Wczoraj odbyło się losowanie grup mistrzostw świata 2022, o czym pisaliśmy. Natomiast dziś zaczniemy serię omówień poszczególnych zbiorów oraz drużyn się w nich znajdujących. Na pierwszy ogień leci grupa A fazy Play-In, którą rozdzieliliśmy na dwa wpisy.

1. 🇪🇺 Fnatic (🇩🇰 Wunder 🇪🇸 Razork 🇨🇿 Humanoid 🇩🇪 Upset 🇧🇬 Hylissang)

Najsolidniej w grupie A wygląda Fnatic. Pomarańczowi w LEC mają ze sobą rok mieszanych odczuć z pozytywnym akcentem na koniec. Hylissang i spółka wiosną zaczęli bardzo dobrze i uplasowali się na drugiej pozycji w fazie zasadniczej z rekordem 13-5. Jednak w play-offach nie było już tak kolorowo, choć zaczęło się od ich zwycięstwa 3-1 na G2 Esports. Następnie zaś Fnatic prowadziło 2-0 z Rogue i nagle coś przestało grać. Formacja dostała reverse sweepa i przegrała serię z Łotrzykami, a tydzień później byliśmy świadkami jej poskromienia do zera przez G2.

Za to pod koniec fazy zasadniczej letniego splitu LEC 2022 FNC stało już nad przepaścią i do ostatniego spotkania walczyło o awans do fazy pucharowej. Ta zaczęła się zaś słabo, gdyż Pomarańczowi przegrali dwie pierwsze mapy na Excel Esports, a dwie kolejne ledwo wyciągnęli. Później jednak ekipa trenowana przez YamatoCannon'a zaczęła grać jak odmieniona, śmiało zwyciężając piątą mapę z XL, a tydzień później demolując 3-0 Misfits Gaming. Potem zaś Fnatic wygrało 3-1 z MAD Lions i uległo dopiero 1-3 w starciu na Rogue.

Natomiast zawodnicy FNC są bardzo doświadczeni. Wunder zaczynał swoją karierę w Splyce i już w 2016 roku grał na Worldsach. Jednak najlepsze dla niego czasy przyszły w G2 Esports, gdy wygrał MSI 2019 i w tym samym roku doszedł do finału mistrzostw. Za to we Fnatic widzieliśmy go na razie w różnych formach i brakuje mu stabilności. Natomiast grający na jungli Razork, który zaczynał w Misfits Gaming, ostatnio gra coraz lepiej i był filarem FNC w play-offach. Spore doświadczenie ma również Humanoid, gdyż grał wcześniej w Splyce oraz w MAD Lions i trzykrotnie brał udział w Mistrzostwach Świata.

Za to grający już pięć lat w EULCS/LEC Upset jeszcze ani razu nie pojawił się na Worldsach. Był bardzo blisko awansu z Schalke 04 Esports, a z Fnatic rok temu nawet mu się to udało. Jednak z powodów prywatnych nie mógł się pojechać na najważniejszym w roku turnieju. Teraz zaś w pełni na niego zasłużył, to on w najważniejszych momentach był kluczowym zawodnikiem Pomarańczowych. Natomiast najdłużej barwy formacji reprezentuje Hylissang. Bułgar dołączył do Fnatic na 2018 rok i od razu zajął 3-4 miejsce na MSI oraz dostał do finału Worldsów. A później jeszcze grał na tym turnieju trzykrotnie, gdyż FNC co roku wywalcza awans. Natomiast ostatnio przeplata genialne zagrania z tymi niezrozumiałymi.

2. 🇺🇸 Evil Geniuses (🇰🇷 Impact 🇵🇱 Inspired 🇨🇦 jojopyun 🇺🇸 Danny? 🇨🇦 Vulcan)

Na drugim miejscu w swoim power rankingu umieściłem Evil Geniuses. Jednak jeszcze nie wiadomo czy Danny wystąpi na mistrzostwach świata. A bez niego może być dużo ciężej. Amerykanin co prawda nie jest już w takiej formie jak dawniej, aczkolwiek dalej jest solidnym zawodnikiem. Poza tym z pewnością ekipa bez niego straci na wartości, gdyż nie będzie tak dobrze zgrana. EG jest na razie przebojem tego roku w League of Legends Championship Series. Drużyna nie została zbudowana z samych gwiazd, a bardziej jest mieszanką doświadczenia ze świeżą krwią. A to dało efekty i już wiosną ekipa trenowana przez Rigby'ego i Turtle'a wygrała w LCS i zajęła 3-4 miejsce na MSI 2022. A latem formacja zwyciężyła w play-offach 3-2 z TSM oraz Team Liquid.

Zacznijmy od wychowanków. jojopyun w 2021 roku grał w akademii Geniuszy Zła u boku między innymi Mystiques'a. Jednak od razu mówiono o nim, jako o wielkim talencie i w tym roku nie raz pokazywał się z fenomenalnej strony. Natomiast Danny jeszcze wiosną 2021 roku nawet nie grał w akademii EG, a w trzecim składzie zespołu, złożonym z samych młodzików. Dzięki świetnym występom awansował od razu do głównego składu i już w debiutanckim splicie pokazywał się ze świetnej strony. A wiosną bieżącego roku tylko potwierdził swoją formę. Latem złapał jednak zadyszkę i wpadł w problemy z psychiką, więc oby się podniósł mentalnie na mistrzostwa świata.

Pozostała trójka Evil Geniuses to już cenieni zawodnicy ze sporym doświadczeniem. Główną gwiazdą jest Inspired, który w rok zdobył tytuł MVP fazy zasadniczej letniego splitu w LEC oraz MVP fazy zasadniczej letniego splitu w LCS. Polak znakomicie się odnajduje w lidze amerykańskiej i jestem przekonany, że po Worldsach będą się o niego biły najlepsze zespoły na świecie. Najdłużej na scenie gra jednak Impact. Koreański toplaner zaczynał swoją karierę już w 2012 roku, a w 2013 roku wraz z SK Telecom T1 wygrał Mistrzostwa Świata. Natomiast nieprzerwanie od 2015 roku gra na amerykańskiej scenie i wraz z Cloud9 oraz Team Liquid nie raz sięgał po trofea. W EG również mu się to udało. Wspierającym jest zaś kanadyjska gwiazda, czyli Vulcan, który wcześniej jeździł na Worldsy z Clutch Gaming oraz Cloud9.

3. 🇹🇼 Beyond Gaming (🇹🇼 Likai 🇹🇼 HusHa 🇹🇼 Minji 🇹🇼 Wako 🇹🇼 Kino)

Najmniej znana polskim i ogólnie fanom na całym świecie z pewnością jest formacja, która myślę, że jest trzecią siłą zbioru A. Beyond Gaming już rok temu pojawiło się na mistrzostwach świata, aczkolwiek nie zdziałało tam za wiele. Tajwańczycy przez cały sezon byli gorsi jedynie od PSG Talon, a na najważniejszy w roku turnieju ledwo wyszli z grupy w fazie Play-In. Na szczęście poprawili się nieco w barażach o awans, gdyż pokonali 3-2 tureckie Galatasaray Esports, aczkolwiek dzień później ulegli 0-3 w starciu z Hanwha Life Esports.

W tym roku ekipa przez większość sezonu grała słabiej i osiągała gorsze wyniki. Na wiosnę oraz lato Beyond Gaming nie uplasowało się nawet w czołowej czwórce fazy zasadniczej PCS. Jednak na play-offy formacja nagle złapała wiatru w żagle i wygrała 3-1 z J Team oraz 3-0 z Deep Cross Gaming. Następnie jednak Kino i spółka musieli uznać wyższość CTBC Flying Oyster, ale w najważniejszym meczu pokonali 3-2 PSG Talon, awansując na Mistrzostwa Świata. W finale co prawda przegrali 0-3, ale osiągnęli swój cel.

Z zawodników BYG największe doświadczenie ma Wako. Strzelec zespołu grał wcześniej w ahq eSports Club i w 2019 roku awansował na Worldsy, gdzie przegrał wszystkie spotkania. Jednak później nie udało mu się już powtórzyć tego sukcesu. Na Mistrzostwach Świata grali zaś również HusHa i Kino, aczkolwiek obaj osiągnęli to wraz z Beyond Gaming w 2021 roku. Natomiast Likai i Minji to młodziki pobrane ze słabszych zespołów. Toplaner występował wcześniej w barwach Machi Esports, a środkowy grał w Berjaya Dragons.