Pustka była wspominana w Czwartkach z Runeterrą wiele razy; chociażby w opowieści o Trzech Siostrach czy o Upadku Icathii. Nie ma się co dziwić, „Void” jest jedną z najgroźniejszych sił w uniwersum. Ma wpływ na wydarzenia i postacie. Wszyscy wiedzą o związanych z nią bohaterach, takich jak Kassadin, Cho’gath czy Vel’koz. Lecz czym ona właściwie jest? Patrząc na Kai’sę można by pomyśleć, że salonem piękności, ale w ESPORT NOW przyjrzymy się temu tematowi dokładnie i rzeczowo.

Trudno słowami opisać, czym jest Pustka. Nie jest to miejsce, przestrzeń czy stan umysłu. Można uznać to za pewien „wymiar” istniejący równolegle do Wszechświata Runeterry, w którym jeszcze przed rozpoczęciem czasu spali Obserwatorzy. Nie wiemy, skąd się wzięli, nie mieli początkowo samoświadomości. Nie posiadali formy, ponieważ jej nie potrzebowali. Byty te lewitowały niezakłócone w wiecznym letargu. Kiedy Runeterra przebudziła się do życia, jej ruch i światło przedostało się przez granicę między wymiarami, przebudzając po raz pierwszy te straszliwe istoty. I nie były one bynajmniej zadowolone. Za cel obrały sobie zniszczenie tego nachalnego światła, by ponownie zapaść w pusty sen. Zaczęły więc sięgać do runeterrańskich umysłów.

Jedną z pierwszych ich ofiar była Lissandra. Obserwatorzy omotali ją obietnicą władzy oraz niezmierzonej potęgi i z jej pomocą niemal udało im się dopiąć ostatecznego celu, co opisaliśmy już w artykule o Wojnie Trzech Sióstr. Finalnie jednak szczelina powstała we Freljordzie została zapieczętowana przez Prawdziwy Lód i póki co pozostaje nienaruszona. Obserwatorzy jednak wiele nauczyli się poprzez to doświadczenie i od tego czasu pęknięcia w strukturze Runeterry pojawiają się w różnych miejscach na całej powierzchni planety.

Rozerwanie to dowód na działanie niszczycielskich mocy Pustki.

Największe z nich znajduje się oczywiście w Icathii, gdzie Pustka opanowała całą powierzchnię tego kraju, obracając życie w perzynę. Istnieje też wiele innych – w oceanie przy górze Targon (historia Nami), głęboko pod powierzchnią ziemi przy Zaun (historie Ezreala i Malphite’a), prawdopodobnie w oceanie w okolicach Bilgewater (wskazuje na to obecność skażonych przez Pustkę ryb) oraz wiele mniejszych i większych szczelin w całej Shurimie.
Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób Obserwatorzy przygotowują się na ostateczną inwazję? I jak ona będzie wyglądała?

Na razie wiemy, że badają oni życie na Runeterze, by lepiej ją zrozumieć, przystosować się i zniszczyć. Najpierw wysyłali posłańców stworzonych na swoje podobieństwo. Jednym z nich jest Vel’koz, który badał materię poprzez całkowity jej rozkład. Nie przypomina on niczego, co można znaleźć na powierzchni planety, ponieważ Obserwatorzy zwyczajnie nie wiedzieli, jak Runeterra wygląda. Jednak kolejne ich pomioty okazywały się coraz lepiej przystosowane do polowania i zabijania wszystkiego, co napotkały, przyjmując formy zaadaptowane od runeterrańskich stworzeń. Przykładem takiego „nowoczesnego” Dziecka Pustki jest Kha’zix, łowca. Przemieszcza się on po świecie, zabijając i pożerając coraz silniejsze zdobycze i przejmując ich cechy.
Z historii Kai’sy wiemy także, że Pustka się zbliża, a granica między wymiarami staje się coraz cieńsza. Kai’Sa jest w stanie przeskakiwać między Pustką a powierzchnią bez większego problemu, a nawet może zabierać ze sobą pasażerów. Armie dostosowanych Dzieci Pustki się gromadzą. Ich napór rośnie.

Wygląd Dzieci Pustki jest różnorodny i przerażający.

Nie mamy pojęcia, jak będzie wyglądała ostateczna walka, ale Riot Games z pewnością coś planuje. Kilka razy do roku wypuszczane są historie popychające wątek Pustki do przodu i nie pozwalając nam o niej zapomnieć. Możliwe, że za kilka lat dostaniemy całoroczny event podobny do tegorocznego Zrujnowania. I nie wiem jak Wy, ale my nie możemy się tego doczekać!

Jakie wątki chcielibyście najbardziej zobaczyć w przyszłości? Dalsze losy wojny w Demacii, powrót Mordekaisera, demony i Azakana, a może coś zupełnie innego? Dajcie nam znać w komentarzach!

Śledź autorów na Twitterze!
Dominika „Yufea” Stańkowska →
Bartosz „Sol” Burchardt →