Polska Agencja Antydopingowa i Esports Association podpisały porozumienie o współpracę w zakresie walki z dopingiem w esporcie. W początkowym okresie kooperacji obie organizacje skoncentrują się na podjęciu działań edukacyjnych i profilaktycznych, a na przyszłość planuje się wprowadzenie pełnego programu kontroli antydopingowych.

POLADA jest gotowa pomagać organizacjom takim jak Esports Association w dążeniu do zapewnienia uczciwej rywalizacji sportowej” – podkreślił Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Branża sportów elektronicznych otworzyła sobie tym samym drogę do wdrożenia podobnych rozwiązań prawnych oraz polityki antydopingowej, jakie funkcjonują w ramach Światowego Programu Antydopingowego. To także kolejny krok naprzód pod względem profesjonalizacji esportu w Polsce.

W naszej działalności kierujemy się podstawową normą wartości w sporcie – zasadą fair-play. Dzięki nawiązanej współpracy z POLADĄ chcemy tę samą zasadę wdrożyć w krajowej rywalizacji, zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym. Wspólne działania rozpoczną się od kwestii fundamentalnej, czyli edukacji i profilaktyki w zakresie uczciwej i odpowiedzialnej gry” – powiedział Łukasz Trybuś, prezes Esports Association.

Esports Association to organizacja non-profit mająca na celu profesjonalizację esportu w Polsce, skupiając się między innymi na usystematyzowaniu procesów treningowych i współzawodnictwa. Stowarzyszenie opracowało autorski program nauczania z zakresu elementów tworzących branżę sportów elektronicznych, a także reprezentuje Polskę w organizacjach międzynarodowych, w tym International Esports Federation, V4 Esports Coalition i tworzącej się European Esports Federation. Od sierpnia 2019 roku Esports Association kontynuuje projekt Narodowej Drużyny Esportu zainicjowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.