Purple, Orange i Empanizado wygrali decydujące mecze w swoich grupach i zostali ostatnimi ćwierćfinalistami HCT Summer Championship.

Zakończyły się decydujące mecze fazy grupowej i poznaliśmy wszystkich zawodników, którzy awansowali do ćwierćfinałów Hearthstone Championship Tour Summer Championship. Purple, Orange i Empanizado pozostali w walce o awans do Mistrzostw Świata Hearthstone 2017 i 60 000 dolarów dla zwycięzcy sezonowych mistrzostw. Kolejny raz w najlepszej ósemce znalazło się trzech Europejczyków. Co najmniej jeden z nich awansuje do półfinału, gdyż Orange trafił na Pavela w meczu ćwierćfinałowym.

Największym rozczarowaniem ponownie okazali się Chińczycy. Awans wywalczył tylko Jasonzhou i jeśli nie wygra kolejnego meczu. to zawodnicy z Państwa Środka nie wywalczą żadnego miejsca w Mistrzostwach Świata 2017 po trzech sezonowych turniejach! Tom60229 i Surrender zapewnili wcześniej dwa miejsca dla regionu azjatyckiego, a Empanizado i Purple będą reprezentować region amerykański.

Wszystkie spotkania 2017 HCT Summer Championship transmitowane są na żywo w języku angielskim z komentarzem duetów Kibler i Frodan, TJ Sanders i Admirable oraz Sottle i Raven. Polski komentarz mistrzostw zapewnia BlackFireIce.