Yoon „Peanut” Wang-ho to młody koreański jungler, który wsławił się swoim agresywnym i dominującym stylem gry. Jest jednym z najlepszych leśników na świecie. Co stoi za jego sukcesem?

Peanut pojawił się na scenie League Champions Korea w grudniu roku 2014 dołączając do  NaJin e-mFire, gdzie był zmiennikiem. Ze względu na problemy z zarządzaniem, coachingiem NaJin oraz małą ilość gier młody jungler opuścił dotychczasową drużynę. W styczniu roku 2016 Peanut dołączył do ROX Tigers, jako startujący leśnik. Tak rozpoczęła się kariera tego gracza, który dostał się wraz ze swoją ekipą na Mistrzostwa Świata.

NaJin e-mFire

Peanut był członkiem NaJin przez prawie rok, lecz będąc zmiennikiem pojawił się na scenie LCK tylko 12 razy. Już w tym czasie pokazał, że dobrze radzi sobie na agresywnych junglerach, którzy mogą kontrować przeciwnika lub dużo gankować. Zdecydowanie lepiej wyglądały jego gry Nidalee czy Rek'Sai, niż Sejuani. Postaci, które wybierał nie zawsze jednak pasowały do jego stylu gry, a NaJin nie było topową drużyną, co skutkowało kilkoma słabymi występami na Jarvanie IV, czy właśnie Sejuani. Ze względu na problemy wewnętrzne drużyny oraz małą ilość gier Peanut rozstał się z NaJin w grudniu 2015 roku. Sama drużyna rozpadła się niedługo potem, co zaowocowało powstaniem Kongdoo Monster.

ROX Tigers

W styczniu roku 2016 Peanut dołączył do elitarnej koreańskiej ekipy ROX Tigers. Był to wielki przełom dla tego utalentowanego młodego zawodnika. Z bycia zmiennikiem w średniej drużynie został startującym junglerem w brygadzie, która aspirowała do wygrania ligi. Różnice w prestiżu ekipy oraz w elitarności graczy nie były jedynymi zmianami w życiu Peanuta. Postaci, którymi zaczął grać w nowym otoczeniu również się zmieniły – rozumiejąc styl gry młodego leśnika kompozycje ROX były dopasowane do agresywnych postaci. Przyczyną tego była również meta, która stała się skupiona na herosach silnych we wczesnej fazie gry mogących zadawać znaczne obrażenia. Dlatego też poprzednie wybory Jarvana IV, Sejuani, czy Lee Sina zmieniły się głównie na Nidalee, Kindred, Gravesa, czy Elise. To właśnie na takich postaciach lśni Peanut i jego talent oraz umiejętności mechaniczne uwidaczniają się w pełni.

Wiosenny Split

Od samego początku różnica pomiędzy wystąpieniami Peanuta w barwach NaJin, a tymi w ROX Tigers była ogromna. Nie tylko postaci wybierane przez junglera były inne, ale młody talent stał się też pewny siebie. Agresja z jaką zaczął zabierać stwory oraz kontrolę mapy przeciwnikom stała się jego cechą charakterystyczną. Jego udział w zabójstwach drużyny wynosił 74,2% – lepszy miało tylko dwóch innych leśników w LCK. Jego KDA – 6.1 – było za to najwyższe spośród wszystkich junglerów. Kolejną cechą wyróżniającą Peanuta był wysoki współczynnik uczestnictwa przy przelewaniu pierwszej krwi. Wynosił aż 66% i był zdecydowanie najwyższy w lidze – drugi wynik był aż o 16% niższy – należał do Lee „Chaser” Sang-hyuna. Jungler „Tygrysów” skupiał się głównie na gankowaniu górnej alei – doskonała synergia z toplanerem często pozwalała powiększyć przewagę leśnika. Warto przy tym zauważyć, że Peanut był również najlepiej zarabiającym junglerem. Średnia ilość złota na minutę wynosiła u niego 256,6. Jest to dość znaczna suma jak na leśnika – większa niż niektórych midlanerów czy AD Carry.

