Już dziś rozpocznie się główna faza EU Masters. W niej zobaczymy aż 22 naszych graczy w dziewięciu drużynach, więc można liczyć na polski finał.

Na sam początek chciałbym zwrócić uwagę na to, że możemy liczyć na naszych i kibicować im w drodze po sukces. Jednak niektórzy twierdzą, że powinno się oczekiwać od zawodników dobrych występów. Także nie, nie powinno, wspierajcie polskich zawodników od początku do końca, lecz nie wywierajcie niepotrzebnej presji. Po prostu wspólnie cieszmy się z tego esportowego święta.

Grupa B

Najwięcej polskich akcentów można znaleźć w grupie B, gdyż tam są one w każdym zespole. Faworytem do zwycięstwa w niej jest Misfits Premier, czyli francuska drużyna, bez żadnego Francuza w składzie. Za to z aż czterema Polakami i jednym Niemcem. Agressivo, Sertuss, Woolite i JacTroll mają za sobą bardzo dobry split. Sporą zagadką jest jednak forma leśnika ekipa, gdyż w LFL Shlatan miewał wahania formy, aczkolwiek wiemy, co potrafi zrobić na międzynarodowej scenie. Drugą mocną drużyną w tej grupie jest mistrz polski. AGO Rogue ma za sobą mnóstwo treningu na najwyższym poziomie, ponieważ na IHG i K1 wygrało 3-2. W obu seriach pokazywali zarówno silne, jak i słabe strony, ale pod presją radzili sobie znakomicie. Uważam, że szansą na pierwsze miejsce dla RGO jest kapitalna forma Luroxa, a jak wspominałem jungla była słabym punktem MSFP.

Trochę gorzej przy tych farmacjach wypada G2 Arctic. Hiszpańska akademia G2 Esports poległa w półfinale LVP 0-3, ale w fazie Play-In EU Masters poradziła sobie bardzo dobrze. Także ciężko powiedzieć, którą stronę medalu ekipa Fresskowy'ego pokaże tym razem, lecz na pewno mogą wyjść z grupy, gdyż w formacie BO1 zawsze mogą podziać się różne rzeczy. Aczkolwiek fanów ŠAIM SE SuppUp z Polakami w sztabie szkoleniowym (Nahowsky i Arce) muszę rozczarować, ponieważ mistrz ligi bałkańskiej w starciu z tą trójką powinien być bez szans. Zwłaszcza że w Play-In'ach wicemistrz tej ligi, czyli Z10 ESHARK został zmiażdżony w starciu z wicemistrzem Włoch (Mkers).

Grupa C

Najrówniejsza poziomowo jest moim zdaniem grupa C. W niej polscy kibice mogą kibicować w pełni polskiemu Illuminar Gaming oraz grającemu w Macko Esport Sebekx'owi. Jednak wspomniane drużyny nie są uważane za głównych faworytów do wyjścia z grupy. Za takiego wiele osób uważa mousesports, ale ja nie do końca podzielam to zdanie. Niemiecka drużyna owszem pokazywała się solidnie w lidze niemieckiej i zdobyła wicemistrzostwo. Jednak czy ta liga jest wyznacznikiem największego poziomu? Patrząc na poprzedni rok niekonieczne, a w tym na przykład Schalke Evolution miewało problemy w fazie Play-In. MOUZ z pewnością jest silne i może wygrać grupę, ale nie jest stanowczym faworytem.

Natomiast takowym może być UCAM Esports Club. Hiszpański zespół pokonał w finale LVP 3-0 Cream Real Betis. Za to BTS pokonało 3-0 G2AR, które dobrze wiemy jak się zaprezentowało w Play-in. Z kolei UCAM jak każda drużyna w lidze hiszpańskiej różnie radziło sobie w BO1, a to jest całkeim duży problem. Za to Illuminar Gaming w tym formacie nie miało problemów, a w dodatku pokazało znakomitą formę w barażach. Do tego dochodzi mistrz ligi włoskiej, czyli Macko Esports, który często jest skreślany, co uważam za błąd. MCK w PG Nationals prezentowało doskonałą formę i ciekawe kompozycje, a właśnie nimi włoskie ekipy potrafiły już zaskakiwać. Także w tej grupie może wydarzyć się w zasadzie wszystko i każda mapa będzie miała olbrzymie znaczenie.

Grupa D

Najprostsza do przewidzenia wyników, a także z najmniejszą liczbą Polaków jest grupa D. Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa jest Karmine Corp z Cinkrofem na jungli. Takie opinie nie powinny dziwić, gdyż końcówka sezonu w LFL była genialna w ich wykonaniu. KC miało świetne drafty oraz ich egzekucję, a także świetną formę drużynową i indywidualną. Dodatkowo ich skład to czterech doświadczonych graczy głodnych sukcesów, którzy wcześniej mimo dobrej gry mieli sporego pecha do drużyn oraz młody i utalentowany toplaner, wychowanek organizacji Adam. Drugim zespołem śmiało mierzącym w awans jest BT Excel. Akademia drużyny grającej w LEC była zdecydowanie najlepszą ekipą w NLC. Dwukrotnie zmiażdżyła Fnatic Rising w fazie pucharowej, a ci przecież zwyciężali na francuskie Vitality.Bee.

Trochę gorzej wyglądają Schalke Evolution oraz Cream Real Betis. W grze obu ekip widać mnóstwo niedociągnięć. Betis w finale ligi hiszpańskiej na każdej mapie miał przewagę, którą później tracił wieloma błędami. Za to Schalke Evolution w Prime League było znacznie gorsze od czołowej dwójki i w pierwszej fazie EUM również miewało gorsze momenty.

Aczkolwiek już dziś dowiemy się, jak naprawdę rozkłada się poziom na EU Masters, gdyż należy pamiętać, że wszelkie tier listy, czy rankingu, to czyste przewidywania. Natomiast prawdziwy poziom widać dopiero podczas turnieju, ewentualnie podczas scrimów, ale one też nie zawsze są miarodajne. Tak prezentuje się terminarz dzisiejszego dnia:

  • 16:30 🇩🇪 FC Schalke 04 Evolution vs 🇬🇧 BT Excel
  • 17:30 🇪🇸 Cream Real Betis vs 🇫🇷 Karmine Corp
  • 18:30 🇮🇹 Macko Esports vs 🇩🇪 mousesports
  • 19:30 🇵🇱 Illuminar Gaming vs 🇪🇸 UCAM Esports Club
  • 20:30 🇷🇸 ŠAIM SE SuppUp vs 🇵🇱 AGO Rogue
  • 21:30 🇪🇸 G2 Arctic vs 🇫🇷 Misfits Premier