Ultraliga, główna liga e-sportowa League of Legends w Polsce, została wstrząśnięta kontrowersjami, ponieważ dwóch graczy, Wen „kylin” Zheng i Shuai „Odin” Wang, zostało zawieszonych w związku z podejrzeniami o ustawianie meczów. Incydent miał miejsce podczas niedawnego meczu pomiędzy Iron Wolves i Team ESCA 23 stycznia 2024 r., budząc obawy społeczności graczy co do uczciwości rywalizacji.

Podejrzany mecz i zarzuty

Mecz Ultraligi, o którym mowa, przyciągnął uwagę zarówno widzów, jak i oglądających, a wielu z nich wyraziło obawy dotyczące widocznych nieprawidłowości w rozgrywce. Niektórzy posunęli się nawet do nazwania działań Iron Wolves „handlem zwycięstwami”, praktyką, która nadszarpnęła reputację e-sportu League of Legends w różnych ligach na całym świecie. Incydent ten wpisuje się w niefortunną historię skandali związanych z ustawianiem meczów, szczególnie w Chinach i Europie.

Natychmiastowe zawieszenie i dochodzenie

W odpowiedzi na podejrzenie ustawiania meczów, Ultraliga szybko podjęła działania, zawieszając dwóch graczy, Kylina i Odyna, na kolejne dwa mecze. Liga, we współpracy z Riot Games i Sportsradar, prowadzi szczegółowe dochodzenie w celu ustalenia, czy mecz został zmanipulowany przez oskarżonych graczy. Zaangażowanie Ultraligi w utrzymanie uczciwości zawodów jest oczywiste, ponieważ egzekwują zawieszenie zgodnie z sekcją 17.1.1. zbioru zasad ERL, kładąc nacisk na uczciwą grę i sportową rywalizację.

Kary i wpływ na klasyfikację

Decyzja ligi o zawieszeniu graczy na dwa mecze niesie ze sobą znaczące konsekwencje, w tym domyślną przepadek meczu Iron Wolves z devils.one. To niepowodzenie, według Ultraligi, stanowi maksymalną karę, jaką mogą nałożyć na graczy. Zawieszenie rodzi również pytania o zdolność Iron Wolves do wystawienia konkurencyjnej drużyny na nadchodzące mecze, wpływając na ich pozycję w lidze.

Droga do odkupienia i przyszłe mecze

Dla Kylina i Odina droga do odkupienia rozpoczyna się wraz ze wznowieniem ich uprawnień do gry 31 stycznia 2024 r. w meczu z Back2TheGame. Zawieszenie ma wpływ nie tylko na poszczególnych graczy, ale także na Iron Wolves jako drużynę. Nadchodzące mecze będą uważnie obserwowane, ponieważ liga dąży do utrzymania uczciwej konkurencji i utrzymania statusu jednej z najlepszych lig e-sportowych w regionie.

Odpowiedź i współpraca zespołu

Iron Wolves wydali oświadczenie w odpowiedzi na zarzuty, wyrażając swoje zaangażowanie w pełną współpracę z trwającym dochodzeniem. Zespół potępił działania oskarżonych graczy, określając ich zachowanie jako „całkowicie niedopuszczalne”. Iron Wolves podkreślili, że podjęli środki ostrożności, aby zapobiec powtórzeniu się takich incydentów w przyszłości, sygnalizując swoje zaangażowanie w utrzymanie uczciwości w sporcie.

Podczas gdy Ultraliga zmaga się z następstwami zarzutów o ustawianie meczów, społeczność e-sportowa uważnie obserwuje, jak liga, Riot Games i Sportsradar radzą sobie z dochodzeniem. Incydent ten stanowi wyraźne przypomnienie ciągłych wyzwań stojących przed e-sportem w zakresie zwalczania nieetycznych praktyk i przestrzegania zasad fair play.