Za nami faza grupowa bardzo odjechanych jak na razie mistrzostw świata. Także czas na podsumowanie wszystkich grup pod względem zaskoczeń i rozczarowań poszczególnych ekip.

Grupa A (🇰🇷 1.DK 🇺🇸 2.C9 🇪🇺 3.RGE 🇨🇳 4.FPX)

Przed rozpoczęciem Worldsów 2021 w roli głównych faworytów w grupie A stawiano DWG KIA i FunPlus Phoenix. Zastanawiano się tylko, która z tych dwóch drużyn zajmie pierwsze miejsce. Natomiast Rogue i Cloud9 miało się nie liczyć w walce o awans. Pierwsza runda utwierdziła wszystkich w tym przekonaniu, chociaż forma FPX wydawała się niepewna. O ile DK w miarę łatwo przeszło przez wszystkich, robiąc 3-0, to Chińczycy wymęczyli dwa zwycięstwa. Za to RGE i C9 pokazało, że jest w stanie nawiązać walkę. Właśnie to formacje z zachodu pokazały w rewanżach, a FunPlus Phoenix przegrało wszystkie swoje mecze, włącznie z dogrywką. Nie powiedziałbym, że są tylko największym rozczarowaniem tych mistrzostw, ale nawet wszystkich w historii. Byli głównym faworytem do wygranej w całym turnieju, a zajęli ostatnie miejsce w grupie.

Grupa B (🇰🇷 1.T1 🇨🇳 2.EDG 🇺🇸 3.100T 🇯🇵 4.DFM)

Nikogo by nie zdziwiło, gdyby ktoś wytypował grupę B tak, jak się rzeczywiście ułożyła. Oczywiste było, że DetonatioN FocusMe nie będzie się liczyć w walce o awans i tak też się stało. Japończycy przegrali wszystkie swoje spotkania i to w słabym stylu. Natomiast poziom reszty był w miarę zbliżony. W pierwszym tygodniu najlepsze było EDward Gaming, aczkolwiek potem jak wszystkie drużyny z LPL zanotowali spadek i ostatecznie uplasowali się na drugim miejscu z rekordem 4-2. Raczej brak w tej grupie zaskoczeń, chociaż lekko pozytywnym jest mimo trzeciego miejsca występ 100 Thieves. Amerykanie skończyli z wynikiem 3-3 i pokazali trochę dobrego League of Legends.

Grupa C (🇨🇳 1.RNG 🇰🇷 2.HLE 🇭🇰 3.PSG 🇪🇺 4.FNC)

Grupa C była nazywana przez wielu ekspertów grupą śmierci, ponieważ ciężko było wytypować jej wyniki. Chociaż nieco to ułatwiła nieobecność Upseta we Fnatic i rzeczywiście miało to spory wpływ. FNC nie radziło sobie w pierwszych meczach, a następnie było już za późno na odrabianie strat i zajęło ostatnie miejsce w grupie. Na trzeciej pozycji uplasowało się PSG Talon i to jest występ ani na plus, ani na minus. Za to pozytywnie zaskoczyła Hanwha Life Esports, z Chovym na czele. Koreańczycy zaczęli z rekordem 1-2, a w rundzie rewanżowej wygrali trzy spotkania i dopiero w dogrywce ulegli przeciwko RNG.

Grupa D (🇰🇷 1.GEN 🇪🇺 2.MAD 🇨🇳 3.LNG 🇺🇸 4.TL)

Jeśli mowa o zaskoczeniach, to takowym jest cała grupa D. Zobaczyliśmy w niej historyczny poczwórny remis i drabinkę o awans do ćwierćfinałów. Jednak zacznijmy od początku. Przed startem Worldsów wśród faworytów do awansu wymieniało się głównie MAD Lions oraz po fazie Play-In LNG Esports. Tymczasem Lwy zajęły drugie miejsce w grupie, a LNG trzecie i nawet nie awansowało dalej. Natomiast lekkim pozytywnym zaskoczeniem są pozostałe trzy ekipy. Gen.G pokazało klasę w ostatnich dwóch spotkaniach, a Liquid pokazało więcej, niż każdy się spodziewał po drużynie z Ameryki Północnej.

Także podsumowując zdecydowanie największym rozczarowaniem fazy grupowej Worldsów 2021 było FunPlus Phoenix. Jednak trochę więcej spodziewałem się również po MAD Lions oraz LNG Esports. Natomiast jako pozytywne zaskoczenia można tak naprawdę wskazać wszystkie trzy drużyny z LCS. Cloud9 awansowało z grupy śmierci, a 100 Thieves i Team Liquid wygrały po trzy mapy. Jednak na plus zaprezentowały się też Hanwha Life Esports i Gen.G. Już niebawem startują ćwierćfinały, a ich szczegółowe omówienie również zobaczycie na naszej stronie.