„Życie, brak w nim spokoju.
Gdy stoisz nad krawędzią,
która cienka jest jak włos.
Jaki los cię może czekać,
kiedy sam diabeł zapuka,
do twoich drzwi.”

“Awaken” (Zbudź się): Riot Music Team and Alex Seaver of Mako

 

W tym tygodniu zabierzemy was do jednej z najciekawszych krain w Runeterrze. Kraina magii i harmonii, której lud niczego nie pragnie tak bardzo jak pokoju, jest jednocześnie miejscem, w którym ścierają się potężne frakcje. Podzieleni mieszkańcy, kiedyś zjednoczeni, nie są w stanie poradzić sobie z licznymi zagrożeniami, które nawiedzają ich krainę. Agresywna polityka Noxian doprowadziła do zakłócenia tak ważnej dla wyspy harmonii. Jej brak powoduje kolejne problemy. Niepokoje wśród Vastajan, problemy w Zakonie Kinkou i siejący zamęt i terror Jhin powodują, że często osamotniona w walce Irelia wraz ze swoim ruchem oporu nie zawsze jest w stanie powstrzymywać nadchodzące diabły. Ruch Tańczącej z ostrzami jest jednak tematem na osobny tekst, a dzisiaj przyjrzymy się pozostałym w Ionii stronnictwom.  

Społeczeństwo Ionii zbudowane jest na harmonii ciała i ducha, człowieka i natury, świata fizycznego i duchowego. Kraina ta funkcjonowała w niemalże niezmąconym stanie pokoju i równowagi przez tysiąclecia, aż kilkanaście lat temu mocarstwo Noxus zaatakowało Ionię. Wojna, rzecz do tej pory niespotykana w Pierwotnych Krainach, na zawsze podzieliła tamtejszy lud i odmieniła życie ich mieszkańców, wzburzając naturę i naruszając do tej pory niezachwianą harmonię.

W związku z tym, że Ionia nie funkcjonuje jak pozostałe państwa, czasami trudno jest pojąć jej wewnętrzną strukturę. Nie istnieje tam żaden król czy władca. Są to małe prowincje, samorządne miasta i odizolowane zakony. Dlatego uznałam, że warto przybliżyć czytelnikom najważniejsze siły i ugrupowania mające wpływ na losy tej krainy oraz związanych z nimi bohaterów.

Karma

Karma nie jest właściwie imieniem bohaterki, którą znamy z League of Legends. Jest to nazwa zbioru setek odradzających się dusz, które łączą się z kolejnym gospodarzem, gdy poprzedni umrze. Karma jest potężnym tworem zebranego przez pokolenia doświadczenia i mocy porozumienia się z Duchem Natury samej Ionii. Włada potęgami niedostępnymi dla innych śmiertelników i mądrością przewyższającą wyobrażenie jednego śmiertelnika. Jej zadaniem jest utrzymać pokój i harmonię na ziemiach Pierwotnych Krain oraz być duchowym przewodnikiem dla ich ludu. Aktualna Karma nosi imię Dahra, a ich więź powstała gdy ta liczyła zaledwie 12 lat. Na jej plecach spoczywa jednak trudniejsze zadanie niż kiedykolwiek dotychczas. W obliczu inwazji Noxusu oraz zmian zachodzących nie tylko w Ionii, ale na całej Runeterrze, stare metody przestają być aktualne i Karma musi podjąć niezwykle ciężkie decyzje – jak wspomóc świat w walce z okrucieństwem, by jednocześnie nie pogwałcić świętych zasad natury i Ducha Ionii.

Zakon Kinkou

Zadaniem Zakonu Kinkou jest przede wszystkim utrzymanie równowagi między światem materialnym a światem duchowym, walka z demonami przedostającymi się przez ich barierę oraz pilnowanie i naprowadzanie ludzi naruszających naturalny balans między tymi światami. W jego skład wchodzi bardzo wielu wojowników ninja, jednak na jego czele stoją 3 osoby – Oko Zmierzchu, Pięść Cienia i Serce Nawałnicy. Oko Zmierzchu, którą to pozycję aktualnie zajmuje Shen, ma wgląd w świat duchowy i jego zadaniem jest dokonywanie neutralnej oceny sytuacji i problemów, z którymi musi poradzić sobie Kinkou. Zadanie Pięści Cienia to znajomość realnego świata i reprezentowanie realistycznego i rozsądnego, ludzkiego punktu widzenia. Razem z Okiem Zmierzchu dokonują oceny sytuacji i sądu, a ostatecznie decydują, jak powinien postąpić zakon. Rolę Pięści Cienia miała przejąć po swojej matce Akali, jednak jej niepokorna natura sprawiła, że opuściła Kinkou szukając sprawiedliwości na własną rękę, dlatego też pozycja ta pozostaje pusta. Do Serca Nawałnicy, Kennena, należy zadanie dostarczania decyzji pozostałej dwójki do odległych zakątków Ionii, ponieważ potrafi poruszać się z zawrotną prędkością. Aktualnie Kennen pomaga też Shenowi w dokonywaniu osądów, dopóki nie znajdą nikogo godnego funkcji Pięści Cienia.

