Po wielu latach, kultowe czasopismo o grach komputerowych najprawdopodobniej przestanie istnieć. Redaktorzy CD-Action otrzymali od firmy wypowiedzenia.

Plotki, które rano pojawiły się w sieci, zostały potwierdzone przez samą ekipę czasopisma. Wszyscy redaktorzy piszący dla CD-Action dostali od firmy Bauer wypowiedzenia, co oznacza, że majowy numer może być ostatnim egzemplarzem w historii marki. Zgadza się – dostaliśmy wypowiedzenia. Nie wiemy, co z przyszłością CD-Action. Póki będziemy mogli, póty dostarczać będziemy Wam wieści o grach i nasze opinie – zarówno tu, jak i w magazynie. – możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu umieszczonym na stronie CD-Action.

Magazynu CD-Action chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, a szczególnie osobom urodzonym w ostatnim dwóch dekadach ubiegłego wieku. Pierwszy numer pojawił się na polskim rynku 1 kwietnia 1996 roku i od tamtego czasu, nieprzerwanie, co 28 dni wypuszczano kolejny numer. CD-Action podbiło serca swoich czytelników niepowtarzalnym stylem graficznym, lekkim językiem używanym do recenzji premierowych tytułów oraz dodatkami jak tzw. „tipsomaniaki” czy strefa na luzie. Niegdyś kupcy liczyli na pełne wersje gier dodawane do czasopisma, lecz od pewnego czasu gry zeszły na drugi plan.

Według raportu z ubiegłego roku, średnia sprzedaż każdego z numerów oscylowała w okolicach 34.000 sztuk. Był to spadek o 37% względem roku 2018 roku. Nie trudno się domyśleć, że to właśnie ten fakt mógł być głównym powodem zawieszenia marki. Firma Bauer, właściciel CD-Action, wstrzymał również inne czasopisma np. Kawaii, czy wydania specjalne Świata Wiedzy. Jak podaje portal polskigamedev.pl, który dziś jako pierwszy poinformował o wypowiedzeniach, „wydawca poprosił, by przez okres wypowiedzenia redakcje normalnie wydawały magazyny i zapewnił, że od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z inwestorem, który może skontaktować się z częścią redaktorów… w prywatnych rozmowach dziennikarze podejrzewają jednak, że może być to “ściema”, która ma uratować morale.

Mimo tej smutnej wiadomości, ekipa CD-Action informuje, że 5 maja wydany zostanie szósty tegoroczny numer, który będzie można kupić za regularną cenę.


Oficjalne stanowisko zabrała również firma Bauer: