Riot Games oficjalnie ogłosiło zmiany w nowym sezonie LEC. Liga zmieniła również nazwę na League of Legends EMEA Championship.

Od kilku tygodni głośno mówiło się o nadchodzących zmianach w formacie najlepszej europejskiej ligi League of Legends. Niedawno twórcy LoL-a potwierdzili, że w przyszłym roku zobaczymy odświeżoną formę rozgrywek, a dziś zaprezentowali szczegóły zmian.

Zacznijmy od tego, że skrót LEC nie oznacza już League of Legends Europe Championship. Środkowa litera rozwija się jako EMEA, wszak do regionu europejskiego dołączono Turcję, kraje Bliskiego Wschodu oraz Afrykę. Tym samym LEC zwiększa zasięg swoich działań oraz od przyszłego roku będzie prowadzić oficjalną transmisję w języku tureckim.

Przechodząc do formatu, to sezon 2023 zostanie podzielony na trzy splity – zimowy, wiosenny oraz letni. Każdy z nich będzie trwał zaledwie trzy tygodnie, a każdego tygodnia będziemy oglądać inną fazę. W pierwszym 10 zespołów będzie walczyć ze sobą według zasady „każdy-z-każdym” z meczami best-of-one. Osiem najlepszych ekip awansuje do fazy grupowej, w której zostaną podzielone na dwie grupy, a o awansie zadecydują pojedynki best-of-three w formacie podwójnej eliminacji. Najlepsza czwórka każdego splitu zmierzy się w play-offach w meczach best-of-five.

Jednak to nie wszystko, wszak zmieni się również sposób walki o tytuł mistrzowski LEC. W ciągu roku odbędą się tylko jedne finały sezonu, w którym wystąpią zwycięzcy każdego splitu oraz trzy ekipy z największą ilością punktów mistrzowskich. Finały odbędą się po splicie letnim. Pełen harmonogram sezonu 2023 wygląda następująco:

  • styczeń – start sezonu zimowego
  • luty – finały sezonu zimowego
  • marzec – start sezonu wiosennego
  • kwiecień – finały sezonu wiosennego
  • czerwiec – start sezonu letniego
  • lipiec – finały sezonu letniego

Co ciekawe, wszystkie zaprezentowane zmiany mają charakter pilotażowy, wszak pracownicy Riot Games planują wprowadzenie innego formatu na rok 2024 jeśli ten nie zda egzaminu.