Ostatnie dzieje Kinkou były burzliwe. Tak jak wszystkich innych mieszkańców Ionii, dotknęła ich inwazja Noxusu i głęboko wstrząsnęła ich filozofią i zasadami życia. Okiem Zmierzchu był wtedy Mistrz Kusho – ojciec Shena, a Pięścią Cienia Mayym – matka Akali. Młodzi adepci Kinkou, Shen i Zed, musieli zmierzyć się z okrucieństwem i przemocą, której nie doświadczyło żadne z poprzednich pokoleń. Zatrząsnęło to ich poglądem na świat i zaczęli kwestionować zasady panujące w Kinkou. Szczególny wpływ na Zeda miało spotkanie z Jhinem, Złotym Demonem, który tworzył swoja morderczą sztukę wzdłuż całej Ionii. Zed, w którym Mistrz Kusho pokładał nadzieję powierzenia roli Oka Zmierzchu, opanował więc zakazane techniki cieni i opuścił Kinkou, by samemu decydować, jak wymierzać sprawiedliwość. Jakiś czas później powrócił do siedziby zakonu, by odebrać pilnie strzeżony artefakt skrywający tajemnice cieni. Po samotnym i tajemniczym spotkaniu z Kusho Zed wyszedł ze świątyni, dzierżąc potęgę cieni. Mistrz Kusho zaginął, a siedziba Kinkou została zniszczona. W wyniku ataku zginął też ojciec Akali, co wywarło znaczny wpływ na Skrytą Zabójczynię. Zakon długo podnosił się po tym ciosie, jednak funkcjonuje dalej, wykonując swoje zadanie w imię reguł honorowanych przez wieki.

Zakon Cienia

Zakon Cienia to ugrupowanie założone przez Zeda po odłączeniu się od Kinkou. W czasie wojny z Noxusem przygarnął pod swoje skrzydła wiele sierot i młodych ludzi pozbawionych domu, by razem walczyli z najeźdźcą i pomagali lokalnej ludności. Między nimi znalazł się Kayn, teraz prawa ręka Zeda. Nauczył ich wszystkich posługiwania się technikami cieni, które zostały surowo zakazane w całej Ionii, jednak dały członkom zakonu szybką przewagę nad przeciwnikami. Współpracują oni z Bractwem Navori, jednak powiązania do niedawna pozostawały owiane tajemnicą.

Bractwo Navori

Bractwo Navori to ekstremistyczne ugrupowanie Ionii, które porzuciło całkowicie dotychczasowe święte zasady rządzące krainą i zdecydowało się na bezpośrednią walkę z Noxusem. Jego moralność i motywy, a przede wszystkim brutalne działania budzą strach i wzburzenie dużej części społeczeństwa Ionii. Jest ono odpowiedzialne za różnego rodzaju przestępstwa, m.in. porwania i kradzieże, ale przede wszystkim ponowne uwolnienie Jhina po latach uwięzienia, by ponownie rozpoczął swoją sztukę terroru.

Niedawno dowiedzieliśmy się, że założycielem i przywódcą Navori był nie kto inny jak Mistrz Kusho, który upozorował wraz z Zedem wspomnianą wcześniej scenę zabójstwa, by móc usunąć się w cień i rozpocząć realizacje swoich planów, nie powodując przy tym rozpadu Kinkou. Jak się okazało, po latach współpracy Zed nie mógł wybaczyć Kusho ponownego wypuszczenia Jhina na wolność i ostatecznie pozbawił życia swojego dawnego mistrza. Nie wiemy, kto aktualnie przejął kontrolę nad działaniami Bractwa.

Buntownicy Vastaya

Mówiliśmy dotychczas jedynie o problemach, z jakimi borykali się ludzie w Ionii, jednak istnieje tam jeszcze jedna, całkowicie odmienna i magiczna rasa – Vastaya. Najczęściej żyją oni z dala od ludzkich osiedli we własnej społeczności, a ich kontakty z ludźmi nie są całkowicie przyjazne i obie grupy zdecydowanie nie traktują się jak równe. Wśród Vastayów powstał ruch niezadowolonych z aktualnej sytuacji. Twierdzą oni, że ludzie odbierają im przestrzeń do życia, zakłócają naturalny przepływ magii Ionii i bezczeszczą panujące do tej pory naturalne zasady. Vastaya zaczęli tracić nie tylko ziemie i wpływy, ale także swoją moc i jedność z naturą. Dlatego też grupa powstańców, między innymi Xayah i Rakan, powzięli sobie za cel doprowadzenie do odnowienie vastayańskiej mocy i odzyskania przez naturę jej magicznych sanktuariów. Nie obywa się niestety bez ofiar po obu stronach, jednak buntownicy są zdesperowani, by przywrócić swojemu ludowi jego dawną świetność.

To wszystko w tym tygodniu w „Czwartku z Runeterrą”. Wracamy do was za tydzień. Inwazja Noxusu na Ionię, Placidia Navorum, Irelia i paru innych bohaterów z Ionii z pewnością jeszcze u nas zawitają. Jeżeli chcecie, abyśmy poruszyli jakiś temat z uniwersum League of Legends, to koniecznie dajcie nam znać. Jeżeli jesteście głodni wiedzy już teraz, to zajrzyjcie na kanał Yufei na YouTube lub na jej streama.

Śledź autorów na Twitterze!
Dominika „Yufea” Stańkowska →
Bartosz „Sol” Burchardt →