Po trzech dniach i niesamowitym finale, Surrender pokonał Orange'a w finale HCT Summer Championship, wygrywając 60 000 dolarów i miejsce w Mistrzostwach Świata 2017!

Ostatni mecz HCT Summer Championship rozpoczął się od starcia dwóch agresywnych decków. Surrender grający Tempo Rougiem nie znalazł zagrania na pierwszą turę i od początku musiał odpowiadać na agresję Evolve Shamana. Po wymuszeniu na Koreańczyku wyrzucenia dwóch sztuk Vilespine Slayer, Orange użył DK Thralla z Thing From Below i kilkoma tanimi stronnikami. Ironbark Protector i cztery mniejsze jednostki wydawały się nieusuwalne dla Łotra. Swashburglar dał jednak Finders Keepers, z którego odkryty został Lightning Storm, który zostawił na stole tylko jedną jednostkę Szweda. Top deck Barnesa przyzywającego Doppelgangstera dało możliwość kolejnej Ewolucji, na co zawodnik Planet Odd nie miał jak odpowiedzieć.

Surrender nie zmienił decku w drugiej partii finału. Koreańczyk szybko zaczął tworzyć presje. Przez kilka tur Jade Druid nie mógł zatrzymać Shaku, który zgromadził w tym czasie kilka przydatnych kart. W czwartej turze na stole pojawił się 10/10 Edwin, skontrowany przez Spellbreakera. Po wystawieniu Spreading Plague przez Szweda, Surrender podjął dużo ryzyko, zagrywając dwie karty Druida, ukradzione przez Shaku. Najpierw niewidziany po nerfach Keeper of the Grove wyciszył jednego Scaraba, a potem dzięki Evolving Spores dał swoim stronnikom Furię wichru, zapewniającą wygraną.

W dwóch kolejnych pojedynkach zawodnik Alliance nie zmienił Jade Druida. Nie był on w stanie powstrzymać niesamowitej agresji Murloc Paladina, ale w walce z Priestem sprawił się wyśmienicie. Szybka rampa i nieustająca presja zmusiły Surrendera do zrzucania zasobów. Na dodatek Koreańczyk długo nie mógł obniżyć kosztu heropower i tym samym przegrał czwartą grę.

Ostatnią grą HCT Summer Championship był więcej mirror Highlander Priestów, decku wybranego przez wszystkich szesnastu graczy mistrzostw, który mieliśmy okazję widzieć najwięcej razy. To starcie okazało się być jednak inne od wszystkich wcześniejszych. Orange szybko dobrał Kazakusa i Razę, nie znalazł jednak DK Anduina. Velen, Mindblast, Kazakus i DK Anduin były w ręce Surrendera równie szybko, jednak przez długi czas nie zobaczył w niej Razy. Widząc to, Orange postanowił bardzo zaryzykować, używając Nortshire Cleric przeciwko jej właścicielowi. Kombinacja Spirit Lash, Circle of Healing i Binding Heala spaliła Surrenderowi sześć kart, w tym Lyrę. W sześciu kartach nie było jednak Razy, którego spalenie spowodowałoby  zwycięstwo Szweda. Po kilku kolejnych turach okazało się, że Raza czekał na samym końcu talii. Po jego zagraniu i obniżeniu kosztu mocy specjalnej do zera Koreańczyk zagrał całą kombinację i został mistrzem ostatniego sezonowego turnieju z cyklu 2017 HCT Championship!

Surrender zarobił w ten sposób 60 000 dolarów i awansował na Mistrzostwa Świata 2017. Z letnich mistrzostw awans uzyskali też Orange, JasonZhou i Purple. Wielkim wygranym jest również organizacja Planet Odd. W maju podpisali kontrakty z Xixo, Surrenderem i Hoejem, grających wcześniej razem w Natus Vincere i Counter Logic Gaming. Hoej wygrał wiosenną odsłonę HCT Championship, Surrender letnią i obu zawodników zobaczymy w Mistrzostwach Świata, zaledwie pięć miesięcy po dołączeniu do organizacji.

Dla  Orange'a  i Surrendera będzie to pierwszy występ w najważniejszym turnieju Hearthstone'a.  Purple i JasonZhou pojawią się na nim drugi raz. Kanadyjczyk odpadł w fazie grupowej Mistrzostw Świata 2015, a Chińczyk zakończył udział w Mistrzostwach Świata 2016 po porażce z Pavelem w półfinale. Wcześniej dwa razy w MŚ zagrali tylko Thijs i Kranich.