Przed nami super tydzień otwierający rozgrywki letniego splitu LEC. Już pierwszego dnia odbędzie się kilka bardzo ciekawych na papierze starć. Na starcie Team Vitality zmierzy się z MAD Lions, a wisienką na torcie będzie mecz Rogue kontra Fnatic.

Już wiosna w europejskiej lidze zaskoczyła. G2 Esport niespodziewanie zdominowało play-offy w mocno odświeżonym składzie. Team Vitality rozczarowało słabym wynikiem mimo składu gwiazd. MAD Lions broniące tytułu zajęło dopiero siódme miejsce. A Excel Esports pierwszy raz w historii dotarło do fazy pucharowej. Teraz zaś może być jeszcze ciekawiej, gdyż pięć zespołów zdecydowało się na zmiany w składzie.

Najgłośniejszy był transfer Nisqy'ego do MAD Lions. Lwy tak jak wspomniałem, nie mogą zaliczyć wiosennego splitu do udanych. Obrońcy tytułu nawet po zmianach powinni mierzyć przynajmniej w top4. Także nie dziwi taka zmiana i myślę, że jest ona sporym wzmocnieniem. Podobne wrażenie mam w stosunku do Team BDS. Do akademii zostali zdegradowani Adam oraz Limit, a zastąpią ich Agresivoo i Erdote. W ten sposób w BDS będzie grało aż trzech Polaków.

Inaczej zaś postrzegam zmianę na topie w Misfits Gaming i w jungli w Team Vitality. W pierwszej formacji Irrelevant dołączył w zamian za HiRit'a, a w drugiej Haru wypełni lukę po przesunięciu Selfmade'a na pozycję gracza nieaktywnego w organizacji. W obu przypadkach może to wyjść gorzej lub lepiej, choć z początku kierowałbym się w stronę pierwszej tezy. Ciężko zaś cokolwiek dobrego napisać o zmianach w Astralis. Szeregi AST zasilili Vizicacsi i Xerxe, którzy najlepsze lata swojej kariery mają już za sobą. Natomiast dołączył również JeongHoon, będący według ekspertów jednym z największych koreańskich talentów na pozycji wspierającego. Chociaż ja i tak wolałbym zobaczyć tam trójkę utalentowanych europejskich zawodników.

W pierwszym dniu rozgrywek LEC wyrównane na papierze są aż cztery mecze i jedynie starcie G2 Esports z Astalis nie powinno porwać publiczności. Natomiast już w meczu otwarcia zagrają dwie formacje, które chcą się poprawić po słabszej wiośnie. Team Vitality podejmie MAD Lions i jest to bardzo interesujące starcie. Podobnie kolejne, ale te z uwagi na Polaków w Team BDS. Formacja zmierzy się z SK Gaming, które zostało w tym samym składzie. Następnie Misfits Gaming zagra z Excel Esports, więc zobaczymy w akcji dwie drużyny ze środka tabeli. A na koniec FNC postara się zrewanżować Rogue za wiosenny finał drabinki wygranych.

Tak prezentuje się pełny terminarz pierwszego dnia letniego splitu LEC 2022:

  • 18:00 Team Vitality vs MAD Lions
  • 19:00 Team BDS vs SK Gaming
  • 20:00 Misfits Gaming vs Excel Esports
  • 21:00 G2 Esports vs Astralis
  • 22:00 Rogue vs Fnatic