Esportowe granie w rozdzielczości 4K dla niektórych wciąż może być pieśnią przyszłości, lecz LG udowadnia, że przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje.

Poszukując monitora do gier esportowych, powinniśmy zwracać uwagę na cztery kluczowe parametry. Pierwszym z nich jest wyświetlana rozdzielczość, drugim częstotliwość odświeżania obrazu, rodzaj matrycy oraz ostatnim, lecz równie ważnym, czas reakcji. Dotychczas monitory z najwyższej półki wyświetlające obraz w 4K zawsze kulały w jednym z wymienionych aspektów. Piszemy dotychczas, bo niedawno swoją premierę miał LG 27GN950, który jako jedyny na rynku może pochwalić się:

  • Rozdzielczością 3840 × 2160
  • Odświeżaniem 144 Hz (DSC)
  • Czasem reakcji 1 ms
  • Matrycą Nano IPS
  • Przekątną 27 cali

Jako, że produkt ten jest skierowany do graczy, nie mogło w nim zabraknąć funkcji, które usprawniają rozgrywkę. Mowa tutaj chociażby o funkcji kompensacji czerni (Black Stabilizer) rozjaśniającej najciemniejsze miejsca, czy bardzo ważnej opcji Dynamic Action Sync zmniejszający do możliwego minimum tzw. input laga.

Inne monitory z tak potężnymi parametrami często ciężko było skomunikować z komputerem, wszak czasem potrzeba było nawet dwóch kabli żeby korzystać z pełnej gamy udogodnień. O tym problemie można zapomnieć w przypadku najnowszego produktu od LG. Dzięki technologii DSC (obsługiwanej przez karty serii NVIDIA RTX16/20 oraz AMD RX5500 wzwyż) jeden kabel Displayport 1.4 dostarczy obraz w najwyższej rozdzielczości oraz z pełną częstotliwością odświeżania.

Dla fanów wielu tytułów mamy dobrą wiadomość – dzięki funkcji My Display Preset, zaszytej w aplikacji On Screen Control, możecie przypisać różne ustawienia ekranu różnym grom, a monitor sam dostosuje się do nich po włączeniu aplikacji. Oznacza to, że możecie płynnie przechodząc między kilkoma ulubionymi tytułami, monitor sam dostosuje się do wcześniej wprowadzonych opcji, a Wy nie będziecie musieli marnować na to cennego czasu.

Fenomenalnym zwieńczeniem jest jego wygląd. Osoby miłujące się w oświetleniu RGB znajdą z tyłu Sphere Light 2.0, które można synchronizować z dźwiękiem (będzie się zmieniać np. w takt muzyki) lub samemu skonfigurować inne opcje. Moje serce urzekł niewielki detal, lecz jak ważny dla świadomego gracza. W zestawie do monitora dołączony jest element w kształcie omegi Ω, którym można unieruchomić kabel od myszki i swoje mousebungee schować do szafy.

Jednak fakt, że monitor dedykowany jest graczom, nie znaczy, że gorzej radzi sobie w codziennych zadaniach. Matryca Nano IPS sprawia, że oglądanie filmów będzie równie przyjemne co na wysokiej klasy telewizorze. To w połączeniu ze standardem VESA DisplayHDR600 sprawia, że LG 27GN950 to świetne narzędzie do pracy z grafiką, dzięki ostremu obrazowi i świetnemu odwzorowaniu kolorów.

Podsumowując w kilku słowach – na ten moment LG 27GN950 jest nie tylko bezkonkurencyjny, ale również najtańszy spośród monitorów z rozdzielczością 4K, częstotliwością odświeżania 144Hz oraz czasem reakcji 1ms. Oznacza to, że jest najlepszym wyborem dla graczy w kategorii monitorów gamingowych z rozdzielczością 4K. Jeżeli ktoś rozgląda się za takim sprzętem, to najnowszy monitor od LG z pewnością powinien być wyborem numer 1.