Doskonałym podsumowaniem stylu Peanuta jest przytoczenie przykładu z jednej z gier. W 7 tygodniu splitu w meczu przeciw SBENU junglerowi ROX Tigers grającemu Nidalee udało się zabrać oponentowi wszystkie z pierwszych 6 buffów. Obie strony mapy należały do Peanuta, który w 10 minucie miał 11 zabitych stworów przewagi nad przeciwnikiem. Oczywiście taka agresja nie byłaby możliwa gdyby nie formowanie kompozycji umożliwiających tego typu zagrania. Wygrywające górna i środkowa aleja ciągle nakładały presję na oponentów przez co nie tamci nie mogli pomóc swojemu junglerowi. Świadczy to o doskonałej komunikacji wewnątrz ekipy „Tygrysów” , a także o mądrym planowaniu kompozycji. Jest to zasługa nie tylko zawodników, ale także coacha drużyny.

Letni split

Po doskonałym wiosennym splicie zakończonym rozczarowującą porażką w finale playoffów ROX Tigers potrzebowało dokonać zmian. Jedną z nich było zwiększenie ilości stylów jakimi gra drużyna. Agresywny styl Peanuta był niemalże nie do powstrzymania, lecz wymagał poświęceń reszty ekipy, a także bywał zbyt jednowymiarowy. Dlatego też w letnim splicie zobaczyliśmy u młodego junglera więcej wyborów Rek'Sai czy Gragasa. Te mocne i wytrzymałe postaci doskonale sprawdzały się z naturalnym talentem Peanuta do kontrolowania ruchów przeciwników. Łącząc szerszy zakres sposobów gry z doświadczeniem z wiosennego splitu leśnik nauczył się bardziej efektywnie planować swoje ruchy. Dzięki temu zwiększył się jego udział w ilości złota drużyny, na rzecz finansów Lee „Kuro” Seo-haeng. Przeniesienie odpowiedzialności za zadawanie obrażeń ze środkowej alei na junglera i AD Carry pozytywnie wpłynęło na dynamikę ekipy. Kuro grał głównie postaciami, które mogą nakładać presję poprzez skuteczne czyszczenie fal. Umożliwiło to skupienie uwagi Peanuta na górnej i dolnej alei i zapewnianie najważniejszym członkom drużyny wsparcia.

Sam leśnik również zmienił sposób w jaki grał. Nadal był bardzo agresywny i często przejmował jungle przeciwników, lecz pula herosów, które wybierał, zwiększyła się. Miał świetne KDA – 6.25, warto wspomnieć też, że zadawał największe obrażenia na minutę z wszystkich junglerów. Peanut był obecny przy 75,3% zabójstw swojej drużyny – najwięcej z całej ekipy. Ze względu na to, że głównymi carry brygady są Song „Smeb” Kyung-ho i Kim „PraY” Jong-in to właśnie dookoła nich starał się grać jungler. Dlatego większość swoich ganków kierował na topa, gdzie dość często udawało mu się przelać pierwszą krew. Starał się także nakładać presję na oponentów z dolnej alei, by ułatwić tworzenie przewagi kolegom z drużyny. W całej historii swoich wystąpień Peanut jest prawie niepokonany na Elise i Nidalee ( 91,7% i 92,9% winratio). Świetnie radzi sobie również Kindred, Gragasem i Rek'Sai.

Nadchodzące Mistrzostwa Świata

ROX Tigers zakwalifikowało się na Mistrzostwa Świata jako pierwszy seed z Korei – są zdecydowanymi faworytami do wygrania turnieju. Oprócz poprowadzenia ekipy do tytułu najlepszej drużyny świata Peanut chce dowieść swoich umiejętności na scenie międzynarodowej. Meta zmienia się i wydaje mi się, że w łaski znów wrócą bardziej agresywne postaci jak Graves, a w miejsce Gragasa jako AP Tank pojawi się Zac. Jak poradzi sobie na tych herosach Peanut? To się dopiero okaże, lecz jedno jest pewne – młody, utalentowany Koreańczyk będzie chciał pokazać, że jest najlepszym junglerem na świecie. Jeżeli Mistrzostwa Świata pójdą mu tak, jak letni split League Champions Korea, ma na to duże szanse.