Tegoroczne rozgrywki League Champions Korea zapowiadają się nader interesująco. Które zespoły mają jednak największą szansę na wygraną? Postanowiłem nieco bliżej przyjrzeć się najlepszej lidze świata i spróbować udzielić odpowiedzi na to pytanie.

League Champions Korea 2017 może być najbardziej intensywnym sezonem koreańskich rozgrywek w historii. Wielu zawodników powróciło do ojczyzny po tzw. „koreańskim exodusie” czyli masowej emigracji graczy do innych regionów (głównie Chin). Scena League of Legends w Korei Południowej nie wydawała się jednak aż tak dotknięta deficytem talentów, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Powrót zawodników na nadchodzący sezon umożliwił jednakże wielu organizacjom polepszenie swoich składów jeszcze bardziej – utworzyło się też kilka bardzo silnych formacji.

 

1. SK Telecom T1SK Telecom T1 to najlepsza drużyna w historii League of Legends. Mają na swoim koncie trzy Mistrzostwa Świata, a renoma ich gwiazdy – Lee „Faker” Sang-hyeoka jest ogromna. W tym sezonie skład zespołu wzmocni młody, utalentowany jungler, Han „Peanut” Wang-ho. Doskonale zaprezentował się w obiegłym roku, jeszcze pod banderą ROX Tigers. Wielu nazwało go najlepszym leśnikiem na świecie, a jego agresywny i bezlitosny styl oraz niesamowite umiejętności mechaniczne zdają się potwierdzać tę teorię. Peanut z pewnością będzie dużą zmianą w stosunku do bardziej pasywnych Blanka i Bengiego, ale myślę że różnica w sposobie junglowania tych zawodników wyjdzie SKT na plus. Wydaje się, że nowy leśnik doskonale dopasuje się do Fakera i jego dominującego stylu gry i obaj gracze będą mogli razem nakładać presję na przeciwników.

Zmiana junglera nie była jedyną, którą dokonało SKT – z górnej alejki zniknął Lee „Duke” Ho-seong, a pojawił się Heo „Huni” Seung-hoon. Umiejętności tego zawodnika są ponadprzeciętne, lecz często ma problemy z podejmowaniem decyzji oraz kontrolą mapy. Jego potencjał wydaje się jednak ogromny i jeżeli ktokolwiek jest w stanie ustawić Huniego na właściwych torach, to będzie to coach drużyny – Kim „kkOma” Jung-gyun. Zmiennikiem dla toplanera zostanie były gracz Young Glory z chińskiego LSPL – Kim „Profit” Jun-hyung. W trakcie tegorocznej edycji KeSPA Cup zagrał kilka solidnych gier i zdecydowanie może okazać się, że jeżeli Huni nie podoła obowiązkom, to Profit zajmie jego pozycję w zespole.

Reszta drużyny pozostanie taka sama – zmiany dokonały się tylko wśród zmienników, Lee „Wolf” Jae-wana może zastąpić Kim „TaeHoon” Tae-hoon, a Fakera – Kim „Sky” Ha-neul. Zdaje się jednak, że w obu przypadkach szanse na zobaczenie zmienników w akcji są bardzo małe. SKT sformowało bardzo ciekawy skład, który wymagać będzie dużo pracy i dobrego podziału ról w zespole, jednakże zapowiada się bardzo obiecująco i najprawdopodobniej powalczy o pierwsze miejsce w tabeli.2. KT Rolster

KT Rolster prawie w stu procentach zrewitalizowało swój skład. Jedynym pozostałym ze starej ekipy zawodnikiem jest Go „Score” Dong-bin. Był on jednak kluczową postacią w drużynie – obok Peanuta, to właśnie o nim mówi się jako o najlepszym junglerze na świecie. Z pewnością obecność Score'a w drużynie pozwoli reszcie zawodników odprężyć się i skupić na swoich zadaniach, gdyż jest on jednym z playmakerów, a sposób w jaki kontroluje mapę jest niemalże idealny.

