Astralis Group ogłosiło dzisiaj wyniki finansowe za 2020 rok. Mimo pandemii koronawirusa organizacja zdołała zwiększyć przychody, ale nadal kończyła rok z minusowym bilansem, który wyniósł około 8,5 miliona dolarów.

Duńska marka opublikowała obszerny raport, z którego dowiedzieliśmy się sporo na temat finansów firmy. Przychód w 2020 roku wyniósł 8,25 miliona dolarów, to ponad 400 tysięcy dolarów więcej, niż w roku 2019. Jak rozkładają się przychody w podziale na dywizje? Drużyna CS:GO wygenerowała prawie 6 mln, skład LoLa 1,3 mln, a dywizja FIFA przyniosła do grupy zaledwie 240 tysięcy dolarów. Ciekawe jest również zestawienie procentowe zysków, oto one:

  • sponsoring – 66% zysków
  • wygrane z turniejów i udziału w ligach – 27% zysków
  • merchendise – 3% zysków
  • tantiemy – 2% zysków
  • „inne źródła” – 2% zysków

Omówiliśmy tę bardziej przyjemną, skupioną na przychodzie, część. Pora jednak na smutniejsze informacje, czyli o kosztach i stracie, jakie wygenerowała rodzina Astralis. W 2020 roku łączna strata wyniosła blisko 8,5 miliona dolarów (dla porównania w 2019 było to „jedynie 5,5 mln). Lepiej prezentuje się jednak wynik EBITDA, który wyniósł zaledwie 2,3 mln dolarów na minusie. Jest to wynik o 1,3 miliona lepszy, niż w 2019 roku. Czym jest EBITDA? Za Wikipedią: zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych (kredytów, obligacji), podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych (ang.amortization) oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych (ang.depreciation). 

Co jeszcze ciekawego się można dowiedzieć? Chociażby o wydatkach na pracowników, które wyniosły astronomiczne ponad 8 milionów dolarów. Na taką kwotę składały się głównie pensje graczy, niemniej jednak jest to ogromny wydatek dla organizacji. Co ciekawe, CEO Astralis Group – Anders Hørsholt ocenił 2020 rok jako satysfakcjonujący, bowiem działa organizacji były znacznie utrudnione przez pandemię COVID-19.

W 2021 roku celem Astralis jest osiągnięcie przychodu na poziomie 11,2 – 12,8 milionów dolarów, EBITDA zaś obniżyć do poziomu 800 tys. – 1,6 mln.