Intel Challenge Katowice 2016, czyli turniej dla żeńskich teamów grających w Counter-Strike: Global Offensive z całego świata odbywający się podczas Intel Extreme Masters w naszym rodzimym Spodku po raz kolejny przyciągnie najlepsze kobiece drużyny.

Faktem jest, że Intel Extreme Masters odbywający się w Polsce po raz czwarty to głównie miejsce spotkań męsko-męskich. Na głównych scenach grają faceci i to do nich należy e-sport. Jednak tak jak i w życiu co za dużo to niezdrowo i do potyczek dołączają kobiety, które mają swoją małą arenę do rywalizacji, czyli Intel Challenge.

W zeszłym roku był, według wielu, słabo rozpromowany i odbył się trochę po cichu, a przecież walczyły tam nasze rodaczki z ALSEN-Team female. Teraz sytuacja jest o wiele lepsza, może ma na to wpływ coraz większe zainteresowanie wokół żeńskiej sceny, a co za tym idzie wzrastająca liczba dziewczyn grywających w gry.

Intel Challenge Katowice 2016 to turniej przeznaczony dla 8 drużyn, które po części są zaproszone, a po części są wyłonione za pomocą kwalifikacji. Ostatnie zmagania o wolne sloty zakończyły się w Walentynki i chociaż nie zobaczymy w tym roku Alsenek to będziemy mogli przyjrzeć się zmaganiom drużyn takich jak: WRTP i Team ACER z Europy i Counter Logic Gaming Red z Ameryki Północnej, które otrzymały bezpośrednie zaproszenie ze względu na osiągnięcia na najważniejszych turniejach oraz EXERTUS (Europa), Millenium (Europa), Team Karma (Ameryka Północna), Santos.Dexterity (Ameryka Południowa), Elysium (Azja), które zdobyły swoje sloty jako najlepsze w swoich regionach.

Jak wyglądają grupy na Intel Challenge? Dla niezainteresowanych wcześniej sceną kobiecą nie zrobi to żadnej różnicy, jednak dla zaznajomionych i przede wszystkim zawodniczek oznaczają one ciekawą rywalizację, szczególnie jeżeli do finałów dojdą dziewczyny z WRTP i CLG Red.

Grupa A: WRTP, Team Karma, Millenium, Santos.Dexterity
Grupa B: CLG Red, Team Acer, EXERTUS, Elysium

Wszystko wskazuje na sporą dozę emocji, która  będzie streamowana na jednym z oficjalnych kanałów na platformie Twitch.tv. Poza tym wszyscy Ci będący w posiadaniu biletów do katowickiego Spodka mogą obejrzeć zmagania na żywo w niedzielę na scenie EXPO w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jeżeli jesteście ciekawi harmonogramu rozgrywek to zerknijcie tutaj.

CLG.Red

© Counter Logic Gaming Red

O co będą walczyły najlepsze zawodniczki z całego świata? O pulę 30,000$! Brzmi interesująco jak na typowo żeński turniej. To prawda, wielkością jest drobnostką przy 250,000$ czekających do rozdania w ramach finałów X sezonu Intel Extreme Masters, ale nie ukrywajmy-takie pieniądze dają nadzieje na rozwój kobiecej sceny.

Wiemy kto zawalczy, gdzie i o co, ale nie wiemy jak. Zgodnie z przedstawionymi informacjami przez ESL podczas fazy grupowej mecze będą rozgrywane w systemie każdy z każdym w trybie BO1. Zarówno z grupy A, jak i B do playoffów awansują po 2 najlepsze drużyny. Półfinały i finały zostaną rozegrane w systemie BO3, czyli rozrywki nam nie zabraknie.

Zeszłoroczne zwyciężczynie IC, czyli Bad Monkey Gaming, to mniej więcej ten sam skład jaki kryje się pod nazwą WRTP, więc właściwie będziemy mieli okazję widzieć albo obronienie tytułu albo przekazanie go w ręce innej drużyny. Ciężko powiedzieć jak może potoczyć się finał, ponieważ zawodniczki z WRTP same przyznają, że sporą konkurencją są dla nich dziewczyny z CLG.Red, które w ostatnim czasie pokazały swoje umiejętności. Zdecydowanie brakuje polskiej reprezentacji, ale nie wokół IEMu cała scena się kręci, więc miejmy nadzieję, że na innych turniejach pojawimy się już na pewno.