Na górnej alejce zobaczymy kolejną gwiazdę – Songa „Smeb” Kyung-ho. Toplaner jest w swojej roli najlepszy na świecie, a umiejętność gry zarówno tankami, jak i postaciami zorientowanymi na zadawanie obrażeń powoduje, że Smeb jest w stanie wpasować się do każdej drużyny. Kyung-ho będzie jednym z najważniejszych członków ekipy – jeżeli jego synergia ze Scorem okaże się dobra, to KT Rolster będzie nie do zatrzymania w górnej części mapy.

Na środku zobaczymy Heo „PawN” Won-seoka, który powrócił z Chin, by udowodnić, że wciąż ma w sobie ogień walki. Jego poziom, po wygranych Mistrzostwach Świata w sezonie czwartym i emigracji na kontynent, powoli spadał. W ostatnim roku midlaner borykał się także z kontuzjami, co spowodowało, że stał się zmiennikiem, a jego miejsce w EDward Gaming zajął Lee „Scout” Ye-chan. PawN jest jednak jednym z legendarnych zawodników i jeżeli uda mu się dopasować do reszty drużyny i odzyskać chociaż część formy, to z pewnością będzie przerażającym przeciwnikiem dla każdego midlanera.

Na dolnej alei również zobaczymy graczy powracających z Chin – Kima „Deft” Hyuk-kyu oraz Cho „Mata” Se-hyeonga. Obaj zawodnicy są jednymi z najlepszych w swoich rolach, a ich umiejętności mechaniczne nie mają sobie równych. Jeżeli synergia tego bottom lane'u okaże się dobra, to Deft i Mata będą mogli powalczyć o tytuł najmocniejszych dolnych alejek w Korei.

Wydaje się, że to właśnie KT Rolster będzie jedną z lepszych ekip w LCK. Ilość bardzo utalentowanych zawodników w składzie zespołu jest porażająca. Powodem do martwienia się może okazać się aspekt taktyczny – widać to było w przypadku Longzhu, „super teamy” nie zawsze są tak silne jak można się spodziewać po samym składzie. Jeżeli jednak KT uda się zbudować porządną komunikację oraz dobrze rozdzielić role w ekipie, to wydaje się, że będą głównym przeciwnikiem SKT w walce o tytuł mistrzowski.3. Samsung GalaxySamsung Galaxy zatrzymało swój cały skład z poprzedniego roku i nie dokonało zmian. Pojawił się, co prawda nowy zmiennik – były jungler CJ Entus, Kang „Haru” Min-seung oraz nowy assistant coach, były toplaner Jin Air Green Wings – Yeo „TrAce” Chang-dong.

Nie wydaje się jednak, żeby miało to duży wpływ na grę zespołu. Samsung zaprezentowali ogromny progres w ubiegłym roku, lecz widać że nadal mają dużo pola do poprawy. Kluczowymi zawodnikami zespołu są przede wszystkim solo lanerzy – Lee „CuVee” Seong-jin oraz Lee „Crown” Min-ho. Obaj doskonale zaprezentowali się podczas Mistrzostw Świata i najprawdopodobniej dalej będą podstawą drużyny.

Najwięcej pola do popisu i poprawy mieć będzie Park „Ruler” Jae-hyuk. Młody AD Carry zaczął poprzedni sezon jako raczej wspierający strzelec, a pod koniec udowodnił, że stać go na dużo więcej i potrafi także wrzucić drużynę na plecy i ponieść ku zwycięstwu. Wydaje się, że Ruler ma ogromny potencjał, a nadchodzący sezon potwierdzi lub rozwieje moją teorię. Niezależnie od tego, czy AD Carry stanie się jeszcze lepszy, Samsung Galaxy z pewnością będzie rywalizować z SKT oraz KT o czołowe miejsca w tabeli.4. Longzhu GamingLongzhu Gaming to jedna z ciekawszych formacji w LCK. Organizacja ma ogromne zaplecze finansowe i w zeszłym sezonie sprawiła sobie porażająco utalentowany skład. Niestety nie przełożyło się to na wyniki zespołu, który ewidentnie borykał się z problemami w podejmowanych decyzjach. Być może część odpowiedzialności za wewnętrzne spięcia w drużynie spoczywa na Hamie „Lustboy” Jang-siku. Wydaje się, że miał problemy w odnalezieniu się w roli coacha. W nadchodzącym sezonie zastąpi go jednak Kim „SSONG” Sang-soo, który wcześniej pracował m.in. z ROX Tigers.

Nie jest to jedyna zmiana w zespole, który prawie całkowicie zmienił skład. Na górnej alei zobaczymy Koo „Expession” Bon-taeka, który oprócz junglera, Lee „Crash” Dong-woo jest jedynym pozostałym zawodnikiem z poprzedniego sezonu. Toplaner jest jednak bardzo solidnym graczem, a jego istniejąca synergia z Crashem z pewnością zadziała na korzyść zespołu.

Jungler w zeszłym sezonie był tylko zmiennikiem dla Lee „Chaser” Sang-hyuna, który zagrał dla Longzhu większą część spotkań. Crash jest jednak bardzo utalentowany i wielu uważało go za sprawniej działającego leśnika niż Chaser. Teraz młody leśnik będzie miał szansę udowodnić, że zasługuje na miejsce w pierwszym składzie.

Na środku pojawią się Song „Fly” Yong-jun oraz Gwak „Bdd” Bo-seong. Obaj midlanerzy są utalentowani, lecz to ten drugi pokazał większy potencjał, a jego umiejętności są w Korei bardzo wysławiane. Do niedawna był jeszcze za młody na profesjonalną grę i ma jeszcze ogromne pole do rozwoju, lecz jeżeli rozwinie się i wykorzysta swój potencjał może stać się siłą napędową Longzhu Gaming.

Najważniejszym aspektem drużyny wydaje się jednak dolna alejka – zobaczymy na niej były botlane ROX Tigers, Kima „PraY” Jong-ina oraz Kanga „GorillA” Beom-hyeona. Zawodnicy mają już zbudowaną doskonałą synergię i stanowią jedną z najlepszych dolnych alei na świecie. To na nich będzie leżeć ciężar gry Longzhu, a GorillA będzie także musiał wypełnić rolę shotcallera, którego tak bardzo brakowało zespołowi w poprzednim sezonie.

Wydaje się, że skład Longzhu jest bardzo solidny, lecz znajduje się w nim też dużo niewiadomych – jeżeli uda im się wykreować synergię wśród zawodników i stworzyć dobre warunki dla rozwoju Crasha oraz Bdd, to spokojnie mogą powalczyć o pierwsze miejsce w tabeli i zagrozić SKT czy KT Rolster.5. Kongdoo MonsterKongdoo Monster ponownie dołączyli do LCK po spadku z ligi w 2016 r. Tym razem wydaje się jednak, że drużyna zostanie na dłużej. Skład zespołu został praktycznie taki sam jak podczas ich czasu w Challengers Korea. Dodatkiem jest Park „Secret” Ki-sun, który dołączył do Kongdoo po rozpadze SBENU.

Ważnym zawodnikiem w drużynie będzie Son „Punch” Min-hyuk. Jungler jest głównym playmakerem ekipy, a także najbardziej utalentowanym członkiem brygady i spoczywać na nim będzie ogromna odpowiedzialność.

Reszta zespołu również wydaje się przyzwoita, lecz nie topowa. Wszyscy zawodnicy są solidni w swoich rolach, a zgranie i synergia ekipy nadają im mocnego charakteru, co widać było podczas tegorocznej edycji KeSPA Cup, w której Kongdoo Monster zajęli drugie miejsce.6. Afreeca FreecsNa miejscu szóstym zamieściłem Afreeca Freecs i był to chyba najtrudniejszy wybór w całym zestawieniu. Zespół zmienił swój skład w całości i mają teraz w swoich szeregach dużo gwiazd, ale również mniej znanych graczy.

