Gaming i branża esportu od dłuższego czasu stanowią dziedziny cechujące się naprawdę dynamicznym rozwojem. Niestety, wciąż rosnąca liczba graczy oraz ilość pieniędzy w tej branży generują również zwiększone ryzyko ataków hakerskich, a także innych zagrożeń. Na co musisz uważać przy uprawianiu esportu oraz jak możesz zagwarantować sobie bezpieczeństwo? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Zagrożenie 1 — zastraszanie i wymuszanie w życiu realnym

Gracze to często osoby inwestujące w swoją pasję naprawdę pokaźne sumy pieniędzy. Ciekawym przypadkiem może być sytuacja, w której mamy do czynienia z używaniem statycznego, publicznego IP.

Taki adres IP można bez większego problemu skorelować z adresem fizycznym, pod którym zamieszkuje dana osoba. Nawet jeżeli określenie nie będzie zupełnie precyzyjne, to haker i tak może namierzyć dzielnicę czy nawet ulicę, na której przebywa osoba inwestująca spore sumy w esport.

Warto pamiętać, że przestępczość wirtualna często znajduje swoją kontynuację w świecie realnym. Z tego powodu narzędzia służące do ukrywania IP, a więc np. skuteczny VPN online to zabezpieczenie absolutnie fundamentalne.

Zagrożenie 2 — wycieki danych z platform gamingowych / gier

Wycieki danych to niestety dosyć często zjawisko, a zarazem naprawdę potężne zagrożenie nie tylko dla twojej prywatności, ale również finansów. Załóżmy, że do wycieku doszło na platformie, do której podpięta jest twoja karta płatnicza. Jeżeli nie posiada ona 3D-Secure, w skrajnym wypadku możesz nawet utracić pieniądze.

Inna opcja to po prostu wyciek danych osobowych. Przykładowo twój numer telefonu trafi do call center i przez następnych kilka miesięcy możesz otrzymywać nagminne telefony z propozycjami zakupu jakiejś rzeczy czy usługi. Pamiętaj, że w dzisiejszych realiach dane osobowe to bardzo często przedmiot handlu, na dodatek przedmiot wyjątkowo cenny.

Zagrożenie 3 — ataki typu DDoS

Mówiąc w dużym skrócie, ataki DDoS to po prostu torpedowanie serwerów wysyłanymi zapytaniami. W rezultacie często może to zupełnie uniemożliwić pracę atakowanego serwera, ponieważ jest on zajęty odpowiadaniem na wciąż multiplikujące się zapytania.

Na czym jednak polega zagrożenie z perspektywy gracza?

Wymieńmy jeden z możliwych scenariuszy. Duża platforma gamingowa organizuje turniej, w którym jest do wygrania całkiem sporo. Hakerzy jednak tworzą własne serwery, które kierują ruch sieciowy na serwery platformy gamingowej. W ten sposób organizacja przykładowego turnieju może okazać się niemożliwa.

Zagrożenie 4 — ataki phishingowe

Phishing to wyjątkowo prosta i prymitywna forma przestępczości internetowej. Często jednak okazuje się skuteczna.

W odniesieniu do świata esportu phishing może polegać na wysyłaniu zainfekowanych wiadomości do kont zarejestrowanych na platformach. Kliknięcie podanego linku często skutkuje uruchomieniem ransomware. Co to oznacza? Ktoś szyfruje ci dysk i żąda okupu. Jeśli nie zapłacisz, na trwałe utracisz dostęp do dysku twardego oraz przechowywanych na nim informacji. Trzeba tutaj dodać, że niestety liczba ataków ransomware staje się ostatnio coraz większa.

Inne zagrożenie związane z atakami phishingowymi to tak zwane sniffery — czyli programy, które przekazują komuś twoją aktywność na komputerze, a więc ruch sieciowy, dane o lokalizacji, wiadomości wysyłane do kogoś z twojej skrzynki pocztowej, hasła itp.

Zagrożenie 5 — kupowanie botów do gier z nieznanego źródła

Ryzyko związane z tym punktem jest naprawdę poważne, a jednak często się je pomija. Nabywanie tańszych botów do gier od niesprawdzonych dostawców to niestety dosyć częsta praktyka.

Dlaczego jednak jest to groźne? Kupując bot z nieznanego źródła, tak naprawdę nigdy nie wiesz, co się w nim znajduje. Oznacza to, że razem z dodatkiem do gry możesz pobrać  sniffera albo ransomware, albo nawet jedno i drugie.

Zagrożenie 6 — kradzież tożsamości znanym gamerom

Ten rodzaj ryzyka z definicji dotyczy tylko pewnej części osób należących do świata esportu. Mowa rzecz jasna o znanych Gamerach, którzy zarabiają na swojej pasji spore pieniądze, a jednocześnie są aktywni w mediach społecznościowych.

W tym wypadku zagrożeniem może być np. stosowanie tych samych lub bardzo podobnych haseł. Wówczas wyciek danych z platformy gamingowej będzie oznaczać również utratę dostępu do kont na YouTube, Instagramie, Facebooku, Twitchu itd.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

  • Korzystaj z dobrego VPN. Najlepsze dostępne na rynku programy nie tylko zapewniają ci prywatność w sieci, ale również naprawdę szybkie łącze.
  • Korzystaj z menedżera haseł. Tego rodzaju program umożliwi ci ustawienie bardzo mocnych i całkowicie unikatowych haseł do każdej z witryn, na której się logujesz. Nie będziesz więc musiał się martwić tym, że skomplikowany ciąg znaków wyleci ci z głowy.
  • Korzystaj z programów antywirusowych, zapory ogniowej oraz nie dziel się z nikim newralgicznymi informacjami. Pamiętaj, że na przestępców lub szantażystów możesz trafić również w życiu realnym. Taka osoba może np. udawać twojego kolegę tylko po to, żeby zdobyć twoje dane, a następnie je wykorzystać.

Rzecz jasna nie należy popadać w paranoję, ale w niektórych wypadkach naprawdę dobrze jest zachować pewną ostrożność, zwłaszcza w odniesieniu do osób, których tak naprawdę nie znasz zbyt dobrze.