Chińska Narodowa Administracja Prasy i Publikacji zaostrza po raz kolejny przepisy dotyczące gier wideo. Nowe prawo pozwala dzieciom na grę zaledwie przez 3 godziny w tygodniu.

To kolejne ograniczenie wprowadzone przez rząd chiński, uderzające w gry komputerowe. Dotychczas dziecko w Chinach mogło grać maksymalnie 1,5 godziny dziennie, a w święta 3 godziny dziennie. Teraz limit ten będzie skrócony do zaledwie godziny między 20:00 a 21:00 w konkretne dni – to piątek, sobota i niedziela, a także święta. Ograniczenie dotyczy każdego gracza online poniżej 18 roku życia.

Jak donoszą agencja Bloomberg i BBC, w Chinach uzależnienie od gier komputerowych to ogromny problem. Szacuje się, że chiński rynek gier wideo jest największy na świecie i stanowi aż 25% rynku światowego. Dzieci z Państwa Środka zmagają się z wieloma chorobami z powodu gier komputerowych – od problemów ze wzrokiem do nawet uzależnienia.

Jak Chiny będą kontrolować to, czy dzieci faktycznie grają jedynie w weekendy i to zaledwie przez godzinę dziennie? Otóż gry online w Chinach wymagają rejestracji przy użyciu prawdziwego imienia, a także numeru identyfikacyjnego. Ponadto za kontrolę będą odpowiadać platformy gamingowe, które muszą wprowadzić rozwiązania uniemożliwiające dzieciom rozgrywkę poza wyznaczonymi godzinami. Mowa tu głównie o chińskich gigantach, które mają wprowadzić system weryfikacji tożsamości, a następnie zakładać blokady na konta nieletnich. Tencent, jeden z owych gigantów, w lipcu ogłosił, że wprowadzi rozpoznanie twarzy, by skutecznie uniemożliwiać dzieciom grę w niedozwolonych porach. Na dodatek wszystkie gry online będą musiały zawierać odnośnik do programów walki z uzależnieniem.