Kwestia potęgi poszczególnych postaci z League of Legends jest przedmiotem stałych sporów wśród fanów uniwersum. Jedni twierdzą, że najsilniejsi są bohaterowie czerpiący swą moc z pustki. Inni uważają, że i tak cały świat legnie w gruzach z rąk Darkinów. Jeszcze inni z kolei wiedzą, że nie ma nic potężniejszego niż banany. Poniżej, prezentujemy więc dokładnie przeanalizowaną przez nas listę. 

Nie jest to zapewne dla nikogo zaskoczeniem, że siła postaci w League of Legends nie oddaje absolutnie ich mocy w świecie Runeterry. Oczywiście w Riot Games dbają, by utrzymać możliwości każdego bohatera na Summoners Rift w perfekcyjnym balansie (dzięki ich 200 latach doświadczenia), lecz w historii nie ma miejsca na taką równowagę.

Oto 5 najsilniejszych naszym zdaniem postaci w League of Legends według lore:

       5. Mordekaiser

Mordekaiser zdecydowanie udowodnił, że należy mu się miejsce na tej liście. Nie tylko raz, a dwukrotnie podbił znaczną część Runeterry i wprowadził swoje rządy terroru. Nawet śmierć nie stanowiła dla niego przeszkody – podstępem skusił nierozsądnego śmiertelnika, by ten przywrócił go do żywych, dzięki czemu mógł kontynuować swój podbój. Wielu zginęło nim zawiązał się sojusz na tyle silny, by pokonać i zabić Mordekaisera po raz drugi. To jednak także było częścią jego planu. Teraz zaświaty były pełne niespokojnych dusz, które Żelazny Upiór zbierał przez lata, by powrócić po raz kolejny, tym razem z całkowicie poddaną mu armią nieumarłych oraz nowym imperium zbudowanym w krainie śmierci. Po stuleciach jego imię dalej budzi strach. Ponowne nadejście Mordekaisera oznaczać będzie ogromną wojnę, z której Runeterra może nie wyjść cało. 

       4. Xerath

Wyniesieni oraz ich wynaturzone formy (Darkini) należą do najpotężniejszych istot w Runeterrze. Żadne z nich nie może równać się Xerathowi. Skradłszy Azirowi wyniesienie zaabsorbował on całą energię Słonecznego Dysku, jego ciało nie dało jednak rady wytrzymać całej mocy i zamiast przyjąć należną wyniesionym boską formę, Xerath wręcz eksplodował, zamieniając się w świadomą chmurę magii. Wydarzenie to zmiotło całe Imperium Shurimy z powierzchni Runeterry. Jedynie poświęcenie Renektona, którego Nasus zamknął z Xerathem w grobowcu, uratowało świat przed jego niszczycielką siłą na kilka tysięcy lat. Pieczęć więzienia została jednak zerwana przez lekkomyślne Sivir i Cassiopeię. Najpotężniejszy z Baccai wydostał się na powierzchnię i zaczął gromadzić wiedzę o drastycznie zmienionym świecie, szykując się na jego podbój.

      3. Viego

Nadszedł czas na najnowszego bohatera – Viego, Zniszczonego Króla. Możliwe, że będzie to także najbardziej kontrowersyjna osoba na tej liście. Nie znamy dokładnie jego możliwości, jednak wiemy, że dysponuje on całą potęgą Czarnej Mgły. Duchy z Wysp Cienia przez tysiąc lat siały spustoszenie w Runeterze, szczególnie w Bilgewater oraz u wybrzeży Ionii i Valoranu. Przez ten cały czas Strażnicy Światła i kapłani Nagakaeborous starali się bez skutku powstrzymać jedynie zalążek owej mgły. Teraz gdy Viego osobiście zaangażował się w dzieło zniszczenia, nawet strzępek Czarnej Mgły niemal przejął kontrolę nad Karmą, starożytnym duchem Ionii. Cała Runeterra musi współpracować, by powstrzymać szalonego króla przed zniszczeniem świata w trakcie poszukiwań ukochanej Isolde.

      2. Ryze

Około tysiąca lat przed aktualnymi wydarzeniami miała miejsce najstraszniejsza wojna w historii Runeterry – Wojna Run. Przywódcy kilku krain weszli w posiadanie niebotycznie silnych magicznych artefaktów, Run Świata. Siła tylko jednej z nich mogła zniszczyć dziesiątki kilometrów kwadratowych ziemi i zabić setki tysięcy istnień. Ryze, potężny mag z bractwa na Błogosławionych Wyspach, starał się przemówić ówczesnym władcom do rozsądku, jednak bezskutecznie. Doprowadziło to do niemal całkowitego wyniszczenia istniejących cywilizacji i powstania krain uznających magię za absolutne zło, takich jak na przykład Demacja. Ryze chcąc ochronić świat przed powtórną katastrofą, postanowił, że nikt więcej nie może posiąść potęgi Run. Dlatego przez tysiąc lat podróżował i badał zakamarki Runeterry w poszukiwaniu Run Świata. Aktualnie jest w posiadaniu aż czterech z nich. Choć Mag Run nie korzysta z nich, to możliwość wyparowania dowolnego państwa w przeciągu minut automatycznie daje mu miejsce na tej liście. Co ważne, siła Ryza polega nie tylko na potędze samych Run. Jest on także jedyną osobą na świecie, która nie została skuszona, by je wykorzystać i ułożyć świat pod swoje dyktando.

      1. Aurelion Sol

Pierwsze miejsce zapewne nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Aurelion Sol, Architekt Gwiazd, twórca i niszczyciel Galaktyk. Przez swoją pychę dał się jednak oszukać Aspektom Targonu i obecnie znajduje się pod ich kontrolą. Niemniej jego moc nie jest w żaden sposób ograniczona – musi jedynie czasami wykonać ich rozkazy. Niedawno w Legends of Runeterra mogliśmy zobaczyć wiele wspaniałych stworzeń powołanych do życia przez Aureliona Sola, np. Wielkie Nieznane czy Postrach. Miejmy nadzieję, że Gwiezdny Smok, nigdy nie wyrwie się z okowów Targonu, bo Runeterra błyskawicznie zniknęłaby wtedy w chmurze pyłu. 

Znając życie większość z osób, które to przeczytają, będzie chciała dyskutować na temat kolejności i składu powyższej listy. Jest przecież tak wiele potężnych bohaterów. Czemu na tej liście nie ma Barda, Aatroxa czy Teemo? Brak pierwszego z wymienionych akurat rzeczywiście może zastanawiać. Postanowiliśmy nie umieszczać bytów astralnych (poza bezdyskusyjnym Aurelionem) ze względu na to, że prawdopodobnie zajęłyby całą listę. Dodatkowo są to postacie niesamowicie tajemnicze. Wiedza, jaką posiadamy, nie pozwala nam w pełni określić ich potęgi. Na pewno jednak Wędrujący Opiekun Runeterry Bard, który dba o harmonię w świecie, należy do grona najsilniejszych.

Jeżeli w dalszym ciągu nie zgadzacie się z naszym wyborem, to zapraszamy do komentowania. Jeśli chcecie z kolei pogłębić swoją wiedzę o uniwersum to zajrzyjcie na kanał Yufei na YouTube lub na jej streama.

Śledź autorów na Twitterze!
Dominika „Yufea” Stańkowska →
Bartosz „Sol” Burchardt →