Na górnej alei pojawi się Jang „MaRin” Gyeong-hwan. Były toplaner SKT jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników wszech czasów, został też uhonorowany tytułem MVP Worlds 2015. Po odejściu do chińskiego LGD Gaming nie udało mu się jednak utrzymać formy i zaczęły być widoczne problemy jakie ma z podejmowaniem decyzji, a brak junglera grającego pod MaRina zdecydowanie ukrócił jego możliwości.

W Afreeca Freecs leśnikiem będzie Lee „Spirit” Da-yoon. Powraca do Korei po „koreańskim exodusie” i przygodach w Chinach oraz Europie. Jungler jest bardzo utalentowany i być może to on będzie kluczem do sukcesu drużyny. Jeżeli uda mu się otworzyć możliwości MaRinowi oraz zapewnić przewagę reszcie ekipy, to Afreeca będą poważnym przeciwnikiem nawet dla topowych zespołów.

Na dolnej i środkowej alejce pokażą się mniej interesujący zawodnicy. Midlanerem zostanie Lee „Kuro” Seo-haeng, który był najsłabszym ogniwem ROX Tigers, lecz nadal jest bardzo solidnym graczem z ogromnym doświadczeniem. Na dole partnerami będą Ha „Kramer” Jong-hun oraz Park „TusiN” Jong-ik. Pierwszy przeszedł do Freecs z CJ Entus, gdzie zaprezentował duże umiejętności i jeszcze większy potencjał. Nie jest jednak pewne czy odnajdzie drogę sukcesu w tym zespole. Afreeca podjęli wszak duże ryzyko, biorąc pod swe skrzydła wielu wybuchowych, lecz niekoniecznie solidnych zawodników. Jednym z nich jest TusiN, który jako support w Incredible Miracle prezentował się nieźle, lecz później zmienił rolę i nie odniósł sukcesu. Teraz powraca po roku przerwy, co nie pozwala dobrze określić jego formy.

Jeżeli wszyscy zawodnicy drużyny dobrze się zgrają, a ich poziom będzie stale wysoki, to Afreeca Freecs mogą zagrozić nawet najlepszym drużynom w lidze, lecz wydaje się, że będzie to bardzo trudne. Duża odpowiedzialność leżeć będzie na barkach coacha ekipy – Choi „iloveoov” Yeon-sunga.7. MVPSiódmą lokatę w rankingu zajmuje MVP. Drużyna nie dokonała żadnych zmian, a ich pole do rozwoju nie wydaje się jednak zbyt duże.

Głównym motorem pociągowym zespołu był jungler – Kim „Beyond” Kyu-seok. Leśnik doskonale czyta rotacje przeciwników i niemalże zawsze pojawia się w dobrym miejscu na mapie. Jeżeli MVP chce powtórzyć sukces z poprzedniego sezonu, to Beyond znów będzie musiał włożyć drużynę do plecaka i nieść ją ku zwycięstwu.

Pomóc mu w tym może support zespołu – Jeong „Max” Jong-bin, który niedjednokrotnie utrzymywał swojego partnera z alejki, Oha „MaHa” Hyun-sika przy życiu. AD Carry MVP nie jest bowiem zbyt dobry, a wielu fanów zespołu chciałoby zobaczyć na jego miejscu innego strzelca.

Pełnię składu dopełnią midlaner – An „Ian” Jun-hyeong oraz toplaner – Kang „ADD” Geon-mo. Obaj są na podobnym poziomie i zdają się być solidnymi zawodnikami, lecz w najlepszym przypadku są przeciętni.

Z tego powodu MVP dostało ode mnie dopiero siódme miejsce – zbyt wiele odpowiedzialności ciąży na Beyondzie oraz Maxie. Przy wzrastającym poziomie w lidze, synergia oraz dobre decyzje podejmowane przez MVP nie będą wystarczające, by zajść daleko.8. Jin Air Green Wings Jin Air Green Wings, podobnie jak większość zespołów w lidze, dokonali dużo zmian. Drużynę opuścili wszyscy zawodnicy, oprócz gwiazdy ekipy – midlanera, Lee „Kuzan” Seong-hyeoka oraz zmiennika z górnej alei, Kima „SoHwan” Jun-Yeonga.

