W przełomowym posunięciu legendy Call of Duty (CoD), Seth „Scump” Abner i Hector „H3CZ” Rodriguez, rozpoczęli batalię prawną przeciwko Activision, wydawcy kultowej serii CoD. Pozew, złożony 15 lutego 2024 r., oskarża Activision o utrzymywanie „bezprawnego monopolu” na ekosystem e-sportowy CoD, rzekomo tłumiąc wzrost i konkurencję na scenie.

Zarzuty przeciwko Activision

Rdzeń pozwu obraca się wokół Call of Duty League (CDL), a Scump i H3CZ argumentują, że kontrola Activision nad ligą stanowi praktykę monopolistyczną. Twierdzą oni, że wydawca wykorzystał tę kontrolę do nałożenia wysokich opłat wstępnych na drużyny, które chcą rywalizować, w szczególności wskazując na „wygórowaną opłatę w wysokości 27,5 miliona dolarów” żądaną od 12 drużyn za udział w lidze. Twierdzą oni, że to posunięcie niesprawiedliwie wzbogaciło Activision kosztem zaangażowanych drużyn i graczy.

Wpływ na Overwatch League

Pozew odnosi się również do niedawnego upadku Overwatch League, innego przedsięwzięcia e-sportowego pod parasolem Activision Blizzard King, w którym drużyny straciły do 7,5 miliona dolarów. Ten precedens dodaje wagi obecnemu wyzwaniu prawnemu, sugerując wzorzec zachowania Activision w zarządzaniu swoimi właściwościami e-sportowymi.

Podkreślono restrykcyjne praktyki

Znaczna część skargi szczegółowo opisuje restrykcyjne praktyki rzekomo nałożone przez Activision na uczestników CDL. Obejmują one wyłączne prawa do lukratywnych sponsorów, zakazujące drużynom i graczom angażowania się lub wspierania turniejów Call of Duty niezwiązanych z CDL, a nawet ograniczające monetyzację rozgrywek niezwiązanych z ligą. Takie praktyki, według pozwu, poważnie ograniczają możliwości uzyskiwania przychodów zarówno przez graczy, jak i drużyny.

Przytoczone konkretne incydenty

Jednym ze znaczących incydentów przytoczonych w pozwie było zmuszenie Scumpa do podpisania dokumentacji przygotowanej przez Activision pod przymusem, co pokazuje zakres kontroli, jaką wydawca sprawuje nad uczestnikami ligi. Co więcej, pozew zarzuca Scumpowi ciągłe ograniczenia, pomimo jego przejścia na emeryturę, podkreślając ciągłe wysiłki zmierzające do ograniczenia jego zaangażowania w społeczność CoD.

Przyszłość CDL

W związku z trwającym sezonem CDL w 2024 r., pozew rzuca niepewność na przyszłe operacje ligi. Potencjalne wyniki mogą obejmować przedwczesne zakończenie sezonu, bojkot przez główne zespoły, takie jak OpTic, lub kontynuację sezonu wśród bitew prawnych.

Odpowiedź Activision

W odpowiedzi na pozew, Activision Blizzard wydało oświadczenie, potępiając działania prawne jako „bezpodstawne” i zakłócające. Firma obiecała energicznie bronić się przed roszczeniami, wyrażając rozczarowanie stronami sporu za wniesienie pozwu.

Podsumowanie

Pozew złożony przez Scump i H3CZ przeciwko Activision stanowi ważny moment w świecie e-sportu, kwestionując praktyki jednego z największych wydawców w branży. W miarę rozwoju walki prawnej przyszłość Call of Duty League i być może szerszego krajobrazu e-sportu wisi na włosku.