W tym tygodniu, w ramach Czwartku z Runeterrą, wybierzemy się do jednej z najbardziej ikonicznych krain w uniwersum. Przez jednych uwielbiana, przez innych nienawidzona Demacia jest miejscem sprawiedliwości, honoru, służby i wrogości do magii.

Demacia to jeden z najlepiej znanych nam krajów Runeterry. Pochodzi z niego aż 15 bohaterów League of Legends, między innymi Garen, Lux czy Fiora. Demacia słynie ze swojego piękna i majestatu – wysokie, śnieżnobiałe budowle, szlachetna rodzina królewska oraz dzielni rycerze broniący granic swojego państwa. Lecz jest jeszcze jedna mniej chlubna rzecz charakterystyczna dla Demacii – jej absolutna nienawiść do magii.

Nie są to jedynie strach czy krzywe spojrzenia. Praktykowanie magii jest całkowicie zakazane w granicach królestwa, zaś za posiadanie umiejętności magicznych grozi więzienie, tortury, a nawet kara śmierci. Demacia ma nawet oddział specjalnej policji, Łowców Magów, którzy zajmują się jedynie śledzeniem, kontrolowaniem i wymierzaniem sprawiedliwości każdemu, kto okaże chociaż iskierkę magicznych zdolności. O szczegółach ich działań oraz wynikających z tego konsekwencjach możemy dowiedzieć się z historii Sylasa.

Wszystko to może zdawać się zaskakujące w tak nasiąkniętej magią krainie jak Runeterra. Skąd właściwie się to wzięło? W końcu reszta państw, jak Noxus, Ionia czy Ixtal akceptują i korzystają z magii dla własnego użytku i absolutnie nikt nie widzi w tym problemu. Okazuje się, że demaciańskie powiązania z magią sięgają zamierzchłych czasów, a to rygorystyczne prawo nie wzięło się znikąd…

Wszystko zaczęło się ponad tysiąc lat przed aktualnymi wydarzeniami. Runeterrę, wyniszczoną wojnami darkinów, rządami Mordekaisera i Zrujnowaniem, czekał kolejny, możliwe, że największy z dotychczasowych kataklizmów – Wojny Runiczne. Przywódcy różnych krajów, plemion i wiosek odkryli niewiarygodnie potężne magiczne artefakty zwane Runami Mocy, dające siłę przewyższającą wszystko znane na tym świecie. Używając tylko jednej z Run obrócono w nicość tysiące kilometrów kwadratowych ziemi, tworząc krater niedaleko Noxusu widoczny na mapie. Wojna ta mogła być gwoździem do trumny ludu Runeterry, gdyby Ryze nie poświęcił całego swojego życia na poszukiwanie Run Mocy i ukrywanie ich w bezpiecznym sanktuarium. Minęło tysiąc lat, a jego misja trwa nadal.

Runeterra po Wojnach Runicznych nigdy już nie była taka sama. Zginęło tak wielu ludzi, zniszczono tyle krajów, że niektóre cywilizacje musiały zaczynać całkowicie od nowa. Tak właśnie narodziło się królestwo Demacii.

Początkowo były to tylko wioski na zachodzie Valoranu, północnego kontynentu Runeterry,  gdzie uchodźcy z Wojen Runicznych szukali schronienia i zaczynali nowe życie. Wśród nich znalazły się, wraz ze swoim ojcem, Kayle i Morgana, Targonianki, córki Aspektu Sprawiedliwości. Ich matka wzywana obowiązkiem poświęciła swoje życie walce o zakończenie Wojen Runicznych, niosąc światło niebios, sprawiedliwość i święty ogień. Miejsce założenia tego państwa nie było przypadkowe. Znajdowało się ono wśród petrucytowych lasów, które wytłumiały działanie wszelkiej magii i mogły służyć jako budulec antymagicznych budynków i broni. To właśnie te lasy uratowały protoplastów Demacian przed ścigającymi ich czarownikami. 

Chociaż Demacianie nie odcinali się całkowicie od magii, to traktowali ją z nieufnością i ustanowili szereg regulujących ją zasad. Nie prześladowali magów, acz zabronione było korzystanie z czarów. Kraj ten jednak stał się bezpieczną przystanią dla wszystkich, którzy szukali schronienia i byli skłonni poddać się jego ograniczającemu użycie magii prawu.

Gdy Kayle i Morgana weszły w wiek nastoletni, otoczony świętym ogniem, rozdarty na dwie części miecz Aspektu Sprawiedliwości spadł z nieba na ziemie Demacii, ogłaszając śmierć ich matki. Siostry uniosły fragmenty miecza, co napełniło je boską mocą i zmieniło na zawsze, mianując bliźniaczymi Aspektami Sprawiedliwości. O ile Kayle z radością i zapałem wymierzania sądów przyjęła niebiańską potęgę, Morgana długo wahała się nad skorzystaniem z mocy aspektu. Ostatecznie jednak włączyła się w obronę Demacii, siejąc spustoszenie wśród wrogów jej ludu. Siostry zostały mianowane Skrzydlatymi Obrończyniami i na ich cześć po dziś dzień anielskie skrzydła znane są jako symbol tego królestwa.

Kayle jednak coraz bardziej zatracała się w swojej boskiej istocie i egzekwowaniu prawa niezależnie od okoliczności, powoli zapominając, jak to jest być człowiekiem i mieć ludzkie słabości. Morgana natomiast niechętnie korzystała z danej jej mocy i skupiała się na pomocy i zrozumieniu każdej ludzkiej istoty. Doprowadziło to Kayle do ostateczności postanowiła oczyścić Demacię z grzechu swym żarem, zabijając wszystkich jej mieszkańców, albowiem wszyscy byli grzesznikami. Morgana stanęła w obronie swojego ludu, ścierając się z siostrą, a płomienie lały się z nieba, niszcząc budynki i pochłaniając ludzkie życia, w tym także ich ojca. Jego pełen cierpienia krzyk zakończył ich pojedynek. Kayle, przekonana o słuszności swojego gniewu, uleciała w kierunku Targonu w poszukiwaniu ostatecznej jasności i sprawiedliwości. Morgana natomiast wyrzekła się swojej mocy, widząc dokonane przez nią szkody, i na tysiąclecie usunęła się w cień, wymazując się z pamięci Demacian.

Możliwe, że właśnie to wydarzenie doprowadziło Demacię do całkowitego zakazania magii, ponieważ niemal zgubiło ono całą pracowicie zbudowaną cywilizację. Kraina ta nadal czczci jednak Skrzydlatą Obrończynię, tylko jedną, a pamięć o drugiej zachowana została wyłącznie w nielicznych starych skryptach i zaniedbanych, opuszczonych kapliczkach.

Minęło jednak wiele czasu i Demacianie zapomnieli już o strasznych wydarzeniach Wojen Runicznych oraz gniewie Kayle. Ich nienawiść do magii wynika w większości z dawnych tradycji i strachu przed nieznanym. Nie rozumieją oni, jak działa magia, a nawet petrycyt, którego używają do walki z nią. O tym właśnie będzie druga część tego artykułu, który nadejdzie w przyszłym tygodniu. “Demaciańska magia”, ponieważ kraj ten skrywa wiele sekretów, o których nawet klasa rządząca ani uczeni nie mają pojęcia…

Jeśli nie chcecie czekać i pragniecie pogłębić swoją wiedzę o uniwersum Runeterry to zajrzyjcie na kanał Yufei na YouTube lub na jej streama.

Śledź autorów na Twitterze!
Dominika „Yufea” Stańkowska →
Bartosz „Sol” Burchardt →