Mistrzostwa Świata już za rogiem, więc pora na wybranie pięciu najlepszych AD Carry. Przy ocenianiu tej pozycji starałem się brać pod uwagę zarówno umiejętności mechaniczne zawodników jak i przydatność dla drużyny.

Tegoroczne Worldsy są chyba najbardziej obfitujące w utalentowanych AD Carry. Wielu koreańskich zawodników, którzy wyemigrowali z kraju pokazało w zagracznicznych ligach co to znaczy być uzdolnionym mechanicznie. Meta pozwala graczom dolnej alei być bardzo wszechstronnym. Łatwo jest ponieść kolegów z ekipy na własnych plecach, lecz wybiera się także postaci bardziej wspierające innych carry. Kryteria oceniania obejmują nie tylko umiejętności mechaniczne, ale synergię m.in. z supportem, ale także resztą drużyny, oraz ogólną przydatność dla brygady. Kto spełnił wymagania kwalifikujące go do bycia jednym z pięciu najlepszych AD Carry świata?

Miejsce 5.
Jian „Uzi” Zi-Hao – Royal Never Give Up

©thescoreesports

Piąta lokata chińskiego AD Carry może dla wielu być zaskakująca. Niesamowicie utalentowany mechanicznie zawodnik, któremu aż dwa razy udało dostać się do finałów Mistrzostw Świata dopiero na piątym miejscu? Dokładnie tak, a to ze względu na to, że Uzi nie jest do końca graczem drużynowym. Wymaga dla siebie dużo by ponieść ekipę, lecz rzadko ustąpi pola kolegom z brygady i odda im złoto. Uzi na pewno jest jednym z najznamienitszych AD Carry, lecz powinien nauczyć się lepiej współgrać z drużyną przez co znajduje się tak nisko w rankingu.

Miejsce 4.
Jesper „Zven” Svenningsen – G2 Esports

© Riot Games

Czwarte miejsce zajmuje gracz naszego rodzimego EU LCS. Zven dowiódł, że jest jednym z najlepszych zawodników na świecie na swojej pozycji. Miał najwyższą ilość obrażeń na minutę i zadawał procentowo najwięcej obrażeń w swojej drużynie. Oprócz dobrych statystyk Zven prezentował przez cały split doskonałą formę. Potrafił doskonale zagrać większością herosów i dostosować się do potrzeb drużyny. Umiał ponieść grę, gdy musiał, ale wiedział kiedy powinien przyjąć bardziej wspierającą postawę i dzielić się złotem oraz doświadczeniem z kolegami z drużyny.

Miejsce 3.
Bae „Bang” Jun-sik – SKT T1

©thescoreesports

Najgorsze miejsce na podium przypada Bangowi. Koreański AD Carry w świetle statystyk powinien znajdować się wyżej – na drugim czy nawet pierwszym miejscu. Jednakże SKT T1 nie udało się wejść nawet do finałów playoffów i wina częściowo spoczywa na barkach zawodnika z LCK. Jest on bardzo utalentowany mechanicznie i doskonale rozumie swoje miejsce w drużynie, lecz w letnim splicie i playoffach miewał gorsze momenty. Bywały chwile gdzie komunikacja w SKT zawodziła i Bang niekoniecznie był tam gdzie powinien. Jeżeli te problemy znikną na Mistrzostwach Świata Koreańczyk pokaże czemu zadawał najwyższe obrażenia na minutę ze wszystkich AD Carry LCK.

Miejsce 2.
Kim „PraY” Jong-in – ROX Tigers

@loltigers_gif

Tylko drugi jest PraY. „Tylko” ponieważ to właśnie jego drużyna jest największym faworytem do wygrania Mistrzostw Świata. Sam zawodnik ma za sobą sezon życia. Znany ze swoich wystąpień na Ezrealu PraY odkrył  nową sympatię – Jhina. Na tym herosie Koreańczyk radził sobie doskonale trafiając większość umiejętności i ustawiając grę swojej drużynie. Jego obrażenia na minutę gorsze były tylko od Banga, lecz to właśnie AD Carry ROX Tigers otrzymywał mniej złota. Być może PraY nie jest najbardziej mechanicznie uzdolnionym zawodnikiem, lecz jedno jest pewne – pod względem przydatności dla drużyny zdecydowanie jest jednym z najlepszych.

Miejsce 1.
Kim „Deft” Hyuk-kyu – Edward Gaming

©thescoreesports

Koronę w rankingu AD Carry otrzymuje Deft. Koreańczyk od trzech sezonów udowadnia, że jest jednym z najlepszych. Ten split był jednak dla niego szczególny – jego synergia z Tianem „Meiko” Ye nie ma sobie równych. Doskonałe wystąpienia dolnej alei Edward Gaming oraz świetna gra reszty ekipy spowodowały, że w finale chińskich playoffów EDG zmiotło RNG z powierzchni ziemi 3:0. Deft przyczynił się jednak do silnej pozycji swojej drużyny nie tylko w playoffach, przez cały sezon dawał się we znaki przeciwnikom. Koreańczyk potrafił samodzielnie ponieść kolegów ku zwycięstwu, doskonale współgrał też z ekipą. Umiejętności mechaniczne zawodnika LPL są samą przyjemnością dla oka – na pewno zasługują na uwagę. Te wszystkie czynniki składają się na obraz bardzo kompletnego AD Carry – dlatego to właśnie Deft jest najlepszy na swojej pozycji.