Pavel przegrał w ćwierćfinale HCT Summer Championship i stracił ostatnią szansę awansu na Mistrzostwa Świata 2017, tym samym nie obroni tytułu wywalczonego rok temu.

W ostatnim ćwierćfinale HCT Summer Championship zobaczyliśmy starcie dwóch Europejczyków z podobnymi, agresywnymi lineupami. Różnice w czterech deckach Pavela i Orange'a można policzyć na palcach jednej ręki, chociaż zmiany te i tak wpłynęły na przebieg rozgrywki.

Na prowadzenie wyszedł Szwed po wygranej Tempo Rougiem. W kilku początkowych turach żaden z graczy nie uzyskał przewagi, co zmieniła dopiero Bittertide Hydra zagrana przez Orange'a w piątej turze. Zagranie Saronite Chain Gang przez Pavela miało powstrzymać potężnego stronnika, ale zawodnik Alliance znalazł odpowiedzi na dwie prowokacje i uderzył hydrą w bohatera. Rosjaninowi nie pomogła nawet kombinacja Doppelgangstera i Evolve'a, która nie dała mu zbyt silnych jednostek. Orange poskracał jednostki, co pozwoliło mu zostać w grze kilka tur więcej. W nich Pavel nie mógł znaleźć żadnej karty zapewniającej dodatkowe obrażenia, co wykorzystał Szwed, kończąc grę Leeroyem.

Wyrównanie nastąpiło chwilę później i Pavel również odhaczył Łotra po kolejnym zwycięstwie tej klasy na Highlander Priesta w mistrzostwach. W dwóch następnych grach obaj zawodnicy wygrali Highlander Priestem przeciwko Evolve Shamanowi w bardzo podobnych starciach, zakończonych bez żadnych szans dla Thralla. Doprowadzili więc do decydującej gry ćwierćfinału, w której musieli grać Shamanem. W nim Pavel otrzymał jedno z najgorszych rozdań w turniejowej historii tego decku. W kilku pierwszych turach dobrał dwa Bloodlusty, dwa Flametongue Totemy, DK Thralla, Thing from Below. Jedyna karta, robiąca cokolwiek w początkowej fazie, to Maelstrom Portal, szczęśliwie zagrany z totemem dającym zwiększenie obrażeń z zaklęć. Było to zbyt mało na świetny opener Szweda, na czele z Fire Fly i Primalfin Totemem. Po kilku kolejnych martwych kartach dobranych przez Pavela, Orange wyciągnął Bloodlust i wykończył rywala. Pozbawił w tensposób przeciwnika szansy na obronę tytułu Mistrza Świata, zdobytego rok temu. Sam awansował do półfinału HCT Summer Championship, a jego rywalem będzie JasonZhou.

Russian FederationPavel VS SwedenOrange
Jade Druid BAN Jade Druid
Evolve Shaman 0 – 1 Evolve Shaman
Tempo Rogue 1 – 1 Highlander Priest
Evolve Shaman 1 – 2
Highlander Priest
Highlander Priest 2 – 2 Evolve Shaman
Evolve Shaman 2 – 3 Evolve Shaman

Wszystkie spotkania 2017 HCT Summer Championship transmitowane są na żywo w języku angielskim z komentarzem duetów Kibler i Frodan, TJ Sanders i Admirable oraz Sottle i Raven. Polski komentarz mistrzostw zapewnia BlackFireIce.