Podczas specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych w Polsce. Co dalej z wydarzeniami esportowymi?

Koronawirus jest obecnie najczęściej omawianym tematem, nie tylko przez zwykłych ludzie, ale też przez osoby rządzące krajami na całym świecie. Obecnie w Polsce mamy osiemnaście potwierdzonych zarażonych, lecz kraje Europy Zachodniej mogą „pochwalić” się o wiele większymi liczbami. Dziś odbyła się konferencja prasowa dotycząca koronawirusa, podczas której premier Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych:

Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ograniczanie jego skutków społecznych, przede wszystkim dla zdrowia publicznego. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których szczegółowa definicja znajduje się w ustawie.

– powiedział na specjalnej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Oznacza to, że wszystkie wydarzenia powyżej 999 uczestników zostają odwołane lub odbędą się bez udziału publiczności. Zaraz po tym ogłoszeniu, głos zabrali organizatorzy Good Game League, wydając oficjalne oświadczenie dotyczące tegorocznych rozgrywek, w którym możemy przeczytać:

Dziś planowaliśmy przedstawić kalendarz tegorocznego sezonu. Ogłoszenie miało uwzględniać daty przystanków kwalifikacyjnych oraz finałów Good Game League 2020. Bieżące wydarzenia na świecie zmusiły nas jednak do wstrzymania tej informacji i rewaluacji struktury sezonu. Dodatkowo, w dniu dzisiejszym Polski Rząd zdecydował o zawieszeniu wszystkich imprez masowych na terenie naszego kraju. (…) Pierwszy przystanek sezonu miał się odbyć za nieco ponad miesiąc, a kolejny w maju. Już teraz możemy wam powiedzieć, że w kwietniu się niestety nie zobaczymy. Co z majem? Mamy nadzieję, że sytuacja niedługo się wyklaruje.” 

Drugim podmiotem na esportowej scenie, który może mocno ucierpieć przez powyższą decyzję może być Games Clash. Agencja po raz pierwszy w tym roku chciała zorganizować dwa wydarzenia, z czego pierwsze ma odbyć się już w czerwcu w Gliwicach. Turniej poprzedzają zamknięte kwalifikacje, do których zaproszone zostało chociażby EMERITOS BANDITOS, a w poprzednich latach eliminacje również rozgrywane były offline. Skontaktowaliśmy się z organizatorami Games Clash Arena, którzy w odpowiedzi opublikowali następujące oświadczenie:

Koronawirus (COVID-19) to realne i globalne zagrożenie, a sytuacja w wielu krajach pokazuje jak dynamicznie i nieprzewidywalnie wzrasta liczba zachorowań. Zdrowie oraz bezpieczeństwo naszych gości, pracowników oraz partnerów jest dla nas najważniejsze. Stale obserwujemy sytuację oraz jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi służbami i instytucjami, konsultując z nimi proces postępowania. Dzisiejszą decyzją rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, zdecydowano się wstrzymać wszystkie imprezy masowe w Polsce. 

Decyzja ta zapewne zostanie podtrzymana, dopóki krajowa i globalna sytuacja nie zostanie opanowana. Mamy nadzieję, że intensywna praca służb i instytucji z całego świata pozwoli zażegnać zagrożenie, a sytuacja jak najszybciej się ustabilizuje. Na ten moment stale pracujemy nad organizacją wydarzeń Games Clash Arena w Gliwicach oraz Games Clash Masters w Gdyni. Nigdy jednak nie narazimy naszych uczestników oraz partnerów na zagrożenie. Przygotowaliśmy procedury postępowania, które wdrożymy w zależności od rozwoju sytuacji. Wśród nich znajduje się zmiana terminu wydarzenia, organizacja wydarzenia bez udziału publiczności, przeniesienie wydarzenia do studia telewizyjnego oraz odwołanie wydarzenia. O wszystkich decyzjach będziemy informować na bieżąco. 

W przypadku zmiany formuły wydarzenia, osoby, które zakupiły lub zakupią bilety, otrzymają możliwość jego zwrotu lub przeniesienia na kolejne wydarzenie. Wykorzystując to oświadczenie chcemy szczególnie poprosić o ostrożność i spokój w nadchodzących dniach. Teraz najważniejsze jest postępowanie w sposób opanowany, wzajemne wsparcie oraz stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia.