Najmłodsze i najstarsze drużyny na europejskim turnieju RMR

18.04.2022 Adrian Pałka

32. drużyny reprezentujące region EMEA przystąpiły, albo dopiero przystąpią do rywalizacji na europejskim turnieju RMR. Wśród nich znajdują się zarówno młode niemające wielkiego doświadczenia ekipy, jak i ten składające się z prawdziwych weteranów.

NAJMŁODSZE DRUŻYNY NA EUROPEJSKIM TURNIEJU RMR:

  • Russian Federation Spirit (średnia wieku składu – 20,6)

Spirit to najmłodsza drużyna w całej stawce. W zeszłym roku po nieudanym występie na jednym z turniejów serii DreamHack organizacja poinformowała o rewolucji kadrowej. Rosyjski klub postanowił zaangażować do głównego składu Patsiego oraz s1rena, którzy dotychczas reprezentowali barwy akademii. Obaj panowie na ten moment nie mają ukończonego nawet 20-letniego roku życia.

O sile zespołu stanowi równie młody duet, który już nie raz imponował jednak na turniejach najwyższej rangi. Mowa oczywiście o degsterze oraz magixxie, wokół których budowany był właśnie nowy skład rosyjskiej formacji. Nastraszy zawodnik z zawodników Spirit – chopper ma natomiast zaledwie 25 lat.

  • Russian Federation QUAZAR (średnia wieku 20,8)

QUAZAR to natomiast najmłodsza drużyna w dywizji B. Rosjanie, jak widać, lubią więc stawiać na młodzież. Nie ma się w prawdzie, co dziwić, jeżeli za naszą Wschodnią granicą jest tak wielu uzdolnionych nastoletnich graczy. O ile w składzie Spirit mamy doświadczonego choppera, tak w składzie QUAZAR żaden z zawodników nie ma więcej niż 21 lat.

Dla każdego zawodnika QUAZAR występ na europejskim turnieju RMR był debiutem na tak dużej imprezie. Był, bowiem dziś rosyjska formacja zakończyła swój udział w wydarzeniu, przegrywając 1 do 2 z Unique.

  • European Union Sangal (średnia wieku 20,9)

Sangal to kolejna organizacja, która szansę na sukces upatruje w młodzieży. Jeszcze w zeszłym roku turecki klub esportowy stawiał raczej na bardziej doświadczonych graczy. W ostatnich miesiącach to jednak się zmieniło.

Obecnie skład Sangal to mieszanka doświadczenia i młodzieży. Początkiem 2022 roku organizacja sprowadziła 17-letniego kyuubiiego, ale i doświadczonego ScrunKa i koryego. Tercet ten dołączył do duetu Soulfy & S3NSEY, którzy nie mają ukończonego 20. roku życia.

  • European Union MOUZ (średnia wieku 21,6)

Myśląc o klubach, które stawiają na młodych zawodników, na myśl nasuwa nam się MOUZ. Organizacja posiadająca najlepszą akademię na świecie doskonale wie, jak przygotować ich graczy do tego, by po jakimś czasie byli gotowi na angaż w głównym składzie. Przykładem tego jest oczywiście torzsi oraz JDC.

Mówiąc o MOUZ nie możemy zapomnieć o jednym z najlepszych młodych duetów w Europie. Mimo że patrząc na wiek frozena oraz Bymasa moglibyśmy nazwać tę dwójkę żółtodzióbami, to w rzeczywistości mają inni już ogromne doświadczenie w grze na wielkich imprezach.

Podobnie, jak w przypadku Spirit w składzie niemieckiej organizacji znajdziemy doświadczonego lidera. Mowa oczywiście o dexterze, któremu w porównaniu do swoich dużo młodszych kolegów bliżej do trzydziestki niż dwudziestki.

  • Russian Federation forZe (średnia wieku 21,8)

forZe potwierdza tylko fakt, iż Wschód nie narzeka na brak młodych utalentowanych graczy, którzy na dodatek już teraz są gotowi na gre na najwyższym poziomie. KENSI i spółka już od dłuższego czasu utrzymują się w pierwszej trzydziestce rankingu HLTV, a przecież mówimy tutaj o zespole, składającym się z teoretycznie niedoświadczonych zawodników.

