Pandemia COVID-19 i zakrojona na globalną skalę izolacja społeczna doprowadza do oblężenia sieci internetowej. Do działań mających zapobiec jej przeciążaniu dołączyła platforma Twitch.TV, ograniczając domyślną jakość transmisji do HD.

Izolacja społeczna będąca prewencyjnym działaniem przeciwko pandemii COVID-19 doprowadza do znacznego oblężenia sieci internetowej w Europie. W celu uniknięcia jej przeciążenia wiele platform, takich jak Netflix czy YouTube, ogranicza jakość udostępnianych treści, aby infrastruktura mogła sprostać znacznie zwiększonemu zapotrzebowaniu, jednocześnie unikając problemu z brakiem wydolności.

Dziś na podobny krok zdecydowała się Twitch.TV, popularna wśród graczy platforma streamingowa. Należący do spółki Amazon portal podszedł do sprawy dość innowacyjnie, obniżając domyślną jakość transmisji na żywo z Full HD do HD. Co to zatem oznacza w praktyce? Po wejściu na dowolny stream włączy się on w jakości nieco niższej niż zazwyczaj – 720p zamiast 1080p. Zmiana nie jest jednak permanentna, albowiem każdy widz może w ustawieniach odtwarzacza ręcznie powrócić do jakości Full HD.

Twitch jednocześnie zapowiada, że rozwiązanie ma wyłącznie charakter tymczasowy. Platforma ściśle współpracuje z rządami oraz dostawcami usług internetowych w celu upewnienia się, że wprowadzane przez nią limity będą skuteczne i odpowiedzialne. Jako odbiorcy świadczonych usług musimy wykazać zrozumienie wobec panującej sytuacji, a także kroków związanych z prewencją ewentualnych szkód.