CS:GO to gra, w której często ułamki sekund mają kluczowe znaczenie dla wyniku spotkania. Dlatego niezwykle ważne jest, by podczas transmisji widz obejrzał jak najwięcej tych momentów. Pomimo tego, że produkcja Valve posiada automatyczny system śledzenia ruchów zawodników, to jednak nie jest on doskonały i podczas profesjonalnych transmisji realizatorzy korzystają z pomocy obserwatorów, którzy kontrolują kamery i dbają o to, by oglądający zobaczyli każdą chwilę akcji.
Poziom realizacji turniejów Counter-Strike: Global Offensive wzrósł w ostatnich latach wręcz niebotycznie. Dziś już nie robi się transmisji ze skromnych, można rzec, przydomowych stanowisk realizacyjnych – do sprawnego przeprowadzenia całości potrzebne są tony sprzętu, w tym także dla obserwatorów.
Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka praca polegająca na “oglądaniu” gry i dobieraniu odpowiednich perspektyw wygląda na zajęcie proste i stosunkowo przyjemne, to pamiętać trzeba, że utrzymywanie stałego skupienia przez wiele godzin to zajęcie bardzo wyczerpujące. Dlatego tak ważne jest zapewnienie obserwatorowi odpowiedniego stanowiska pracy. Oprócz rzeczy tak oczywistych jak odpowiednio mocna konfiguracja sprzętowa komputera bardzo ważny jest komfort pracy i narzędzia pozwalające na sprawne obsługiwanie kamer.
Bardzo wygodnym i szeroko stosowanym narzędziem tego typu jest Stream Deck firmy Elgato. To stosunkowo niewielkie urządzenie posiada 15 w pełni programowalnych przycisków. Pomimo tego, że w CS:GO walczy dziesięciu zawodników, to oprócz POV (point of view), obserwator odpowiada także za wizualne upiększanie transmisji poprzez pokazywanie niestandardowych ujęć kamer – w ten sposób wiele akcji, które wyglądają z punktu widzenia gracza całkiem niepozornie, potrafi nabrać zupełnie nowej głębi. Dlatego też dodatkowe klawisze, które dodatkowo można w dowolny sposób oznaczyć i opisać (oprogramowanie Stream Decka pozwala na zaprogramowanie praktycznie dowolnej grafiki klawiszy).
Już te czynniki dają dużą przewagę takich urządzeń nad klawiaturami. Niemniej jedna rzecz, która umyka specyfikacjom technicznym, jest wręcz kluczowa. Kompaktowy Stream Deck wygodnie trzyma się w dłoniach i możemy zająć wygodną pozycję przed stanowiskiem, a to po kilku godzinach nieprzerwanej transmisji ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania i jakość pracy. Co więcej, można ich podłączyć więcej niż jeden, a zdecydowanie łatwiej jest “upakować” na biurku kilka Stream Decków niż, dla przykładu, dwie klawiatury.
Podsumowując, te narzędzie streamerskie dzięki swojej uniwersalności i dużych możliwościach konfiguracji, sprawdza się świetnie w bardzo zróżnicowanym środowisku. Wystarczy podać przykład – początkujący streamer może zaprogramować sobie płynne przechodzenie między scenami na swoim domowym stanowisku i sprzęt od Elgato znacznie ułatwi mu prowadzenie transmisji. Zaawansowany użytkownik z pewnością doceni możliwość dowolnej konfiguracji i programowanie skomplikowanych sekwencji wykonywalnych za pomocą jednego kliknięcia. Przy dużych projektach i rozległych stanowiskach do transmisji, gdzie liczy się niezawodność i duże możliwości upakowane w niewielkiej i solidnej konstrukcji Stream Deck sprawdza się znakomicie – potwierdzają to przykłady z całego świata – z produktów Elgato korzysta między innymi David “prius” Kuntz – obserwator mający na swoim koncie trzy turnieje rangi Major i dziesiątki turniejów z udziałem najlepszych drużyn CS:GO na świecie.