Już za kilka dni World Championship 2017 wkroczą w decydującą fazę! W stawce pozostało osiem najlepszych zespołów, w tym kilka małych zaskoczeń. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych leśników, a jako bonus wynik naszej redakcyjnej punktacji wszystkich junglerów Worldsów!

Blank – Mało kto zapewne spodziewał się, że w rankingu będą zawodnicy, którzy… nie grają. Nie mówię tu wcale o przedwczesnym odpadnięciu z Worlds EDward Gaming i absencji Clearlove (który pierwotnie był bardzo wysoko w naszym zestawieniu), a tym, że Blank w sumie w pierwszym tygodniu nie pojawił się wcale, a w drugim odniósł ze swoją drużyną dwa zwycięstwa. Nie jest żadnym sekretem, że meta wyraźnie bardziej pasuje Blankowi niż Peanutowi. Do tego SKT T1 gra bardzo defensywnie, co dodatkowo faworyzuje Blanka. NIe jest on tak uzdolniony mechanicznie jak większość światowej topki, ale jego doskonałe rozumienie gry i perfekcyjne dopasowanie do zespołu umieszczają go na tronie naszego rankingu. Pozwolę sobie nawet użyć nieco literackiego porównania – Blank jest swego rodzaju plasteliną SKT T1 – skleja w całość złożony z niesamowitych talentów skład i umożliwia im rozwinięcie skrzydeł. O ile Blanka dało się ograć w mecie carry junglerów, tak teraz wydaje się, że wszystkie słabsze strony junglera SKT T1 są całkowicie nieistotne.

Condi – Leśnik jest weteranem ekipy Team WE – podczas transformacji, jaką skład chińskiej legendy przeszedł na przełomie lat 2015 oraz 2016, Condi mianowany został następcą Spirita. Po dość rozczarowującym epizodzie, jaki koreański zawodnik odbył w Chinach, kibice Państwa Środka bacznie przyglądali się wszystkim poczynaniom swojego rodaka. Condi zachwycił widownię niesamowicie agresywną grą, nie stronił od wchodzenia w bezpośrednią konfrontację z przeciwnymi junglerami, zabierając im stwory oraz kontrolując wszystkie ruchy rywali. Niestety, Team WE nie zdołał zakwalifikować się na ubiegłoroczne Worldsy, ulegając IMay w finale turnieju kwalifikacyjnego. Condi nie przejął się jednak tą porażką i dalej doskonalił swoje umiejętności, poszerzając pulę granych herosów o tanki. Wiosna tego roku była okresem dominacji ekipy, a leśnik miał w tym niemały udział – zawodnik Team WE był najlepiej ocenianym chińskim graczem w LPL, zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji MVP spotkań. Powrót do korzeni – wybory agresywnych bohaterów, takich jak Rengar, Lee Sin czy Olaf, pomogły legendarnej formacji w powrocie na największą scenę świata. Na specjalną uwagę zasługuje fenomenalna dyspozycja Condiego na Kha'Zixie – grając nim podczas letniego splitu, Chińczyk odnotował KDA na poziomie 14. Dominacja, jaką leśnik prezentuje nad oponentami ze swojej pozycji, jest jednym z najsilniejszych punktów Team WE podczas tegorocznych Worldsów.

Ambition – Zawodnik, którego transformacja powinna być przykładem dla wszystkich. Niegdyś renomowany midlaner, a obecnie jeden z najlepszych junglerów na świecie. Miejsce w Samsung Galaxy znalazł już jako leśnik. Pomimo początkowych potknięć, szybko pokazał, że jego umiejętności nie ograniczają się do jednej roli, a stateczność i stabilność emocjonalna są nieocenionym wsparciem dla kolegów z drużyny. Pierwsze Mistrzostwa Świata zawodnika pokazały, że Ambition bardzo dojrzał jako jungler. Drugie miejsce zajęte podczas Worlds 2016 byłoby szczytem marzeń niemalże każdego innego gracza. Ambition chce jednak udowodnić, że stać go na tytuł i powraca w tym roku, by pokazać innym, że pomimo długiego stażu w Lidze Legend, nadal jest w nim płomień. Doskonalony przez lata kontrolny styl stał się wizytówką zawodnika. Duża ilość farmionych stworów, ogromne połacie terenu przeczesywane i wardowane w celu umożliwienia jak najlepszej gry kolegom z ekipy są kolejnymi zaletami junglera. Pomimo słabszej formy Crowna, Ambition zawsze był w stanie wpłynąć na środkową aleję tak, by jego midlaner nie odstawał od przeciwnika nawet w gorszych grach. Meta faworyzująca inicjatorów i tanków była dla Ambitiona marzeniem – nie przepadający za wczesną agresją jungler ma świetnie wyczucie swoich możliwości i najlepiej odnajduje się w teamfightach późnych faz meczu, gdzie może odwrócić losy spotkania dobrą decyzją czy sprytnym zagraniem. Nie ma na świecie wielu junglerów, którzy są w stanie tak dobrze jak Ambition pogodzić wiele aspektów bycia leśnikiem i pozostać przy tym spokojnym oraz opanowanym, co sprawia, że zawodnik Smasung Galaxy jest groźnym przeciwnikiem dla każdego. Podczas fazy grupowej widzieliśmy jak ważnym czynnikiem dla zespołu jest Ambition. Jego obecność nadaje drużynie charakter, który sprawia, że Samsung Galaxy jest tak groźne. Jungler ma jeszcze wiele do pokazania – nie zaprezentował nam pełni swoich możliwości na tankach, co może być niespodzianką dla Longzhu Gaming w ćwierćfinale turnieju.

