczność rozpoczęła dywagacje na temat jego przyszłości. Przedłużające się milczenie ze strony deweloperów oraz niższa oglądalność względem poprzednich lat były argumentem w kierunku wątpliwości o kontynuacji esportowych zmagań kosmicznego RTS-a. Podejrzenia okazały się jednak niepotrzebne – profesjonalne rozgrywki w SCII będą kontynuowane przez kolejne trzy lata.

Dojdzie jednak do ogromu zmian. Cykl World Championship Series został zakończony, natomiast jego miejsce zajmą inicjatywy ESL Pro League oraz DreamHack SC2 Masters, które razem utworzą nową przestrzeń do rywalizacji. W ramach nowego systemu zobaczymy sześć międzynarodowych turniejów w ciągu roku, kolejno cztery organizowane przez DreamHack oraz dwa przez ESL. Ponadto drugi z podmiotów będzie odpowiedzialny za realizowanie cotygodniowych pomniejszych zmagań rozgrywanych przez sieć.

Wybór partnerów nie jest w tym wypadku przypadkowy, albowiem obie firmy w przeszłości wielokrotnie realizowały zawody w StarCrafta II, które cieszyły się uznaniem graczy oraz odbiorców. W wydanym oświadczeniu Blizzard otwarcie mówi o zaufaniu wobec partnerów, jak i o wierze, że rozgrywki spoczywają we właściwych rękach. Od tego momentu „Zamieć” będzie pełnić rolę nadzorcy, wsparcia oraz przede wszystkim głównego sponsora nagród finansowych.

Nie jest to jednak koniec rewelacji, na których skorzystają w głównej mierze polscy sympatycy tytułu. Począwszy od 2021 roku, światowe finały nie będą odbywać się w Kalifornii podczas BlizzConu. Najważniejsze rozgrywki w roku zostaną przeniesione do Katowic i będą miały miejsce podczas kultowego Intel Extreme Masters. Coroczny konwent twórców gry nie został jednak w pełni pozbawiony akcentu kosmicznej strategii, jednak na chwilę obecną nie poznaliśmy większej ilości szczegółów.

Pod znakiem zapytania pozostaje wizerunek zmagań dedykowanych obywatelom Korei Południowej. Ten również ulegnie zmianom, które znajdują się na etapie wdrażania. Zupełnie jak w przypadku BlizzConu, więcej detali poznamy wkrótce.