Wraz z zakończeniem wiosennego splitu LCS poznaliśmy trzy drużyny, które walczyć będą o utrzymanie w najbardziej prestiżowej lidze w Europie. Do nich dołączają dwie najlepsze ekipy, które grały w Challenger Series.

Drużynami, które okazały się być najgorszymi podczas wiosennego splitu są: Team Roccat, Splyce oraz Giants. Najlepsze wyniki w Challenger Series osiągnęły natomiast drużyny: Team Huma oraz Copenhagen Wolves.

Podstawowe informacje o turnieju:
Kiedy: 
24-27 marca 2016 roku
Drużyny: trzy najgorsze drużyny wiosennego splitu LCS oraz dwie najlepsze drużyny wiosennego splitu CS
System turnieju: do trzech wygranych (BO5), podwójna eliminacja
Patch: 6.5

Drużyny, które zawalczą o miejsce w EU LCS:Splyce (ósme miejsce w LCS)
Toplane: Wunderwear
Jungle: Trashy
Midlane: Sencux
AD Carry: Kobbe
Support: Nisbeth

Team Roccat (dziewiąte miejsce w LCS)
Toplane: freddy122
Jungle: Airwaks
Midlane: Betsy
AD Carry: Tabzz
Support: NoXiaK

Giants (dziesiąte miejsce w LCS)
Toplane: SmittyJ
Jungle: Wisdom
Midlane: xPePii
AD Carry: SONSTAR
Support: HustlinTeam Huma (pierwsze miejsce w CS)
Toplane: Werlyb
Jungle: Rudy
Midlane: GodBro
AD Carry: HolyPhoenix
Support: Je suis kaasCopenhagen Wolves (drugie miejsce w CS)
Toplane: Wickd
Jungle: k0u
Midlane: Caedrel
AD Carry: P1noy
Support: SirNukesAlot

Główne zasady

Zasady dotyczące turnieju promocyjnego zostały mocno zmienione w tym roku. Postanowiono zmienić system autospadku i autoawansu. Teraz w turnieju brać będą udział trzy najgorsze drużyny z LCS oraz dwie najlepsze z CS. Będą one się mierzyć ze sobą w systemie podwójnej eliminacji. Wszystkie mecze będą rozgrywane w systemie BO5, czyli do trzech wygranych.

Jak to wygląda w praktyce? Pierwszy mecz rozgrywany pomiędzy Giants (ostatnia drużyna LCS) oraz Copenhagen Wolves (druga drużyna CS) będzie ostatnim meczem dla przegranej drużyny. Lepsza ekipa awansuje do drugiego meczu, gdzie czekać na nią będzie Splyce (ósma drużyna LCS). Zwycięzca awansuje do LCS natomiast przegrany będzie mieć swoją szansę w meczu z przegranym pojedynku pomiędzy Team Roccat a Team Huma. W przypadku tego meczu zasady są takie same, wygrany awansuje do LCS, a przegrany będzie mieć swoją szansę w meczu przeciwko przegranemu z meczu drugiego. Dla ułatwienia Riot Games przygotowało grafikę, która powinna wyjaśnić zasady awansu.