Saigon Buffalo to bez wątpienia największa zagadka Mid-Season Invitational 2022. Wietnamska drużyna ostatni raz pojawiła się na międzynarodowym turnieju podczas mistrzostw świata w 2019 roku. Także nie wiadomo, na jakim poziomie stoi wicemistrz tego regionu.

Saigon Buffalo wcześniej nazywało się Dashing Buffaloo, a przed rebrandem Phong Vu Buffalo. Jednak początek historii organizacji zaczął się pod nazwą Young Generation. Wtem była to wicenajlepsza formacja w VCS, ale do top1 brakowało wiele. GAM Esports było o poziom lepsze od reszty stawki w lidze wietnamskiej. Natomiast dzięki ich wynikom YG mogło pojechać na Worldsy w 2017 roku, jako drugi slot ze swojego regionu. Tam zaś ugrało mapę na Fnatic i Kaos Latin Gamers, ale odpadło po porażce 0-3 w serii na Team WE. Gorzej poszło wiosną kolejnego roku, gdyż YG zajęło 4 miejsce i zdecydowało się na rebrand w Phong Vu Buffalo. To był zdecydowanie najlepszy czas organizacji, ponieważ ta zdominowała rozgrywki VCS dwa splity z rzędu.

Na mistrzostwach świata 2018 PVB trafiło do grupy A z Afreeca Freecs, G2 Esports i Flash Wolves. Natomiast w niej bardzo mało zabrakło do poczwórnych dogrywek z rekordami 3-3. Doszłoby do nich, gdyby nie dwie porażki Wietnamczyków na ekipę z Korei Południowej. Mimo to występ Phong Vu można było uznać za udany, a jeszcze lepszy zobaczyliśmy na MSI 2019. Na tym turnieju kluczowe były zwycięstwa Bawołów na Fenerbahce w fazie grupowej Play-In i triumf 3-2 w serii na Vega Squadron. To dało Wietnamczykom awans do głównej fazy turnieju, w której zrobili bilans 2-8, ale wygrali obie mapy na przyszłych mistrzów, czyli G2 Esports. Następnie organizacja przekształciła się w Dashing Buffalo, a teraz gra pod nazwą Saigon Buffalo. W ostatnich dwóch splitach SBG jak za starych dawnych lat było wicenajlepszą formacją w VCS, ale do pierwszego GAM znów brakowało wiele.

Tak prezentuje się skład Saigon Buffalo na MSI 2022:

  • TOP: 🇻🇳 Lâm „Hasmed” Huỳnh Gia Huy
  • JNG: 🇻🇳 Trần „Bean J” Văn Chính
  • MID: 🇻🇳 Bùi „Froggy” Văn Minh Hải
  • ADC: 🇻🇳 Nguyễn „Shogun” Văn Huy
  • SUP: 🇻🇳 Đinh „Taki” Anh Tài

Wszyscy zawodnicy Saigon Buffalo to debiutanci na scenie międzynarodowej, a aż trzech zaczynało swoje kariery w barwach Buffalo. Bean J i Shogun na początku swojej przygody z esportem mieli nawet okazję grać w akademii Bawołów, a potem dołączyli do głównego składu. Hasmed zaś był rezerwowym co ciekawe strzelcem za czasów Phong Vu Buffalo. Natomiast Froggy i Taki mieli pojedyncze występy w innych formacjach na amatorskim szczeblu. Jednak dla całego składu Buffalo było pierwszą poważną drużyną.

Myślę, że Saigon Buffalo to największa zagadka tego turnieju. Wietnamska drużyna ostatnim razem pokazała się na międzynarodowych rozgrywkach podczas mistrzostw świata 2019. Także minęło bardzo dużo czasu, a ponadto VCS wystawiło wicemistrzów swojego regionu. W grupie A głównym rywalem SGB w walce o drugie miejsce będzie DetonatioN FocusMe i to Japończycy są lekkim faworytami. Natomiast obie ekipy muszą uważać na latynoskie Team AZE. Za to T1 powinno rozgromić wszystkich.