Najstarsi ze składu forZe – Jerry oraz zorte mają skończone zaledwie 23-lata, natomiast pozostały tercet – Norwi, KENSI oraz shalfey mniej niż 22.

NAJSTARSZE DRUŻYNY NA EUROPEJSKIM TURNIEJU RMR:

  • Portugal SAW (średnia wieku 28,6)

Jak widać, budując doświadczony skład, również można sporo osiągnąć. Najstarszą drużyną na europejskim turnieju RMR jest SAW, czyli zespół, który skardł dziś show, pokonując Fnatic i jest o krok od awansu na Majora. Jeżeli ekipie MUTiRiSA uda się dopiąć swego i zagrać na Majorze, to będzie najstarszą drużyną w historii, która wystąpiła na Mistrzostwach Świata w CS:GO.

Najmłodsi zawodnicy SAW jUST oraz stadodo mają 25 lat. Najstarszy zaś arki jest od nich 7 lat starszy.

  • Sweden Dignitas (średnia wieku 27,4)

Wcześniej pisaliśmy o organizacjach, które stawiając na młody skład, chętnie dobierają doświadczonego lidera. Dignitas jest pod tym względem podobne, lecz w rosterze szwedzkiej organizacji przeważa nie młodzieńczy spryt, a właśnie doświadczenie.

f0rest, Lekr0 oraz friberg to zawodnicy, którzy już zbliżają się do trzydziestki i na scenie Counter-Strike'a wygrali już praktycznie wszystko. Duet hallzerk & HEAP to natomiast przysłowiowa „młoda gwardia”, które najlepsze lata ma dopiero przed sobą.

  • Denmark Astralis (średnia wieku 25,3)

Doświadczenie w przypadku Astralis to nie tylko wiek. Posiadając w swoim składzie takie osobowości, jak Xyp9x czy gla1ve trudno wyobrazić sobie, by u ich boku nie zasiadali gracze, mający równie bogatą karierę.

Wyjątkiem na dobrą sprawę jest jedynie Farlig. 23-letni Duńczyk, chociaż miał okazje grać już na dużych imprezach i reprezentować w przeszłości barwy takich organizacji, jak FPX czy GODSENT, jak do tej pory nie osiągnął w swojej karierze żadnego spektakularnego sukcesu.

  • European Union FaZe (średnia wieku 25,1)

W porównaniu do poprzedniego roku skład FaZe jest nieco młodszy. Ma to oczywiście związek z dołączeniem do drużyny ropza, który zajął miejsce olofmeistera. Mimo to ekipa karrigana nadal łapie się do czołówki najstarszych ekip na europejskim turnieju RMR. Sam Duńczyk to zresztą także jeden z najbardziej doświadczonych zawodnik w Bukareszcie, kilka dni temu IGL FaZe Clanu skończył 32 lata.

W składzie mistrzów ESL Pro League oraz IEM Katowice nie brakuje rzecz jasna również młodych akcentów. Mowa o brokym, ropzie oraz Twistzzie.

  • European Union ENCE (średnia wieku 24,8)

ENCE o dziwo również jest jedną z najstarszych drużyn na całym turnieju. W składzie fińskiej organizacji znajduje się w końcu doświadczony 31-letni Snappi. Pozostała część zawodników nie ma natomiast ukończonego 25. roku życia. Najstarszy z całej czwórki jest Dycha.

Dycha dopiero w wieku dwudziestu kilku lat zagrał na swoim pierwszym lanie, wówczas jeszcze pod szyldem Teamu Kinguin. Dziś mając 24 lata Polak rywalizuje na największych międzynarodowych turniejach Counter-Strike'a. Może więc powiedzieć, ze kariera naszego rodaka wystrzeliła niczym trampolina.

Rozgrywki w ramach europejskich turniejów RMR można oglądać w języku polskim na kanale Piotra „Izaka” Skowyrskiego. Polska transmisja z wydarzeń RMR oraz PGL Major Antwerp 2022 powstaje przy współpracy z partnerami Logitech, KFC oraz Blue Microphones.

Inne tego autora