Pogłoski na ten temat krążyły od dawna. Tym razem Valve oficjalnie zaprezentowało swoją nową, przenośną konsolę, która nazywa się Steam Deck. Ile będzie kosztować i kiedy będzie dostępna?

Steam Deck będzie przede wszystkim oferować funkcje zbliżone do komputera stacjonarnego – tak przynajmniej sugeruje producent produktu. Konsola jednak głównie ma służyć do grania i tak będzie w tym wypadku – ma odtwarzać nawet najbardziej wymagające tytuły. Jest przenośna, więc stanowi bardziej konkurenta i alternatywę dla Nintendo Switch, niż dla Playstation 5 i najnowszego Xboxa.

Co znajduje się w środku konsoli? Sercem maszyny jest procesor AMD – CPU: Zen 2 4c/8t, 2,4-3,5 GHz, GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1,0-1,6 GHz). Ponadto wbudowano 16 GB pamięci RAM LPDDR5, a także: Bluetooth 5.0, Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz), porty USB-C z DisplayPort 1.4 i wejście na kartę pamięci. Bateria zaś ma pojemność 40Wh i powinna wytrzymać od 2 do 8 godzin grania. „Twarzą” konsoli jest 7-calowy ekran dotykowy o odświeżaniu 60Hz. Urządzenie będzie zaś działąć na systemie SteamOS 3.0.

Za ile i kiedy?

Producent będzie oferował kilka wersji do zakupu. Za najtańszą trzeba będzie zapłacić nieco mniej niż 2000 tysiące złotych, najdroższy egzemplarz to zakup za ponad 3000 złotych. Tak wyglądają wszystkie wersje:

  • 1 899 PLN dodatkowo: pamięć 64 GB eMMC i futerał,
  • 2 499 PLN dodatkowo: „szybka pamięć” 256 GB NVMe SSD, futerał i paczkę elementów graficznych do edycji profilu Steam,
  • 3 099 PLN dodatkowo: „najszybszą pamięć” 512 GB NVMe SSD, lepszy  futerał, paczkę elementów graficznych do edycji profilu Steam oraz antyrefleksyjne szkło.

Premiera konsoli odbędzie się w grudniu 2021 roku. Od 16 lipca, czyli dzisiaj, możemy dokonywać rezerwacji na stronie Steama. Co ciekawe, jedna osoba może zarezerwować jedną konsolę.

W co pogramy na Steam Decku? Producent twierdzi, że najnowsze gry AAA będą sprawnie uruchamiane przez urządzenie. Ponadto Valve chce udostępnić graczom kompletną bibliotekę Steam, będzie więc z czego wybierać.