Wczoraj zakończyła się faza zasadnicza letniego splitu LEC 2021. Wygrało Rogue zaraz przed MAD Lions, G2 Esports oraz Misfits Gaming i to wiedzą wszyscy. Jednak statystyk i smaczków jest dużo więcej.

Główne europejskie rozgrywki obchodzą w tym splicie swoistą 18stkę, gdyż jest to 18 split w historii tej sceny. W osiemnastej fazie zasadniczej wygrało Rogue z rekordem 13-5 i jest to dla Łotrzyków powtórka sprzed roku, gdyż wtedy też wygrali z tym samym wynikiem.

Szósty raz z rzędu XL nie dostało się do fazy pucharowej i dalej jest jedyną drużyną, której ta sztuka się nie udała. Chociaż najbardziej boleć może to, że trzeci raz z rzędu zabrakło jednego zwycięstwa w ostatnim dniu rozgrywek. Również smutną historię na koniec swoich występów napisało Schalke 04. Niemiecka organizacja powtórzyła wyczyn Origen z 2017 roku i przegrała wszystkie mecze w drugiej połowie splitu.

Za to z pozytywnych wiadomości Vander dostał się do play-offów głównej europejskiej ligi już w piątej drużynie. Wcześniej były to: Team ROCCAT, H2k-Gaming, FC Schalke 04 Esports i Rogue. A G2 Esports po raz dwunasty w historii zajęło miejsce w top4 fazy zasadniczej głównej ligi europejskiej.

Najwięcej tytułów MVP mapy w fazie zasadniczej letniego splitu LEC 2021 zdobył Vetheo, gdyż aż sześć. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znaleźli się Humanoid, Inspired i Selfmade. Jednak najbardziej zaskakuje to, że cztery nagrody dostał Markoon, który dołączył do Excel Esports w połowie sezonu.

Najlepsze KDA wśród zawodników miał Upset i wynosiło aż 9,33. A podium w tym zestawieniu dopełnili Rekkles (8,65) oraz Crownshot (6,38). Największą średnią liczbę zabójstw na jedną grę miał Rekkles i było to 5,28. Za to w śmierciach rządził Hylissang ze średnią 4,11. A średnio 9,56 asyst na grę miał Mikyx. Największą ilością postaci zagrali NUCLEARINT i Jenax, gdyż aż trzynastoma. Jedną mniej wyciągnęli Treatz, Caps, LIMIT, Kirei, Broken Blade i Kryze.

Odnośnie do wspomnianych postaci w fazie zasadniczej letniego splitu LEC 2021 przez fazę draftu przewinęło się aż 95 herosów, a zagrano osiemdziesięcioma dziewięcioma. Na łącznie 90 gier aż 87 razy w draftach pojawił się Thresh. Na dalszych miejscach są Xin Zhao (83) i Viego (77). Jednak w przypadku tych dwóch pierwszych większość tej obecności w draftach to były bany. A najwięcej razy, ponieważ aż 44 grany był Viego. A podium w tej statystyce dopełnili Tristana oraz Lee Sin z 34 grami. Ciekawe jest również winratio bohaterów, którzy byli grani przynajmniej 10 razy, a te największe było u Twisted Fate'a (75%) i Apheliosa (70,6%).