Niedawno dowiedzieliśmy się, że być może dojdzie do zmiany systemu oficjalnych rozgrywek League of Legends. Teraz informacje te zostały potwierdzone – Riot Games wprowadzi 10 banów do gier profesjonalnych!

Przyczyną tej zmiany jest urozmaicenie meczów – wyższa ilość wykluczeń może doprowadzić do powiększenia się ilości granych postaci oraz strategii. Riot Games liczy, że pula wybieranych bohaterów stanie się bardziej zróżnicowana, co sprawi, że rozgrywki nabiorą nowej głębi i będą ciekawsze. Nowe bany, które drużyny będą miały do wykorzystania w środku draftu, mają nagradzać zespoły potrafiące dostosować się do wyborów przeciwników. Teorie dotyczące nowego systemu Riot Games zostały sprawdzone z profesjonalistami, a przy podejmowaniu decyzji brano także opinie zawodników.

W rozgrywkach zorganizowanych również pojawi się 10 banów – pierwsza część draftu pozostanie taka sama jak obecnie. Obie strony będą mogły wykluczyć po 3 postaci, a następnie wybierają niebiescy, dwa razy czerwoni, dwa razy niebiescy i znów czerwoni. Po tym zaczyna się druga faza banów, w której obie strony na zmianę pozbywają się dwóch bohaterów. Draft zwieńczają ostateczne wybory obu drużyn. Takie rozwiązanie jest, wg Riot Games oraz konsultowanych przez nich profesjonalistów, najlepsze.

Nowa faza wyboru/banów najprawdopodobniej pojawi się także w zwykłych rozgrywkach, lecz jeżeli tak się stanie, to na pewno będzie to później niż w meczach zorganizowanych. Wynika to z tego, że Riot chce być pewien tego, że będzie to dobra zmiana – pomimo pozornej przydatności 10 banów, w zwykłych grach może się to okazać tylko zbędnym wydłużeniem procesu przed faktyczną rozgrywką. Więcej informacji na ten temat z pewnością pojawi się wkrótce – najprawdopodobniej jeszcze na początku 2017 r. Całe oświadczenie Riot Games można przeczytać pod tym adresem.