Profesjonalista Call of Duty League Indervir „iLLeY” Dhaliwal znalazł się pod obserwacją po wywiadzie po meczu na CDL Major 1 w Bostonie. Klip z wywiadu, który szybko stał się wirusowy, wywołał oskarżenia wśród fanów i innych graczy, że iLLeY mógł używać Adderallu lub podobnego stymulanta podczas meczu.

Trwała debata na temat stymulantów w e-sporcie

Stosowanie Adderallu, leku zwykle przepisywanego na zaburzenia koncentracji i narkolepsję, było kwestią sporną w społeczności e-sportowej, zwłaszcza na scenie Call of Duty. Na przestrzeni lat wielu graczy przyznało się do zażywania tego narkotyku lub oskarżyło o to innych. Ten ciągły problem skłonił takie postacie jak Austin „SlasheR” Liddicoat i Patrick „ACHES” Price do wezwania ligi do bardziej bezpośredniego zajęcia się sytuacją.

Wirusowy wywiad, który wywołał kontrowersje

Incydent, o którym mowa, miał miejsce 27 stycznia, podczas występu iLLeY w wywiadzie po meczu podczas Call of Duty League Major w Bostonie. Klip, który od tego czasu został obejrzany tysiące razy, doprowadził do powszechnych spekulacji i obaw ze strony społeczności. Wielu widzów zinterpretowało zachowanie iLLeY w wywiadzie jako wskazujące na używanie Adderallu podczas gry.

Odpowiedź iLLeY na zarzuty

W odpowiedzi na te rosnące plotki, iLLeY pojawił się w mediach społecznościowych we wczesnych godzinach 29 stycznia, aby odnieść się i odeprzeć zarzuty. Odrzucając spekulacje, przypisał swoje zachowanie w wywiadzie kofeinie i przypływowi adrenaliny spowodowanemu entuzjazmem fanów. Wyjaśnienie to spotkało się jednak ze sceptycyzmem części społeczności, a niektórzy fani otwarcie wątpili i kwestionowali wiarygodność jego wypowiedzi.

Perspektywa kolegi z drużyny na temat stosowania Adderallu

Zarzuty przeciwko iLLeY nie są odosobnione w społeczności e-sportowej. Jego kolega z drużyny, Cuyler „Huke” Garland, ma osobiste doświadczenia z tym tematem. W 2021 roku Huke przyznał się do intensywnego używania Adderallu podczas swojej kadencji w zespole Dallas Empire, zwłaszcza gdy zapewnili sobie tytuł mistrzów CDL w 2020 roku. To przyznanie się podkreśla szersze kwestie związane z używaniem stymulantów i zdrowiem psychicznym w sferze gier rywalizacyjnych.

Ciągła debata i potrzeba działania

W miarę kontynuowania rozmowy na temat wywiadu iLLeY i szerszego stosowania stymulantów w e-sporcie, rośnie zapotrzebowanie na bardziej rygorystyczne przepisy i systemy wsparcia w branży. Sytuacja ta podkreśla złożone wyzwania stojące przed profesjonalnymi graczami i potrzebę zrównoważonego podejścia do zdrowia, dobrego samopoczucia i uczciwej konkurencji w szybko ewoluującym świecie e-sportu.