Nowym toplanerem zostanie Jeon „ikssu” Ik-soo, który w swoim czasie w barwach Afreeca Freecs pokazał, że potrafi zagrać doskonale. Niestety nie zawsze udaje mu się utrzymać najwyższy poziom, chociaż zazwyczaj jego występy są dość solidne.

Największy problem ekipa zobaczy w jungli. Pojawi się w niej Eom „Umti” Seong-hyeon, który jest kompletnym amatorem. Został zakontraktowany na podstawie dobrych wyników w Solo Queue. Jest on jedną wielką zagadką, lecz nie wydaje się żeby miał być wybitnym leśnikiem, a na dodatek brakuje mu doświadczenia.

Ponieść zespół ku zwycięstwu będą musieli Kuzan oraz AD Carry, Park „Teddy” Jin-seong. Ten pierwszy z pewnością poradzi sobie z wyzwaniami – już w ubiegłym sezonie udowodnił, że jest jednym z topowych midlanerów w Korei. Teddy jest jednakże dość młodym zawodnikiem i pomimo dobrych występów podczas KeSPA Cup 2016 może okazać się zbyt mało doświadczony.

Jin Air Green Wings to formacja, która często zaskakuje pozytywnie i zajmuje wyższe lokaty, pomimo niezachwycających składów, lecz w tym sezonie wydaje się, że czeka ich miejsce w dolnej części tabeli.9. ROX TigersROX Tigers po udanym poprzednim sezonie udało się zatrzymać składu zespołu. Zamiast tego wystawili bardzo słabą ekipę, która prawdopodobnie nie poradzi sobie zbyt dobrze.

Toplaner – Heo „Lindarang” Man-heung oraz jungler – Yoon „SeongHwan” Seong-hwan to byli zmiennicy Afreeca Freecs, którzy pomimo przyzwoitej synergii nie prezentowali się dobrze.

Na środku pojawi się Son „Mickey” Young-min, również były zawodnik AFS. Będzie głównym carry drużyny, lecz jego występy nie zawsze są solidne i pomimo wysokiego poziomu umiejętności tego gracza może się okazać, że Mickey nie podoła ligowym wyzwaniom.

Dolna alejka także nie jest zachęcająca. AD Carry – Gwon „Sangyoon” Sang-yun oraz support – Kim „Key” Han-gi mieli lepsze momenty, lecz pod koniec sezonu 2016 obaj zawodnicy zaczęli mocno odstawać od większości oponentów, co nie daje wielkich nadziei na sukces ROX Tigers.10. BBQ OliversPomimo przecudownego logo z kurczakiem BBQ Olivers nie wydaje się drużyną mającą szanse na sukces. Byłe ESC Ever straciło jednych ze swoich najlepszych zwodników – AD Carry Lee „LokeN” Dong-wooka oraz supporta -Kima „Key” Han-gi.

Główną siłą zespołu będzie Choi „Bless” Hyeon-woong. Jungler już w poprzednim sezonie pokazał, że stać go na wiele, lecz sam nie będzie w stanie dużo zdziałać. Być może midlaner – Kang „Tempt” Myung-gu pomoże leśnikowi, gdyż w ubiegłym roku wydawał się nienajgorszy. Jednakże nie udawało mu się często ponieść drużyny ku zwycięstwu, a dobre występy miewał za rzadko.

Grający na górnej alei Kim „Crazy” Jae-hee raczej nie zagrozi rywalom. Podobnie jak Tempt, przejawiał w zeszłym sezonie talent, lecz dobre gry nie zdarzały mu się za często.

Być może zespół uratuje nowy AD Carry – Jang „Ghost” Yong-jun. Umiejętności mechaniczne młodego strzelca są na bardzo wysokim poziomie, lecz nie ma on za dużo doświadczenia, a jego partner z bota nie daje nadziei na większą pomoc.

Wszystko wskazuje na to, że BBQ Olivers będą chłopcem do bicia i nie zagrożą przeciwnikom, chociaż może się okazać, że zespół zaskoczy i postawi wyzwanie niektórym ekipom z ligi.