Cuzz – Cuzz to zaledwie siedemnastoletni zawodnik, który na profesjonalnej scenie League of Legends zadebiutował pod koniec 2016 roku, gdy dołączył do wówczas odbudowywanego składu Longzhu Gaming. Wyjęty z czołówki koreańskiego Challengera został rzucony na głęboką wodę, wprost do najbardziej prestiżowych rozgrywek świata – League of Legends Champions Korea. Był świeżakiem, niepewnym aspektem drużyny, który u boku takich zawodników światowej klasy jak Bdd, GorillA czy PraY zasiewał ziarno wątpliwości w sercach fanów drużyny. Podczas swoich pierwszych występów Cuzz nie miał łatwego życia; nierzadko odstawał od wrogich junglerów, będąc przez nich zdominowanym. Moon posiadał jednak bardzo ważną cechę – chciał oraz próbował stawać się coraz lepszym zawodnikiem. Na przestrzeni całego sezonu wręcz ewoluował: z momentami nieporadnego leśnika ku tłu dla kolegów z drużyny, ostatecznie stając się integralną częścią ekipy. Przypieczętowaniem ogromu pracy, jaką wykonał Cuzz, było zwycięstwo w finale letniego splitu przeciwko SK Telecom T1. Na przestrzeni ubiegłego sezonu, a także awansem na Mistrzostwa Świata udowodnił, że jest w stanie rywalizować z najlepszymi graczami na świecie. Podczas fazy grupowej zaskoczył wielu fanów swojej drużyny doskonałą formą. Niejednokrotnie to on był jednym z najlepiej prezentujących się zawodników, a progres poczyniony od finału LCK sprawia, że Cuzz jest jeszcze bardziej przerażającym przeciwnikiem.

Maxlore – Jungler Misfts jest zawodnikiem, który od początku letniego splitu poczynił największy progres z wszystkich innych w zestawieniu. Dołączając do zespołu, Maxlore miał zostać głównym shotcallerem i bardziej stonowanym leśnikiem niż KaKAO. Brytyjczyk nie od razu stał się wszystkim czego od niego oczekiwano, ale wraz z postępem lata, widać było poprawę komunikacji i podejmowania decyzji w Misfits. Zespół stał się również bardziej wszechstronny, mogąc grać różne kompozycje. Największym sukcesem było jednak umożliwienie PowerOfEvil’owi bardzo komfortowej gry – w duecie z Maxlore’m midlaner zaczął błyszczeć i odzyskał formę, którą prezentował niegdyś w Unicorns of Love. Jungler kompletnie odmienił drużynę, a sam potrafi znaleźć doskonałe otwarcia we wczesnych fazach gry. Na Worldsach widzieliśmy, że pomimo gorszych matchupów był w stanie zdominować leśników pokroju Svenskerena czy Karsy. Pomimo dość agresywnych stylów prezentowanych przez obu wymienionych, Maxlore umiał znaleźć dobre ścieżki, gwarantujące mu przewagę w zdobytych punktach doświadczenia oraz solidne ganki, które umożliwiały drużynie występy na najwyższym światowym poziomie.

Tak punktowaliśmy top 10 junglerów na Worlds 2017 przed rozpoczęciem rozgrywek. Chyba nie wszystkich doceniliśmy jak należy 🙂 Zielonym kolorem oznaczeni są leśnicy, którzy ciągle walczą o mistrzostwo świata.

1. Korea, Republic of Blank – 76 pkt.
2. China ClearLove – 73 pkt.
3. China Condi – 67 pkt.
4. Korea, Republic of Ambition – 67 pkt.
5. Korea, Republic of Cuzz – 60 pkt.
6. Taiwan, Province of China Karsa – 58 pkt.
7. China mlxg – 51 pkt.
8. Denmark Broxah – 38 pkt.
9. Philippines Xmithie – 36 pkt.
10. United States Contractz – 35 pkt.